Opisy wybranych płyt głównych mini-ITX
1. miejsce - Gigabyte GA-H77N-WiFi
Płyta z chipsetem Intel H77 Express, dzięki któremu udostępnia porty SATA 3 z obsługą RAID (choć w małym komputerze jest to zbędne) oraz USB 3.0. Ma także trzy cyfrowe wyjścia wideo, w tym dwa HDMI. Ciekawostką jest zestaw portów sieciowych: dwa gigabitowe oraz karta Wi-Fi 802.11n. Płyta obsługuje wszystkie procesory Intela o współczynniku TDP nieprzekraczającym 95 W, do 16 GB pamięci RAM (w trybie dwukanałowym). Można zainstalować w niej także kartę PCI Express x16. Dzięki takiej konfiguracji nadaje się do różnych, bardziej lub mniej typowych, zastosowań.
PLUSY:
- Dobre wyposażenie
- Możliwość instalacji dowolnego procesora
MINUSY:
- Brak złącza do podłączenia głośnika
- Dość wysoka cena
2. miejsce - Asus P8H77-I
Kolejna płyta z chipsetem H77, zatem jej możliwości są zbliżone do zwycięzcy naszego testu. Obsługuje takie same procesory, pamięci i karty PCI Express. Ma jednak bardziej typowy zestaw złączy: tylko jeden port sieciowy, po jednym wyjściu HDMI, DVI i VGA, nie ma też interfejsu Wi-Fi. Za to jest wyposażona w aż sześć portów SATA, z czego dwa są w standardzie SATA 3 (oczywiście z obsługą RAID). Zatem płyta może stanowić podstawę do zbudowania nawet wydajnego peceta do gier albo serwera z pojemną macierzą dyskową. Jeśli zostanie użyta do małego peceta, jej możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane.
PLUSY:
- Dobre wyposażenie
- Możliwość instalacji dowolnego procesora
MINUSY:
- Stosunkowo duży pobór energii
- Dość wysoka cena
4. miejsce - MSI B75IA-E33
Płyta wykorzystująca nieco słabszy chipset Intel B75 Express, ale dzięki niemu jest o 100 zł tańsza. W dodatku ma wszystko, co potrzeba: jeden port SATA 3 do podłączenia szybkiego dysku SSD, 6 portów USB (z czego dwa USB 3.0), komplet wyjść wideo. Obsługuje pamięci DDR3 1600 w trybie dwukanałowym (maks. 16 GB), można w niej instalować także karty PCI Express x16. Co ciekawe, moc komputera jest o kilka watów mniejsza niż w przypadku płyt z chipsetem H77. Ma też kilka drobnych wad, jak brak złącza głośnika czy brak opisu złącza przedniego panelu.
PLUSY:
- Dobre wyposażenie
- Możliwość instalacji dowolnego procesora
MINUSY:
- Brak złącza do podłączenia głośnika
5. miejsce - ASRock E350M1
Płyta dla zwolenników ekonomicznych rozwiązań. Jest znacznie tańsza niż najlepsze modele w teście. Ma niemal takie same elementy, a do tego zintegrowany procesor AMD E-350. Pod względem wydajności jest on słaby, ale w połączeniu z dyskiem SSD i pamięcią 4 GB całość działa całkiem sprawnie. Ponadto jest to bardzo energooszczędne rozwiązanie, bo maksymalna moc komputera to około 30 W. Płyta ma też komplet interfejsów, w tym aż 4 porty SATA 3 oraz jeden eSATA. Wadą jest brak USB 3.0 – chipset A50M nie jest
w niego zaopatrzony, a producent nie zdecydował się na dodatkowy układ.
PLUSY:
- Zintegrowany procesor
- Dobry zestaw portów
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
- Słaba wydajność
- Brak USB 3.0