A A A

Własny Smart TV

PC Format 02/2014
Funkcje sieciowe w telewizorach okazują się bardziej przydatne niż chociażby 3D, ale nie każdy telewizor jest w nie wyposażony. Możesz jednak podłączyć do niego różne urządzenia, by zwiększyć jego możliwości w taki sposób, który będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. GRZEGORZ ŁUKASIK

Sieciowe odtwarzacze multimedialne

Od wielu lat w sklepach są dostępne niewielkie odtwarzacze multimedialne, które miały zastąpić odchodzące odtwarzacze DVD/DivX, czyli jeszcze przed erą Smart TV. Jednak nie zdobyły dużej popularności, choć ich możliwości bywają imponujące.

Rodzaje

Najprostsze odtwarzacze tego typu mają port HDMI do podłączenia do telewizora, a także wejście USB, do którego podłącza się pamięć flash lub dysk USB. W komplecie zawsze jest pilot, dzięki czemu odtwarzanie plików jest łatwe i intuicyjne.

Droższe urządzenia mogą mieć wbudowany dysk, dzięki czemu nie wymagają stosowania dysków zewnętrznych. A zaawansowane modele, które stanowią most między telewizorem a siecią domową i globalną, są wyposażone w interfejs sieciowy oraz zestaw funkcji sieciowych. Za ich pomocą można oglądać pliki zgromadzone np. na komputerze, przeglądać zasoby internetu, ściągać pliki np. z sieci BitTorrent itd.

Funkcje odtwarzaczy

Możliwości odtwarzaczy sieciowych bywają bardzo różne. Niekiedy należy do nich przeciętnie zrealizowana przeglądarka plików i YouTube, innym razem pokaźny i dobrze wykonany zestaw kilkunastu aplikacji.

Niezłą obsługę aplikacji internetowych zapewnia odtwarzacz WD TV Live, a także urządzenia marek Dune HD, Xtreamer czy Popcorn Hour. Najprostszy w użytkowaniu jest ten pierwszy produkt, ma około 30 najważniejszych aplikacji (YouTube, Picasa, Facebook itp.). Odtwarza filmy przez domową sieć nie tylko z użyciem standardu DLNA, ale także przez protokół Samba, czyli logując się do zasobów udostępnionych przez Windows – zaletą jest możliwość odtwarzania napisów w filmach, gdy znajdują się one w osobnym pliku. Urządzenie ma także kilka innych atutów.

W słabszych odtwarzaczach aplikacje sieciowe są tylko dodatkiem – niekiedy już zainstalowane w systemie, w innych urządzeniach do pobrania z sieci. Czasami działają słabo, nie są ze sobą spójne (pisane przez społeczność, a nie firmę odpowiedzialną za produkt). Poza tym paleta kilku aplikacji nie daje zbyt dużego wyboru – w każdym razie nie jest on tak duży, jak na dobrym telewizorze Smart TV czy na komputerze.

Te wady mogą być przyczyną niewielkiej popularności takich odtwarzaczy. Nie oznacza to, że trzeba trzymać się od nich z daleka. Jednak kupując taki sprzęt pod kątem aplikacji internetowych, trzeba starannie dokonywać wyboru, a najlepiej przed zakupem sprawdzić, jak działają funkcje, z których będziesz korzystać.

Western Digital TV Live

Dużą zaletą tego odtwarzacza jest prostota, dzięki czemu nie stwarza on problemów podczas użytkowania. Poza tym ma ładnie wykonany polskojęzyczny interfejs, około 30 przydatnych modułów, a także aplikację na smartfony służącą do zdalnego sterowania urządzeniem.

formaty wideo: MKV, MOV, M2 TS, FLV, inne
formaty audio: MP3, FLAC, MKA, inne
formaty graficzne: JPEG, PNG, GIF, inne
formaty napisów: SRT, ASS, SSA, SUB, SMI
interfejsy: USB, HDMI, S/PDIF, inne
łączność: Wi-Fi 802.11n, fast ethernet
wymiary: 125x100x30 mm
cena: około 330 zł


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
ekran
23 kwietnia 2014, 13:41
Najlepszym wyjściem jest kupienie telewizora w którym fabrycznie zainstalowano dobrze wspierany system operacyjny (android). Żadnych przystawek, kabli, kolejnych pilotów czy klawiatur. Szkoda, że na razie tylko Philips o tym pomyślał do tej pory. Kto wie, może się to zmieni.
avatar
bartonik
19 kwietnia 2014, 17:11
Raspberry Pi i tyle w temacie, chwila zabawy, a nawet możemy sterować głosowo.
avatar
aguirre30
19 kwietnia 2014, 14:16
ludzie co wy piszecie. Skoro juz zabieracie sie za podlaczanie tv do kompa to az dziw bierze ze nie slyszeliscie o takiej opcji jak multiple displays czyli przelaczanie pomiedzy monitorami (monitor lub telewizor, ktory zostal automatycznie wykryty przez PC) Wystarczy jedno klikniecie i korzysta sie z tv lub monitora. Po drugie ktos kto decyduje sie na takie rozwiazanie powinien zawsze miec minimum 2 komputery w domu a nie jeden dzielony czasowo na iles tam ludzi. Po trzecie slyszeliscie cos takiego jak klawiatura wireless z trackpadem?? Wtedy nie potrzeba nikomu zadnego pilota itp. klawiatura bez kabla z dotykowym trackpadem sprawdza sie doskonale zarowno w PC jak i TV. Wiec jedyne co jest potrzebne to zakup takiej klawiatury i kabla HDMI jesli ktos go oczywiscie nie posiada.
avatar
hubertsza
19 kwietnia 2014, 11:25
Nie ma to jak Raspberry Pi. Za około 200 zł można mieć taki "smartTv"
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto