WINDOWS 10
Klątwa wisząca rzekomo nad Microsoftem mimo wszystko zdaje się być prawdziwa. Mówi się bowiem, że co druga wersja systemu operacyjnego firmy odnosi sukces, a co druga jest klapą. Co prawda wpadka z Windows Vista miała się w wypadku Ósemki nie powtórzyć, ale Windows 8 okazał się nie do końca udaną próbą przystosowania systemu Windows do nowej generacji urządzeń
z obsługą dotykową. Połączenie klasycznego interfejsu okienkowego, przeznaczonego dla użytkowników pecetów, z pełnoekranowym interfejsem Modern przekonało nielicznych użytkowników. Większość nie kupiła futurystycznej wizji Microsoftu i została przy udanej Siódemce. Najlepiej świadczy o tym skromny udział Windows 8 wśród systemów operacyjnych zainstalowanych na pecetach. Według danych firmy Net Applications Ósemka wraz z aktualizacją Windows 8.1 zdobyły 14 proc. rynku. Tymczasem Windows XP ma prawie 20 proc., a najpopularniejszy Windows 7 – około 50 proc. Windows 10 ma to zmienić
i teoretycznie powinien odnieść sukces.
Elementy nowego interfejsu można odnaleźć w klasycznych rozwiązaniach – nowe menu Start wygląda jak pomniejszony ekran startowy Windows 8. Każde okno aplikacji Modern może zostać przełączone do trybu pełnoekranowego kliknięciem w ikonę na belce. Przydaje się to np. podczas czytania tekstu z ekranu czy oglądania filmu.
Aby wygodnie przełączać się między oknami,
w Windows 10 pojawia się nowy element interfejsu – Widok Zadań, który pozwala nie tylko wyświetlić miniaturki wszystkich aktywnych okien, ale także dodaje do systemu obsługę wirtualnych pulpitów. Pozwalają one rozmieścić okna w kilku obszarach roboczych i wygodnie przełączać się między nimi. Dzięki tym modyfikacjom interfejs Windows 10 odzyskał spójność i jest funkcjonalny nie tylko w środowisku dotykowym, ale także na tradycyjnym pececie obsługiwanym myszą i klawiaturą.
Windows 10 „Industry”
Przeznaczony dla dużych urządzeń, takich jak elektroniczne kioski, które bazują na procesorach z rodziny x86. Będzie można na nich uruchamiać programy Modern i klasyczne aplikacje Windows.
Windows 10 „Mobile”
Wersja dla smartfonów i tabletów (ARM lub x86), które mają mniej RAM-u niż pecet i wymagają długiego czasy pracy na baterii. Będzie można na nich uruchamiać tylko aplikacje Modern.
Windows 10 „Athens”
Zoptymalizowana wersja na niewielkie urządzenia, takie jak smartwatche i wyspecjalizowane miniaturowe komputery, które bazują na procesorach ARM lub x86. Ma wyróżniać się niewielką objętością, minimalnymi wymaganiami sprzętowymi oraz niską ceną. W przypadku niektórych urządzeń ta wersja będzie darmowa.