Test routerów LTE
PC Format 03/2016
Wiele osób korzysta z mobilnego internetu, w tym LTE czasem dlatego, że jest to wygodne, a niekiedy również z powodu braku innego łącza, szczególnie
w mniejszych miejscowościach lub na peryferiach miast. Lepiej wykorzystać usługę
pozwoli dobry router nie tylko rozdzieli łącze między wiele urządzeń, ale i zapewni dodatkowe możliwości. Artur Wyrzykowski
1. miejsce -
W porównaniu z konkurentami router Asusa ma ogromne zalety. Należą do nich dwa jednocześnie pracujące złącza WAN (4G oraz Gigabit Ethernet), szybkie interfejs LAN (GbE) oraz Wi-Fi (802.11ac), mnóstwo ciekawych funkcji związanych z USB i nie tylko. Największą wadą jest cena, choć przydałby się też drugi port USB i może trochę ładniejszy interfejs.
PLUSY:
- Możliwe połączenia
- Ciekawe aplikacje USB
- Wiele funkcji (np. VPN)
MINUSY:
2. miejsce - AVM Fritz!Box 6840 LTE
Sprzęt z systemem Fritz!OS, który jest nietypowy (dla twórców istotna jest telefonia VoIP i DECT), ale za to ma wiele ciekawych funkcji i ładny interfejs. Urządzenie jest mało uniwersalne, bo nie ma kablowego portu WAN (tylko 4G), port Wi-Fi nie jest zgodny z 802.11ac, a ponadto może pracować tylko w paśmie 2,4 lub 5 GHz.
PLUSY:
- Wiele funkcji, np. zdalny dostęp i filtr treści
- Estetyczny interfejs
MINUSY:
- Wysoka cena
- Brak portu WAN
- Brak sieci 802.11ac
3. miejsce - TP-Link Archer MR200
Niedrogi router o dużej uniwersalności, bo obok interfejsu 4G ma również port WAN (można ich używać zamiennie). Ponadto interfejs Wi-Fi jest zgodny z 802.11ac, choć tylko z najprostszą wersją 433 Mb/s. Dla niektórych minusem może być przełącznik 100 Mb/s (zamiast 1 Gb/s), a także brak USB i wielu związanych z nim potencjalnych możliwości.
PLUSY:
- Podwójny port WAN (4G lub Ethernet)
- Zgodność z 802.11ac
MINUSY:
- Brak portu USB
- Niektóre funkcje nie działają
4. miejsce - D-Link DWR-921
Wydajność najtańszego routera 4G jest niestety mocno ograniczona. Modem LTE ma szybkość do 100 Mb/s, porty LAN pracują tylko w standardzie Fast Ethernet, a Wi-Fi – w najprostszym 802.11n (150 Mb/s). Plusami są podwójny port WAN (4G lub Ethernet), a także trochę większe możliwości niż w przypadku urządzenia TP-Link.
PLUSY:
- Podwójny port WAN (4G lub Ethernet)
MINUSY:
- Wolne interfejsy
- Brak portu USB