Wspólne zasoby
Kliknij menu Start, a następnie opcję Moje miejsca sieciowe.
Jeśli wszystkie urządzenia są w tej samej grupie roboczej, w oknie Eksploratora Windows pojawi się lista wszystkich udostępnionych folderów.
Gdy klikniesz Wyświetl komputery grupy roboczej, pojawi się lista wszystkich komputerów i innych urządzeń udostępniających pliki. Możesz dwukrotnie kliknąć każdy z nich, by zobaczyć udostępnione zasoby.
W dowolnym momencie, w pasku adresowym Eksploratora Windows lub Internet Explorera, możesz wpisać adres w postaci UNC , na przykład \\MyBookWorld. Pojawi się lista zasobów udostępnianych przez komputer (u nas dysk sieciowy) o takiej nazwie.
W nieco większych sieciach (np. osiedlowych, w których panuje pewien bałagan) mogą wystąpić problemy z rozpoznaniem urządzeń po ich nazwach. Wtedy można się dostać do udostępnionych zasobów przez adres IP, na przykład \\192.168.1.3.
Warto zamapować sobie folder sieciowy, by przez system był widoczny jako dysk lokalny. W tym celu w oknie Moje miejsca sieciowe kliknij prawym klawiszem myszy wybrany folder, a następnie z menu kontekstowego wybierz Mapuj dysk sieciowy.
W oknie, które się pojawi, z listy wybierz literę dysku, pod którą w twoim systemie ma być dostępny folder sieciowy. Jeżeli ma być dostępny nawet po wyłączeniu i ponownym włączeniu systemu, zaznacz pole Połącz ponownie przy logowaniu. Kliknij Zapisz, by zatwierdzić mapowanie dysku. Warto przy tym dodać, że każdy użytkownik będzie miał taki dostęp do plików, jaki został ustawiony podczas udostępniania wszystkich zasobów. Na przykład, jeśli jesteś zalogowany jako użytkownik o nazwie andrzej, a wszystkie zasoby były ustawione dla tego użytkownika jedynie do odczytu, będziesz miał możliwość przeglądania zasobów, ale nie ich usuwania czy modyfikowania.