Wydajność
Zestaw interfejsów oczywiście w pewien sposób decyduje o przepustowości sieci, choć nie zawsze. Wspomnieliśmy o różnicach między modemami LTE, ale w testach nie miało to dużego wpływu na szybkość połączenia z internetem. Osiągnęliśmy realne przepustowości 34,4–47,3 Mb/s i szybsze były routery z modemami kategorii 4, ale do 100 Mb/s – a tym bardziej 150 Mb/s – jeszcze bardzo daleko.
Natomiast różnice w przepustowości Wi-Fi okazały się ogromne. Najsłabszy był oczywiście D-Link, zapewniający realną przepustowość ok. 50 Mb/s. Znacznie lepszy okazał się TP-Link z przepustowością dochodzącą do 90 Mb/s niezależnie od wykorzystanego standardu połączenia i pasma częstotliwości. Ograniczeniem okazuje się interfejs Fast Ethernet, bo testy prowadzimy między sieciami LAN i WLAN – nawet szybka sieć Wi-Fi wypada kiepsko przy słabym łączu przewodowym.
Znacznie lepsze osiągi zapewnia Fritz!Box 6840 LTE – do 127 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz do 181 Mb/s przy 5 GHz (nadal dotyczy to standardu 802.11n). W przypadku tego routera trzeba pamiętać, by włączyć tryb „szybki” portów LAN (1 Gb/s), bo niektóre domyślnie pracują w trybie „energooszczędnym” (100 Mb/s). Rekordzistą okazał się Asus 4G-AC55U, bo dzięki zgodności ze standardnem 802.11ac odbiera i wysyła dane z realną prędkością 360 i 440 Mb/s.
Pozostałe możliwości
Routery Asus oraz Fritz!Box otrzymały wyższe oceny m.in. z powodu obecności portów USB oraz związanych z tym możliwościami. Oba urządzenia mają wbudowany serwer plików dla sieci lokalnej (SMB), zapewniają dostęp zdalny do plików przez WWW i FTP, potrafią też udostępniać wideo, muzykę i zdjęcia przez DLNA. Asus ma dodatkowo serwer iTunes, natomiast Fritz!Box może udostępniać przez DLNA dowolną internetową stację radiową lub muzykę z Google Play Music (trzeba mieć aktywne konto).
Ponadto Asus pozwala skorzystać z funkcji takich jak Download Master (moduł pobierania plików), Smart Access (zapewnia zdalny dostęp do komputerów przez internet) i Smart Sync (służy do synchronizacji danych z Webstorage’em i innymi routerami z funkcją). Firma AVM oferuje usługę MyFritz!, która umożliwia uzyskanie m.in. dostępu do pamięci USB (Fritz!NAS) oraz listy połączeń telefonicznych.
AVM Fritz!Box 6840 LTE ma, jak każdy router producenta, spory zestaw telefonii IP oraz DECT, a także dobrą kontrolę rodzicielską. Dla każdego komputera można ustawić czarną i białą listę stron, a po wybraniu w ustawieniach Niemiec ruch może być sprawdzany pod kątem obecności treści uznanych przez niemiecki filtr rządowy BPjM za nieodpowiednie dla nieletnich Asus ma funkcję serwera VPN.
Tańsze modele TP-Link i D-Link wypadają słabo, ale też one mają kilka ciekawych funkcji: zarządzanie pasmem (różne priorytety dla poszczególnych komputerów lub numerów portów), gościnne sieci bezprzewodowe czy harmonogram Wi-Fi i dostępu komputerów do sieci.