Test projektorów kina domowego - w domu jak w kinie
W artykule:
- Jak kupić odpowiedni projektor do domu
- Co wpływa na jakość obrazu
- Jakich warunków wymaga projektor
- Podsumowanie testu czterech urządzeń
- Tabela z wynikami testów
- Recenzje przetestowanych projektorów
W pierwszej kolejności należy się zastanowić, w którym miejscu pokoju da się zawiesić ekran, co w konsekwencji wpływa na umiejscowienie projektora. Oba elementy nie mogą być zbyt blisko albo daleko siebie, bo obraz będzie za mały albo za duży. Trzeba wybrać projektor o takim współczynniku projekcji, który da obraz o właściwej przekątnej. Do małych pomieszczeń są odpowiednie projektory o ułamkowym współczynniku, np. 0,3:1, chociaż są one przeznaczone raczej do szkół oraz do sal konferencyjnych.
Podstawową rolę pełni oczywiście przetwornik obrazu, najczęściej wykorzystujący technologię DLP, a w przypadku projektorów Epsona jest to technologia 3LCD. Jedna podstawowa różnica w ich konstrukcji powoduje, że obraz jest wyświetlany i postrzegany przez widza w zupełnie inny sposób. W DLP wyświetlane jest światło odbite, a ponieważ przetwornik jest monochromatyczny, konieczne jest naprzemienne wyświetlanie barw składowych, które oko łączy w kolorowy obraz. W technologii 3LCD na ekran pada światło przepuszczone przez trzy przetworniki LCD – kolory są nakładane na siebie w tym samym momencie.
Z kolei w projektorach 3LCD barwy są jaśniejsze – projektor zachowuje deklarowaną jasność nie tylko na białym obrazie, ale także na kolorowym. Mówi o tym nowa metoda pomiaru tego parametru – oprócz jasności bieli producenci zaczynają także podawać jasność światła barwnego, tzw. CLO (obie wartości są podawane w ANSI lumenach). Za to wadą 3LCD jest słabszy kontrast, a także gorsza ostrość, wynikająca z trzech torów przetwarzania barw składowych, które trzeba na końcu połączyć w jeden obraz.
Oprócz wymienionych parametrów można podawać kolejne: błąd odwzorowania barw (odchylenie od wzorca, które powinno być zerowe), temperatura barwowa (neutralna to 6500 K, zbyt wysoka powoduje, że obraz ma zimny, agresywny odcień), równomierność rozkładu światła na ekranie, geometria obrazu i wiele innych. Aby stwierdzić, które urządzenie jest lepsze, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te parametry.
Przydatnym elementem jest układ optyczny, który umożliwia zmianę toru wyświetlania obrazu, by projektor nie „świecił” na wprost, lecz w bok (tzw. lens shift ). Dzięki temu można postawić go np. w rogu pokoju, a i tak obraz będzie miał poprawny kształt, bez konieczności przeprowadzania korekcji cyfrowej, która zawsze pogarsza ostrość.