A A A

WINDOWS 10

PC Format 04/2015
Windows 10 eliminuje większość niedociągnięć swojego poprzednika. Nie rezygnując z nowych elementów interfejsu, autorzy nowego systemu poprawili funkcjonalność Windowsa na tradycyjnych pecetach, ale wprowadzili także wiele nowych rozwiązań. Bartłomiej Mrożewski

Instalacja Windows 10

Windows 10 Technical Preview jest darmowy i dostępny dla każdego. Można go pobrać ze strony http://pcformat.pl/u/1786. Wersja ta nie wymaga podawania klucza produktu i będziesz mógł z niej korzystać (tj. będzie działała) do 15 października tego roku. Można spodziewać się, że wtedy Windows 10 będzie miał swoją premierę.

Gdzie wgrać Windows 10?

Najprostszym sposobem na samodzielne przetestowanie Windows 10 jest zainstalowanie go na nieużywanym komputerze. Wystarczy starszej generacji notebook z kartą graficzną wspierającą DirectX 9. Windows 10 można także zainstalować w darmowym programie do wirtualizacji VirtualBox (http://pcformat.pl/u/1787), zaktualizowanym do najnowszej wersji. Choć Windows 10 Technical Preview można zainstalować także na partycji dysku komputera, którego używa się do codziennej pracy, biorąc pod uwagę, że jest to oprogramowanie we wczesnej fazie rozwoju, nie zalecamy tego.

Instalacja

Najprostszym sposobem na zainstalowanie Windows 10 Technical Preview jest wypalenie pobranego z sieci pliku ISO http://pcformat.pl/u/1786 na płycie. Możesz go nagrać za pomocą dowolnego oprogramowania do tworzenia płyt. Jeśli nie masz takiego narzędzia, skorzystaj z bezpłatnej aplikacji CDBurnerXP (http://pcformat.pl/u/1788). Aby przyspieszyć instalację, możesz przygotować bootowalny nośnik USB. Będziesz potrzebował do tego celu pendrive’a o pojemności 8 GB oraz darmowej aplikacji Windows USB/DVD Download Tool http://pcformat.pl/u/1789. Pamiętaj o ustawieniu w BIOS-ie/UEFI rozruchu z tego nośnika.

Instalator Windows 10 Technical Preview obsługuje także funkcję upgrade istniejącej instalacji Windows 7 i 8. Nie polecamy korzystania z tej metody na podstawowym komputerze.

Jeśli zainstalujesz Windows 10 na typowym sprzęcie, instalator powinien wykryć i zainstalować standardowe sterowniki do wszystkich urządzeń. Jeśli w twoim komputerze wystąpią problemy z wykryciem urządzeń, możesz sięgnąć po sterowniki dla systemu Windows 8.1.

Wymagania

Procesor: 1 GHz z obsługą PAE, NX i SSE2
RAM: 1 GB (32-bit), 2 GB (64-bit)
Dysk: 16 GB (32-bit), 20 GB (64-bit)
Karta graficzna: zgodna z DirectX 9, ze sterownikiem WMMD
Aby w pełni móc korzystać z funkcji systemu, potrzebne jest konto Microsoft (np. darmowa skrzynka pocztowa założona na Outlook.com).

Virtualbox

Podczas tworzenia maszyny VirtualBox jako wersję systemu wybierz Windows 10 (32-bit). Nie zalecamy instalowania wersji 64-bit ze względu na zwiększone użycie pamięci RAM i dysku. Domyślny rozmiar RAM zwiększ do 2048 MB (chyba że masz tylko 4GB RAM, wówczas ustaw ok. 1,5 GB). Po stworzeniu wirtualnej maszyny wejdź do jej ustawień i w zakładce Display zaznacz opcje Enable 3D Acceleration oraz Enable 2D Acceleration.

