A A A

WINDOWS 10

PC Format 04/2015
Windows 10 eliminuje większość niedociągnięć swojego poprzednika. Nie rezygnując z nowych elementów interfejsu, autorzy nowego systemu poprawili funkcjonalność Windowsa na tradycyjnych pecetach, ale wprowadzili także wiele nowych rozwiązań. Bartłomiej Mrożewski


Klątwa wisząca rzekomo nad Microsoftem mimo wszystko zdaje się być prawdziwa. Mówi się bowiem, że co druga wersja systemu operacyjnego firmy odnosi sukces, a co druga jest klapą. Co prawda wpadka z Windows Vista miała się w wypadku Ósemki nie powtórzyć, ale Windows 8 okazał się nie do końca udaną próbą przystosowania systemu Windows do nowej generacji urządzeń z obsługą dotykową. Połączenie klasycznego interfejsu okienkowego, przeznaczonego dla użytkowników pecetów, z pełnoekranowym interfejsem Modern przekonało nielicznych użytkowników. Większość nie kupiła futurystycznej wizji Microsoftu i została przy udanej Siódemce. Najlepiej świadczy o tym skromny udział Windows 8 wśród systemów operacyjnych zainstalowanych na pecetach. Według danych firmy Net Applications Ósemka wraz z aktualizacją Windows 8.1 zdobyły 14 proc. rynku. Tymczasem Windows XP ma prawie 20 proc., a najpopularniejszy Windows 7 – około 50 proc. Windows 10 ma to zmienić i teoretycznie powinien odnieść sukces.

Spójny interfejs

Aby przekonać użytkowników wystraszonych radykalną zmianą interfejsu użytkownika w Windows 8, Microsoft wykonał krok wstecz i przywraca najważniejsze cechy wcześniejszych wersji Windows, czyli panel menu Start w lewym narożniku, a także możliwość uruchamiania wszystkich aplikacji w oknach. Dotyczy to także aplikacji Modern, które w Windows 8 działały wyłącznie na pełnym ekranie. Jednocześnie Microsoft nie rezygnuje z trybu dotykowego, będzie on jednak aktywowany wyłącznie na tabletach albo na urządzeniach hybrydowych po odpięciu ekranu.

Elementy nowego interfejsu można odnaleźć w klasycznych rozwiązaniach – nowe menu Start wygląda jak pomniejszony ekran startowy Windows 8. Każde okno aplikacji Modern może zostać przełączone do trybu pełnoekranowego kliknięciem w ikonę na belce. Przydaje się to np. podczas czytania tekstu z ekranu czy oglądania filmu. Aby wygodnie przełączać się między oknami, w Windows 10 pojawia się nowy element interfejsu – Widok Zadań, który pozwala nie tylko wyświetlić miniaturki wszystkich aktywnych okien, ale także dodaje do systemu obsługę wirtualnych pulpitów. Pozwalają one rozmieścić okna w kilku obszarach roboczych i wygodnie przełączać się między nimi. Dzięki tym modyfikacjom interfejs Windows 10 odzyskał spójność i jest funkcjonalny nie tylko w środowisku dotykowym, ale także na tradycyjnym pececie obsługiwanym myszą i klawiaturą.

Specjalne Wersje Windows 10

Oprócz pecetowej wersji Dziesiątki na rynku pojawią się odmiany przystosowane do używania na innych urządzeniach.

Windows 10 „Industry”
Przeznaczony dla dużych urządzeń, takich jak elektroniczne kioski, które bazują na procesorach z rodziny x86. Będzie można na nich uruchamiać programy Modern i klasyczne aplikacje Windows.

Windows 10 „Mobile”
Wersja dla smartfonów i tabletów (ARM lub x86), które mają mniej RAM-u niż pecet i wymagają długiego czasy pracy na baterii. Będzie można na nich uruchamiać tylko aplikacje Modern.

Windows 10 „Athens”
Zoptymalizowana wersja na niewielkie urządzenia, takie jak smartwatche i wyspecjalizowane miniaturowe komputery, które bazują na procesorach ARM lub x86. Ma wyróżniać się niewielką objętością, minimalnymi wymaganiami sprzętowymi oraz niską ceną. W przypadku niektórych urządzeń ta wersja będzie darmowa.

Kiedy premiera?

Nieoficjalne informacje wskazywały, że Microsoft chce udostępnić finalną wersję systemu producentom pecetów już w czerwcu, czyli wcześniej niż zazwyczaj, to jest w sierpniu. Nie ma jednak gwarancji, że termin ten zostanie dotrzymany. W razie problemów Microsoft przesunie premierę systemu na przełom lata i jesieni, aby oprogramowanie dotarło do producentów sprzętu w okresie przygotowywania oferty świątecznej.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
8 kwietnia 2015, 14:25
Może warto by wspomnieć o aktualizacji "Windows Redstone" (coś a'la Service Pack)? :oczy:  Ponoć ma się ukazać w przyszłym roku. Na razie chodzą tylko plotki na ten temat.
avatar
tomilidzons
2 kwietnia 2015, 14:18
Ja tam nie mogę się doczekać, 8.1 średni mi podpasował, ale po skrinach widzę, że 10 to jakaś zupełnie nowa jakość :)
geekboy68k
geekboy68k
2 marca 2015, 14:43
Tytuł wątku na propsie - brakuje jeszcze "!!!!11" na końcu. Zgłosiłbym, ale pewnie to ja dostanę ostrzeżenie :P
avatar
~Anonim
2 marca 2015, 10:00
Witam! To najlepszy artykuł z numeru 04/2015. Czekałem właśnie na taki obszerniejszy artykuł na temat "Windows 10". Co do samego systemu... Mam nadzieję, że te ikonki folderów, itp. to jeszcze nie ostateczny wygląd i ulegną jeszcze zmianie (przynajmniej jakiejś kosmetycznej)?:oczy: Bo faktem jest, że może i "Windows 10" jest lepszy od "Windows 8" pod tym względem, że wróciło jako-takie menu "Start", ale te ikony przypominające ikony z "Windows 98" to trochę niewypał.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto