WINDOWS 10
Ponadto została zapowiedziana zmiana
w sposobie aktualizowania systemu. Microsoft będzie traktował Windows 10 jako usługę na cały okres „życia sprzętu”, jak ujął to szef firmy Satya Nadella, nie podając jednak szczegółów. Po zakupie urządzenia z Windows 10 użytkownik będzie otrzymywał poprawki zabezpieczeń i duże aktualizacje systemu, które będą wprowadzały nowe funkcje. Taki model doskonale sprawdza się na urządzeniach mobilnych, w szczególności tych z iOS, oraz na komputerach Apple, które – podobnie jak iPhone – otrzymują kolejne wersje OS X gratis. Jest to korzystne nie tylko dla użytkowników, ale także dla Microsoftu, który może w ten sposób zapewnić deweloperom dostęp do dużej grupy użytkowników z najnowszym systemem, co ułatwia tworzenie nowych aplikacji.
Obecnie można zapoznać się z wersjami Windows 10 Technical Preview na pecety
i smartfony. Testowana przez nas pecetowa wersja Windows 10 Technical Preview (build 9926), która pojawiła się w sieci pod koniec stycznia, jest przeznaczona dla urządzeń z procesorem Intel.
12 lutego zadebiutowała kompilacja Windows 10 Mobile na smartfony z procesorami ARM, którą można zainstalować na urządzeniach z serii Microsoft Lumia. Unifikacja systemu operacyjnego pozwoliła także na ujednolicenie aplikacji. Wszystkie programy Modern przystosowane do obsługi dotykowej i zgodne z Windows 10 będzie można uruchamiać zarówno na smartfonach, jak i na pecetach. Stwarza to korzystne warunki dla deweloperów, którzy tworzą aplikacje Modern.