Test projektorów kina domowego - w domu jak w kinie
PC Format 03/2014
Dobry, duży telewizor kosztuje 34 tysiące złotych. Za taką samą cenę można już kupić projektor Full HD, który wymagającym kinomanom czy graczom zapewni znacznie lepsze doznania wizualne, nawet w trybie 3D. Sprawdziliśmy cztery projektory, przeznaczone właśnie do pracy w roli kina domowego. GRZEGORZ ŁUKASIK
1. miejsce - Benq W1070
Projektor otrzymał najwyższą ocenę za jakość obrazu, ponieważ wykorzystuje zalety technologii DLP, jednocześnie minimalizując jej wady. Zatem urządzenie zapewnia najwyższą jasność, bardzo wysoki współczynnik kontrastu, a także najlepszą ostrość wśród testowanych modeli. Jasność światła barwnego jest znacznie wyższa niż w dwóch pozostałych projektorach DLP, dlatego kolory są żywe, zbliżone do rozwiązania 3LCD Epsona, a efekt tęczy nie jest bardzo dokuczliwy. Zaletą jest możliwość niewielkiej regulacji kąta optyki (w pionie), a główną wadą – dość głośny szum wytwarzany przez wentylatory.
PLUSY:
- Najlepsza jakość obrazu
- Korekcja toru optycznego w pionie
MINUSY:
- Głośna praca
- Nieznaczny efekt tęczy
2. miejsce - Epson EH-TW5200
Projektor 3LCD gwarantujący jasność kolorów na takim samym poziomie, jak bieli (2000 ANSI lumenów). Niestety, ma sporo wad: to słaby kontrast (kompensowany automatyczną przesłoną), gorsza ostrość niż w projektorze Benq i wyższy błąd odwzorowania barw. Dzięki cyfrowej korekcji zniekształceń w poziomie i pionie można go postawić w dowolnym miejscu, niekoniecznie naprzeciwko ekranu. Ma dwa przydatne tryby pracy: Pokój dzienny (jasny, choć głośny), a także Kino (ciemniejszy, ale cichszy, z cieplejszymi barwami). Port USB służy do wyświetlenia pokazu slajdów, można też dokupić adapter Wi-Fi (kosztuje aż 550 zł).
PLUSY:
- Korekcja zniekształceń w pionie i poziomie
- HDMI z MHL
MINUSY:
- Słaby kontrast
- Głośna praca
3. miejsce - Optoma HD25e
Typowy projektor DLP, w którym barwy są o wiele ciemniejsze niż w modelach Benq i Epson (np. jasność zieleni ok. dwukrotnie niższa w stosunku do bieli). Powoduje to, że obraz jest mało atrakcyjny, dodatkowo projektor ma problemy z ostrością (jej ustawienie na dole powoduje, że górna część jest rozmyta, i na odwrót), nieznacznie widać efekt tęczy. Mimo jasności 2800 ANSI lumenów obraz wcale nie jest jaśniejszy niż w pozostałych projektorach. Ale urządzenie ma też atuty: pracuje znacznie ciszej (3–4 dB w praktyce robi dużą różnicę), ma też wygodniejszy pilot z podświetlanymi przyciskami.
PLUSY:
- Cicha praca
- Podświetlane przyciski pilota
MINUSY:
- Słabe nasycenie barw
- Przeciętna ostrość obrazu
- Nieznaczny efekt tęczy
4. miejsce - Acer H7532BD
Projektor Acera uzyskał najniższą ocenę za jakość obrazu, choć „na oko” jest on lepszy niż w przypadku modelu Optomy – przede wszystkim wyświetlane kolory bardziej odpowiadają rzeczywistości. Niestety, minusem jest bardziej dokuczliwy efekt tęczy, pojawiają się także problemy z regulacją ostrości – nigdy nie da się jej ustawić równie dobrze na całej powierzchni ekranu. Projektor ma dwa wejścia HDMI (w tym jedno do podłączenia urządzeń mobilnych). W zestawie jest mały, niezbyt wygodny pilot, można też dokupić moduł Wi-Fi. Sprzęt pracuje wyraźnie ciszej niż testowane projektory Benq i Epson.
PLUSY:
MINUSY:
- Uciążliwy efekt tęczy
- Przeciętna ostrość obrazu