Instalacja Windows 10 Technical Preview

Instalacja nowego systemu Microsoftu nie jest skomplikowana, ale pamiętaj, że nie jest to wersja skończona i zawiera sporo niedoróbek. Nie zastępuj nim swojego podstawowego systemu.


Po rozruchu instalatora pojawi się informacja o wybranych ustawieniach lokalnych. Jeśli pobrałeś plik z polską wersją językową, nie musisz wprowadzać żadnych zmian. Kliknij Dalej, a w następnym kroku Zainstaluj teraz. Następnie zaakceptuj licencję, zaznaczając pole Akceptuję postanowienia licencyjne, i naciśnij Dalej.




W kolejnym kroku masz możliwość wybrania trybu instalacji. Jeśli instalujesz Windows 10 na dysku ze starszą wersją Windows, możesz zachować pliki. Wybierz wówczas opcję: Uaktualnienie. Jeśli instalujesz go na nośniku czystym bądź przeznaczonym do sformatowania, wybierz: Niestandardowa.


Na potrzeby warsztatu wykonujemy czystą instalację. W tym celu zaznacz Dysk 0 - Nieprzydzielone miejsce i kliknij Nowa, aby utworzyć partycję systemową, a następnie Zasotsuj, aby utworzyć partycję na całym wolnym miejscu. Możesz ewentualnie zmniejszyć partycję, korzystając z pola Rozmiar. Następnie kliknij Dalej, aby rozpocząć kopiowanie plików.




Po restarcie komputera kliknij przycisk Użyj ustawień ekspresowych w celu przyspieszenia konfiguracji konta. Poszczególne ustawienia możesz potem zmienić w panelu Ustawienia. Kolejnym krokiem jest powiązanie konta systemowego, z internetowym loginem Microsoft. Jeśli nie masz konta, załóż je, klikając Utwórz nowe konto. Jeśli masz już login i hasło, wpisz je w polach powyżej i kliknij Dalej.



Instalator zaproponuje wysłanie kodu zabezpieczającego na dodatkowy adres e-mail podany w ustawieniach konta Microsoft. Uruchomi to weryfikację dwuetapową, która zmniejszy ryzyko włamania. Jeśli nie chcesz z tego korzystać, kliknij Nie mogę teraz tego zrobić. W innym wypadku potwierdź adres i kliknij Dalej, po czym wpisz przysłany kod.


Po tym zabiegu instalator skonfiguruje konto i wyświetli ekran powitalny systemu Windows 10. Gdy go zobaczysz, kliknij dowolny klawisz, by zalogować się do nowego systemu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
8 kwietnia 2015, 14:25
Może warto by wspomnieć o aktualizacji "Windows Redstone" (coś a'la Service Pack)? :oczy:  Ponoć ma się ukazać w przyszłym roku. Na razie chodzą tylko plotki na ten temat.
avatar
tomilidzons
2 kwietnia 2015, 14:18
Ja tam nie mogę się doczekać, 8.1 średni mi podpasował, ale po skrinach widzę, że 10 to jakaś zupełnie nowa jakość :)
geekboy68k
geekboy68k
2 marca 2015, 14:43
Tytuł wątku na propsie - brakuje jeszcze "!!!!11" na końcu. Zgłosiłbym, ale pewnie to ja dostanę ostrzeżenie :P
avatar
~Anonim
2 marca 2015, 10:00
Witam! To najlepszy artykuł z numeru 04/2015. Czekałem właśnie na taki obszerniejszy artykuł na temat "Windows 10". Co do samego systemu... Mam nadzieję, że te ikonki folderów, itp. to jeszcze nie ostateczny wygląd i ulegną jeszcze zmianie (przynajmniej jakiejś kosmetycznej)?:oczy: Bo faktem jest, że może i "Windows 10" jest lepszy od "Windows 8" pod tym względem, że wróciło jako-takie menu "Start", ale te ikony przypominające ikony z "Windows 98" to trochę niewypał.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto