A A A

Własny Smart TV

PC Format 02/2014
Funkcje sieciowe w telewizorach okazują się bardziej przydatne niż chociażby 3D, ale nie każdy telewizor jest w nie wyposażony. Możesz jednak podłączyć do niego różne urządzenia, by zwiększyć jego możliwości w taki sposób, który będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. GRZEGORZ ŁUKASIK

Ze smartfonu na telewizor

W czasach dużej popularności smartfonów i tabletów logiczne jest wykorzystanie tych urządzeń w połączeniu z telewizorem. Bo po co kupować specjalne przystawki, skoro już mamy Androida w kieszeni?

Chromecast

Jednym z urządzeń służących do oglądania filmów na telewizorze, słuchania muzyki z internetu czy ogólnie przeglądania stron internetowych jest Google Chromecast. Podłącza się go do wejścia HDMI telewizora. Jednak w odróżnieniu od przystawek z Androidem nie działa on samodzielnie, lecz tylko w połączeniu z tabletem, smartfonem lub pecetem.

Za pomocą jednego z tych urządzeń można np. przekierować strumień audio lub wideo z YouTube na Chromecast (i ekran telewizora), który zajmie się jego odtwarzaniem. Po tej czynności aplikację YouTube można zamknąć.

Dostępne jest także rozszerzenie Google Cast do przeglądarki Chrome (w Chrome Web Store). Pozwala ono przesyłać z komputera na duży ekran całe strony internetowe (a więc dowolną treść, w tym filmy z dowolnych serwisów). W tym przypadku przeglądarka musi być cały czas otwarta, choć niekoniecznie na aktualnie przesyłanej stronie.

Chromecast kosztuje w USA 35 dolarów. W Polsce nie jest oficjalnie dostępny, a ceny egzemplarzy z importu to około 200 zł. To spora suma jak na sprzęt o tak ograniczonych możliwościach, ale za to użytkowanie jest bez porównania prostsze niż przystawek z Androidem.

Prawie za darmo

Podobnym do Chromecast rozwiązaniem jest aplikacja CheapCast (do pobrania z Google Play), która stanowi programowy emulator tego urządzenia. Zainstalowana na dowolnej przystawce z Androidem jest „widziana” przez smartfony, tablety oraz przeglądarkę Chrome (rozszerzenie Google Cast) właśnie jako Chromecast. Zatem sama w sobie aplikacja jest darmowa, ale wymaga zakupu odbiornika z Androidem przynajmniej za 130 zł. Niestety, stabilność pracy takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia.

Miracast

Obraz ze smartfonu na telewizor można wysłać również przez Miracast, o czym wspomnieliśmy wcześniej. W ten sposób nie przesyła się strumienia wideo (jak w Chromecast), ale cały ekran urządzenia. Zatem można bezprzewodowo grać w gry, przeglądać internet itd. Jednak telewizor musi odbierać taki sygnał (za pomocą odpowiedniej przystawki, np. Measy A2W, Prestigio PMD1, Netgear PTV3000). Ponadto liczba urządzeń mobilnych zgodnych z Miracast jest stosunkowo niewielka – głównie są to droższe smartfony i tablety Apple, Samsunga, Sony czy LG. Pod tym względem Chromecast jest lepszy, bo współpracuje z każdym urządzeniem z Androidem i każdą przeglądarką Chrome.

Google Chromecast

Google Chromecast to proste i niedrogie urządzenie podłączane do wejścia HDMI telewizora. Dzięki niemu można łatwo przekierować filmy z urządzenia mobilnego lub komputera na ekran telewizora. Rozwiązanie jest bardzo łatwe w uruchomieniu i użyciu. Niestety, poważnym mankamentem jest wąski zakres zastosowań, który w Polsce jest ograniczony do YouTube. Dlatego Chromecast nie jest u nas oficjalnie dostępny, a nieoficjalnie trzeba zapłacić za niego ponad 200 zł.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
ekran
23 kwietnia 2014, 13:41
Najlepszym wyjściem jest kupienie telewizora w którym fabrycznie zainstalowano dobrze wspierany system operacyjny (android). Żadnych przystawek, kabli, kolejnych pilotów czy klawiatur. Szkoda, że na razie tylko Philips o tym pomyślał do tej pory. Kto wie, może się to zmieni.
avatar
bartonik
19 kwietnia 2014, 17:11
Raspberry Pi i tyle w temacie, chwila zabawy, a nawet możemy sterować głosowo.
avatar
aguirre30
19 kwietnia 2014, 14:16
ludzie co wy piszecie. Skoro juz zabieracie sie za podlaczanie tv do kompa to az dziw bierze ze nie slyszeliscie o takiej opcji jak multiple displays czyli przelaczanie pomiedzy monitorami (monitor lub telewizor, ktory zostal automatycznie wykryty przez PC) Wystarczy jedno klikniecie i korzysta sie z tv lub monitora. Po drugie ktos kto decyduje sie na takie rozwiazanie powinien zawsze miec minimum 2 komputery w domu a nie jeden dzielony czasowo na iles tam ludzi. Po trzecie slyszeliscie cos takiego jak klawiatura wireless z trackpadem?? Wtedy nie potrzeba nikomu zadnego pilota itp. klawiatura bez kabla z dotykowym trackpadem sprawdza sie doskonale zarowno w PC jak i TV. Wiec jedyne co jest potrzebne to zakup takiej klawiatury i kabla HDMI jesli ktos go oczywiscie nie posiada.
avatar
hubertsza
19 kwietnia 2014, 11:25
Nie ma to jak Raspberry Pi. Za około 200 zł można mieć taki "smartTv"
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto