Wspólne zasoby
Dyski sieciowe z założenia są urządzeniami typu „podłącz i pracuj”. Wystarczy więc połączyć takie urządzenie kablem Ethernet z domowym routerem, a następnie włączyć zasilanie.
Dysk sieciowy jest gotowy do pracy po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach. Warto jednak poprawić nieco jego konfigurację, co można zrobić przez dowolną przeglądarkę internetową. By to wykonać, trzeba „dotrzeć” do programu konfiguracyjnego dysku, a wcześniej poznać jego adres IP. Jeśli w instrukcji obsługi nie ma informacji, jak to zrobić, warto skorzystać z możliwości routera. Przykładowo, w routerze Asus wystarczy przejść do sekcji Device Info, a następnie kliknąć DHCP. W ten sposób natychmiast sprawdzisz, jaki adres IP ma dysk sieciowy.
W pasku adresowym przeglądarki internetowej wpisz adres IP dysku sieciowego. Powinien się pojawić jego interfejs konfiguracyjny:
Kliknij zakładkę General setup, by zmienić podstawowe ustawienia dysku. W przypadku dysków Western Digital w tym momencie pojawia się okno logowania, w którym należy wprowadzić fabryczną nazwę użytkownika oraz hasło (według instrukcji obsługi dysku jest to odpowiednio admin oraz 123 456).
Po zalogowaniu pojawi się okno z różnymi ustawieniami, w którym przede wszystkim należy kliknąć Update device/workgroup name. W kolejnym otwartym oknie, w polu New Workgroup wpisz taką samą nazwę grupy roboczej, do jakiej należą wszystkie twoje komputery domowe (patrz krok 3 warsztatu „Komputery i grupy robocze”). W naszym przypadku jest to PCFORMAT. Kliknij Update, by zatwierdzić tę zmianę. Od tej pory urządzenie powinno być widoczne w sieci w naszej grupie roboczej. Ponieważ w konfiguracji fabrycznej udostępnia jeden folder, w dodatku wspólny dla wszystkich użytkowników, można pokusić się o jego krótką konfigurację.