A A A

Wygoda słuchania

PC Format 10/2007
Najwygodniejsze słuchanie muzyki w dowolnym miejscu mieszkania i podczas wykonywania domowych czynności zapewnią oczywiście słuchawki bezprzewodowe. Nie każde jednak w jednakowym stopniu. Dlatego przetestowaliśmy 8 modeli słuchawek kosztujących do około 400 zł, by ułatwić wybór najlepszego modelu.
W artykule znajdziesz:
  • Opis cech zapewniających wygodę użytkowania słuchawek
  • Problemy, jakie mogą wystąpić podczas używania słuchawek
  • Rzeczywisty zasięg działania słuchawek bezprzewodowych
  • Wrażenia z testu 8 zestawów w cenie od 160 do 400 zł

Decydując się na nabycie słuchawek bezprzewodowych, trzeba wiedzieć, na co przede wszystkim zwracać uwagę przy zakupie. Nietrudno bowiem kupić model, z którego nie będziemy zadowoleni, bo po dłuższym użytkowaniu okaże się niewygodny albo nie spełni oczekiwań dotyczących rzeczywistego zasięgu działania (jakości sygnału w większej odległości od nadajnika).

Jakość i wygoda

Naszym zdaniem najważniejszą cechą udanej konstrukcji jest wygoda użytkowania. Jakość dźwięku jest często bardzo subiektywna i większość użytkowników nie będzie w stanie jednoznacznie ocenić, które słuchawki w podobnej cenie dają lepszy dźwięk. Zależy to od preferowanego rodzaju muzyki, wymagań co do siły niskich tonów czy klarowności tonów wysokich itd.

Znacznie łatwiej ocenić wygodę użytkowania. Słuchawki muszą dobrze przylegać do uszu, nie powodując wrażenia zbyt mocnego lub za lekkiego nacisku (w obu przypadkach będziemy odczuwać dyskomfort po dłuższym noszeniu słuchawek). Przed zakupem warto zdecydować, czy wolimy duże słuchawki zamknięte (zabudowane, całe ucho mieści się wewnątrz nauszników), czy też bardziej dyskretną wersję – niewielkie słuchawki otwarte lub półotwarte, spoczywające na uchu lub nawet specjalne wersje dokanałowe (rzadko spotykane w odmianie bezprzewodowej).

Następnym ważnym elementem wpływającym na komfort użytkowania jest wielkość i kształt samych nauszników, który jednak zależy od typu słuchawek. Słuchawki zamknięte i półotwarte zwykle są większe, natomiast modele otwarte mają z reguły postać zasłaniających ucho nauszników. Zdarzają się słuchawki o konstrukcji otwartej, a mimo to zakrywające całą małżowinę uszną, ale takie konstrukcje należą do rzadkości.

Wszystkie rodzaje słuchawek mają zalety, w zależności od konkretnego typu zastosowań, przy czym większe słuchawki są zwykle wygodniejsze, choć ujemnie wpływają na wentylację ucha. Słuchawki zakrywające szczelnie całe ucho powodują nadmierne pocenie. Kupując słuchawki, zwróć więc uwagę, czy ich budowa umożliwia dobry przepływ powietrza.

Dobrze, gdy dany model słuchawek ma regulowaną długość pałąka, umożliwiając dopasowanie ich do głowy. Podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na masę słuchawek. Zbyt ciężkie modele szybko okażą się męczące w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli będziemy z nich korzystać przez kilka godzin dziennie.

Wyposażenie

Niezbędnym elementem każdych słuchawek bezprzewodowych jest urządzenie, którego zadaniem będzie transmitowanie dźwięku. Zazwyczaj wykorzystuje ono fale radiowe lub technologię Bluetooth. Te pierwsze (o częstotliwości np. 863 MHz) mają tę zaletę, że pozwalają cieszyć się znacznym zasięgiem odbioru – w warunkach domowych do 40, 50 metrów (Thomson podaje jako graniczną wartość 80 metrów).

Technologia Bluetooth w rzeczywistości również wykorzystuje do transmisji danych fale radiowe, tyle że o wyższej częstotliwości (2,4 GHz) i mniejszej mocy, a więc zapewnia mniejszy zasięg. Większość słuchawek Bluetooth umożliwia odbiór sygnału do maksymalnie 12–15 metrów. W miarę zwiększania się odległości sygnał zupełnie zanika.

Technologie transmisji bezprzewodowej warto wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnych słuchawek. Jeśli chcielibyśmy korzystać z nich np. na niższym piętrze lub nawet poza domem, to lepszym wyjściem będzie tradycyjny model radiowy. Jeżeli natomiast mamy zamiar ograniczać się do jednego, maksymalnie dwóch pokoi, to słuchawki Bluetooth będą całkowicie satysfakcjonującym rozwiązaniem.

Urządzenie do transmisji bezprzewodowej znajduje się zwykle w zestawie. Bardziej uniwersalne jest podłączane bezpośrednio do gniazda słuchawkowego komputera, ale można je też podłączyć do wyjścia słuchawkowego, np. wieży audio. Niestety, zajmuje port audio i odbiera możliwość podłączenia np. głośników do komputera.

Część słuchawek ma nadajnik w postaci „kluczyka” Bluetooth wtykanego do portu USB. Wyjście audio pozostaje wolne, za to mamy na stałe podłączony moduł USB, więc tracimy jeden port. Konieczna jest też instalacja sterowników do korzystania z nietypowych funkcji, np. przycisków do przewijania utworów.

Niestety, modułu USB nie można podłączyć do wieży audio. W celu korzystania z wieży trzeba zrezygnować z modułu dołączonego do słuchawek i zaopatrzyć się w drugi, z wejściem w postaci wtyczki mini-jack. Musisz wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Na wybór może wpłynąć cena. Słuchawki z Bluetooth są z reguły znacznie droższe od modeli wykorzystujących inne rozwiązania radiowe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
dawidsab
opera
3 września 2007, 13:31
Super artykuł
No...! Super artykuł! Napewno mi się przyda, bo mam aparacik cyfrowy ("Sony Cybershot s650"). Dawid Szaboranin.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto