A A A

Test słuchawek sportowych

PC Format Extra 2/2019
Niezależnie od tego, czy chcemy pobiegać, zrobić kilka kilometrów na rowerze, czy po prostu pospacerować, muzyka jest dobrym pomysłem. Ale żeby do uszu popłynęły dźwięki, potrzebujemy słuchawek. Podpowiadamy, które są warte uwagi. Grzegorz Karaś


Telefon odtwarzający muzykę ma dziś niemal każdy. Odtwarzacze MP3 zostały bezlitośnie zamordowane przez smartfony – problem jednak w tym, że w olbrzymiej większości przypadków te drugie są pozbawione słuchawek, które trzeba dokupić osobno. Możemy oczywiście zdecydować się na najtańsze modele – jednak gdy myślimy o aktywności fizycznej, warto zainwestować w urządzenia nieco droższe. I nie chodzi tylko o jakość dźwięku.

Tanie, ale z kablem

Zasadniczo słuchawki sportowe – jak każde inne zresztą – dzielą się na dwa rodzaje: przewodowe i bezprzewodowe. Jeśli podstawowym kryterium jest cena, to powinniśmy zdecydować się na tę pierwszą grupę. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach zaliczanych do niej modeli. Pierwszym, oczywistym i najbardziej rzucającym się w oczy jest oczywiście sam przewód. To truizm, ale trzeba o tym napisać: podczas aktywności fizycznej może przeszkadzać i zwyczajnie plątać się – dlatego warto zadbać np. o przypinkę, która pozwoli spiąć go z ubraniem i nieco okiełznać. Często zresztą takową znajdziemy w opakowaniu ze słuchawkami sportowymi, podobnie jak klips spinający przewód w pętelki, który w praktyce prowadzi do jego prowizorycznego skrócenia.

Powiązaną z kablem kwestią jest największa naszym zdaniem wada słuchawek przewodowych, jeśli chodzi o zastosowanie sportowe: przewód przenosi do uszu drgania. Podczas biegania bardzo często odczujemy, że rytmiczne uderzenia o ciało przebijają się przez płynącą z przetworników muzykę, zwyczajnie irytując użytkownika. Częściowo można sobie z tym poradzić, stosując wcześniej wspomniane przypinki i klipsy – problem jednak całkowicie nie zniknie i decydując się na model z kablem, trzeba mieć tego świadomość. W gruncie rzeczy jednak słuchawki przewodowe są najprostsze w użyciu: ot, podłączamy do telefonu i wychodzimy pobiegać.

Na parę godzin

Ze słuchawkami bezprzewodowymi sprawa wygląda trochę inaczej. W ich przypadku przed wyruszeniem w drogę trzeba nie tyle zebrać drużynę, co naładować sprzęt. Luksus braku „uwięzi” okupiony jest koniecznością uzupełnienia energii we wbudowanym akumulatorze. Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia nie jest on pojemny – ale i tak na ogół wystarczy na kilka godzin grania. Naszym zdaniem dobry wynik to 250 minut pracy na wbudoanym zasilaniu. Dlaczego tyle? To w przybliżeniu czas, jaki jest potrzebny, by pokonać maraton w tempie 6 min/km – czyli efektywnie biegając.

Rzecz jasna, nie zakładamy, że każdy entuzjasta aktywności fizycznej porwie się od razu na lekko ponad 42 km trasy – po prostu dobrze mieć słuchawki bezprzewodowe, które nie wyczerpią się w najmniej oczekiwanej sytuacji i sprostają nie tylko aktywności fizycznej, ale i wystarczą na cały dzień słuchania muzyki choćby podczas podróży środkami komunikacji mie jskiej. Przecież nie samym sportem człowiek żyje i wierzymy, że osoba, która zainwestuje w słuchawki ze sportowym sznytem, będzie ich używać również na co dzień przy innych okazjach – tak jak redakcja PC Formatu.

A wybierać jest z czego, bo słuchawki bezprzewodowe nie są jednorodną grupą. Najtańsze to modele, w których przetworniki połączone są przewodem – najczęściej zarzuca się go na szyję ze względu na wygodę i stabilność. Słuchawki takie to więc zestaw, w którym dźwięk z wbudowanego odbiornika płynie do przetworników przewodami.

Ostatnimi czasy szturmem podbijają rynek komplety składające się z dwóch niezależnych od siebie słuchawek. Nie są one połączone ze sobą, każda ma niezależne źródło zasilania, ładowanie zaś odbywa się na ogół w specjalnym futerale, który podłączamy do źródła energii. Najczęściej komplet takich „muszelek” rozpoznawany jest przez telefon jako jedno urządzenie – słuchawki więc komunikują się bezprzewodowo również między sobą. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, pojawia się kwestia jakości dźwięku.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto