Wspólne zasoby
W celu wspólnego korzystania z zasobów dyskowych i drukarek można też użyć bardziej wyspecjalizowanych urządzeń. W sprzedaży są oferowane dyski sieciowe, które można podłączyć bezpośrednio do routera. Po krótkiej konfiguracji są one dostępne ze wszystkich komputerów w sieci lokalnej, a nawet w internecie. Ważne jest to, że żaden z komputerów nie musi być cały czas włączony, ponieważ wszystkie wspólne pliki użytkowników mogą znajdować się na dysku sieciowym.
Zresztą podobnie jest z drukarkami. Ich udostępnianie nie musi być zadaniem systemu Windows. Może to robić specjalizowany serwer druku (tzw. printserwer). Pokażemy kilka przykładów korzystania z takich wspólnych zasobów.
Jednak oprócz ułatwień pojawiają się także utrudnienia. Należy do nich np. zapora ogniowa wbudowana w Windows, czy też ograniczenia dostępu do danych na poziomie użytkownika. Oto kilka kroków do wykonania, by sieć działała sprawnie.
Kliknij Start. Prawym klawiszem myszy kliknij Mój komputer, a następnie z menu kontekstowego wybierz opcję Właściwości.
W oknie Właściwości systemu przejdź do zakładki Nazwa komputera i kliknij przycisk Zmień.
W kolejnym oknie Zmiana nazwy komputera wpisz dla każdego komputera czytelną, niepowtarzalną nazwę (np. imię użytkownika, do którego urządzenie należy), a w polu Grupa robocza wpisz wspólną nazwę dla wszystkich komputerów (w naszym przykładzie PCFORMAT).
Zatwierdź zmiany, klikając OK w obu oknach. By komputer znalazł się w nowej grupie roboczej, konieczny jest restart systemu.