A A A

Wędrowne kino

PC Format 6/2009
Jesteś posiadaczem iPoda lub innego przenośnego odtwarzacza multimedialnego zdolnego do wyświetlania plików wideo? Pokażemy, jak skonwertować zapisany na dysku film, byś mógł go oglądać na tym urządzeniu.

Ustawienia wideo


Zobaczysz nietypowe, pionowe okno główne programu iLove. Na samej górze, bezpośrednio pod napisem VIDEO SETTINGS znajduje się rozwijana lista, z której wybierasz typ urządzenia, na jakie chcesz przekonwertować pliki wideo. W naszym przykładzie wybraliśmy opcję iPhone, iPod Touch, ale program oferuje możliwość konwertowania wideo na przenośne odtwarzacze firm Cowon czy iRiver, a także na dowolny palmtop z rozdzielczością ekranu QVGA, a także VGA (w takim przypadku wybierasz odpowiednio opcje QVGA PDA / VGA PDA.


W sekcji codec jest domyślnie zaznaczona opcja h264. Oznacza to, że program będzie konwertował materiał wideo, zapisując go do pliku docelowego za pomocą zapewniającego dobrą jakość kodeka H.264. Jednak konwersja za pomocą kodeka H.264 pochłania sporą moc obliczeniową i trwa dłużej niż przy wykorzystaniu alternatywnego formatu  mpeg4. Jeżeli zależy ci przede wszystkim na jakości, wybierz h264. Jeżeli z kolei jakość nie jest priorytetem, lecz zależy ci głównie na jak najszybszej konwersji, wybierz mpeg4. W naszym przykładzie przyjęliśmy jakość za priorytet, zatem zaznaczyliśmy opcję h264. Sekcje max width oraz crop height są w przypadku konwersji na iPody nieaktywne i jest to objaw normalny. Program automatycznie przyporządkuje właściwe proporcje obrazu i dostosuje je do docelowego urządzenia.


Pod opisanymi już sekcjami znajduje się obszar, na którym jest wyświetlonych sześć pól wyboru. Wyjaśniamy ich znaczenie:
bad source – to pole wyboru powinno być zaznaczone tylko w przypadku, gdy konwersja pliku się nie udaje lub gdy próbujesz skonwertować plik uszkodzony; zaznaczenie tego pola powoduje, że program przed rozpoczęciem konwersji będzie próbował naprawić plik.
fit to screen from inside – gdy to pole jest aktywne, program zmniejszy wideo, dostosowując je do rozdzielczości iPoda, ale pozostawi czarne pasy; zaznaczenie tego pola jest zalecane, gdy chcesz konwertować film z napisami dialogowymi.
fullscreen – po zaznaczeniu tego pola wyboru program tak skonwertuje źródłowy plik wideo, by kadr obrazu wypełnił całkowicie ekran docelowego urządzenia.
deinterlace – aktywuje filtr usuwający charakterystyczne, zwłaszcza w przypadku niektórych nagrań kamerami DV, poziome linie w poruszających się obszarach; ponieważ aktywacja tego filtru spowalnia proces konwersji, zaleca się zaznaczanie tego pola tylko w celu likwidacji poziomych linii.
rotate by 90 – obraca kadr filmu o 90 stopni, dzięki temu umożliwia np. na iPodzie Touch i iPhonie oglądanie obrazu podczas pionowego ustawienia urządzenia, jednak wtedy właściwy kadr filmu będzie znacznie mniejszy od ekranu, a nad obrazem i pod nim będą widoczne duże, czarne pasy; nie zalecamy.
optimize for TV out – zaznaczenie tego pola wyboru ma sens jedynie wtedy, gdy chcesz skonwertować wideo w wysokiej rozdzielczości po to, by np. wyświetlać je na pełnowymiarowym telewizorze.
Jeśli chcesz skonwertować film z napisami w taki sposób, by kadr obrazu oraz napisy optymalnie zostały rozmieszczone na ekranie iPoda (a także innego urządzenia przenośnego), wystarczy zaznaczyć pole wyboru fit to screen from inside.


Pod opisanymi polami wyboru są widoczne dwa suwaki: gamma i video quality. Przy domyślnej konfiguracji jeden z suwaków – sharpen 150%, jest nieaktywny, dlatego że program jest ustawiony w tryb turbo. Świadczy o tym wciśnięty w dolnym lewym rogu okna programu przycisk TURBO. W trybie tym konwersja materiału wideo przebiega znacznie szybciej (zgodnie z zapewnieniem twórcy programu nawet do 5 razy szybciej), ale minusem tego trybu jest niemożność skorzystania z niektórych opcji, np. z suwaka sharpen 150%, za którego pomocą możesz ustawiać funkcję wyostrzania kodowanego materiału wideo. Z kolei suwakiem gamma 130% poprawiasz jasność obrazu. Jeżeli na twoim urządzeniu przenośnym ekran jest dość ciemny, warto za pomocą tego suwaka rozjaśnić konwertowany film. Jednak ustawieniami należy operować ostrożnie, aby nie przesadzić. Pomagają w tym widoczne na każdym suwaku zabarwione na niebiesko zalecane obszary ustawień.


Ostatnim suwakiem w sekcji VIDEO SETTINGS jest suwak: video quality. Ustawiasz nim jakość przekonwertowanego materiału wideo. Pamiętaj, że im wyższą jakość ustawisz, tym większy będzie wynikowy plik. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na eksperymenty, pozostaw suwak w domyślnym położeniu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto