Telewizory z funkcjami Smart TV podłącza się do internetu w bardzo prosty sposób – wystarczy użycie kabla sieciowego lub interfejsu Wi-Fi. Po chwili posiadacz takiego „usieciowionego” odbiornika może oglądać wideo z YouTube, korzystać z Facebooka, czytać wiadomości, uruchamiać gry itd. Atutem takiego rozwiązania jest łatwość użytkowania, ale zestaw dostępnych aplikacji jest bardzo różny – w telewizorach LG czy Samsunga bogaty, w modelach innych marek uboższy. Z wykonaniem poszczególnych aplikacji, a także możliwością sterowania takimi funkcjami też bywa różnie. Część tych problemów rozwiązuje podłączenie komputera do telewizora, ale to niejedyna opcja.
Podłącz komputer do telewizora
Komputer podłączony do telewizora to rozwiązanie bardzo proste, a przy tym wyjątkowo uniwersalne.
Zalety i wady peceta
Najprostszym sposobem jest podłączenie komputera do telewizora przez HDMI. Dzięki temu można korzystać z zupełnie dowolnych aplikacji, jakie tylko zainstalujemy w Windows. Filmów czy zdjęć nie trzeba przesyłać przez sieć lub przenosić na dyskach zewnętrznych, bo są na dysku komputera.
A wady? Niestety, jest ich kilka. Podłączanie i odłączanie komputera (nawet laptopa) nie jest zbyt wygodne, szczególnie gdy robi się to często. Poza tym, gdy sprzęt jest zajęty odtwarzaniem filmu, pozostali domownicy nie mogą z niego korzystać. Należy także pamiętać, że interfejs typowych programów nie jest dostosowany do telewizora (choć zdarzają się wyjątki). Menu z małymi literkami jest po prostu nieczytelne z większej odległości. A komputery nie są wyposażone w pilota, więc sterowanie np. odtwarzaniem filmów czy zdjęć nie jest tak proste, jak być powinno. Na szczęście każdą z wymienionych wad można jakoś obejść.
Jaki komputer
Niezłym pomysłem jest kupienie małego, energooszczędnego komputera mini-PC, który będzie na stałe podłączony do telewizora. Zaletą będzie cicha praca, niewielki pobór energii, a także niezły wygląd, co oczywiście zależy od modelu.
Na komputerze można zainstalować Windows i jedną ze znanych aplikacji typu media center (np. XBMC) albo Linuksa wyspecjalizowanego do takich zadań, np. XBMCbuntu. Taki interfejs sprawdza się na telewizorze lepiej niż pulpit Windows.
Komputery mini-PC bardzo często mają w komplecie pilot, więc sterowanie takim interfejsem również jest łatwiejsze niż za pomocą klawiatury i myszki. Można dokupić także pilot uniwersalny, np. Maxter Plus. Przeglądanie internetu z pilotem w ręku nie będzie już takie łatwe – przyda się choćby mała klawiaturka i mysz.
Najbogatszą ofertę komputerów mini-PC ma firma Zotac. Można wybrać komputery z serii Zbox lub Zbox nano, a także konfiguracje z napędem DVD lub blu-ray. Wiele modeli, głównie starszych, ma w zestawie pilot zdalnego sterowania. Komputery można samodzielnie wyposażyć w odpowiednie podzespoły (głównie pamięć RAM oraz dysk) albo wybrać gotowe konfiguracje (z dopiskiem Plus).
Obraz bez kabli
Oczywistym sposobem podłączenia komputera do telewizora jest kabel HDMI, ale warto wiedzieć, że istnieje również kilka rozwiązań bezprzewodowych. Są one skuteczne i wygodne, ale niestety dość drogie.
W niektórych komputerach, szczególnie ultrabookach, można spotkać rozwiązanie Wireless Display (w skrócie WiDi). Ponieważ wymaga konkretnych podzespołów, nie jest powszechnie dostępne. Poza tym potrzebny jest telewizor lub monitor zgodny z tym rozwiązaniem albo specjalny odbiornik WiDi. Ten ostatni można podłączyć do dowolnego telewizora, ale takie odbiorniki są rzadkością i kosztują przynajmniej 300 zł (np. Netgear PTV3000). Wadą jest również to, że WiDi jest zamkniętą technologią Intela.
Standardem o podobnym przeznaczeniu jest Miracast – również służy do bezprzewodowego przesyłu zawartości całego ekranu na telewizor. Także w tym przypadku telewizor potrzebuje zewnętrznego odbiornika, np. Measy A2W, Prestigio PMD1 czy wspomnianego wcześniej Netgear PTV3000 (ten ostatni jest zgodny nie tylko z WiDi, ale też Miracast).
Niestety, lista urządzeń, które mogłyby wysłać obraz do telewizora przez Miracast, jest bardzo uboga, głównie są to urządzenia z Androidem. Systemy Windows słabo wspierają to rozwiązanie – jest ono dostępne dopiero w Windows 8.1, a starsze wersje go nie obsługują.
Dlatego wyjściem z sytuacji są zupełnie niestandardowe zestawy do bezprzewodowej transmisji obrazu, składające się z nadajnika podłączanego do USB komputera (w systemie jest on widoczny jako drugi ekran), a także odbiornika podłączanego do wejścia HDMI telewizora (jak każde inne źródło sygnału). Przykładem takiego zestawu jest EZView firmy EZAir, który kosztuje ok. 300 zł.
Zotac Zbox ID89 Plus
Jeden z przykładów komputera, który świetnie się nadaje do poszerzenia możliwości telewizora. Umożliwi dostęp do internetu, znajdujący się w zestawie pilot pozwoli wygodnie oglądać filmy i słuchać muzyki, a po podłączeniu tunera DVB-T urządzenie może działać jako cyfrowy magnetowid. Zakres zastosowań zależy tylko od wyobraźni użytkownika.
procesor: Intel Core i5–3470T
grafika: Intel HD Graphics 2500
pamięć: 4 GB DDR3–1600
dysk: HDD 500 GB
interfejsy: HDMI, 4xUSB, S/PDIF, analogowe złącza audio, inne
łączność: Wi-Fi 802.11n, bluetooth 4.0, gigabit ethernet
zestaw: pilot, mocowanie VESA
wymiary: 190x190x50 mm
cena: około 2000 zł