Wygoda słuchania
- Opis cech zapewniających wygodę użytkowania słuchawek
- Problemy, jakie mogą wystąpić podczas używania słuchawek
- Rzeczywisty zasięg działania słuchawek bezprzewodowych
- Wrażenia z testu 8 zestawów w cenie od 160 do 400 zł
Znacznie łatwiej ocenić wygodę użytkowania. Słuchawki muszą dobrze przylegać do uszu, nie powodując wrażenia zbyt mocnego lub za lekkiego nacisku (w obu przypadkach będziemy odczuwać dyskomfort po dłuższym noszeniu słuchawek). Przed zakupem warto zdecydować, czy wolimy duże słuchawki zamknięte (zabudowane, całe ucho mieści się wewnątrz nauszników), czy też bardziej dyskretną wersję – niewielkie słuchawki otwarte lub półotwarte, spoczywające na uchu lub nawet specjalne wersje dokanałowe (rzadko spotykane w odmianie bezprzewodowej).
Wszystkie rodzaje słuchawek mają zalety, w zależności od konkretnego typu zastosowań, przy czym większe słuchawki są zwykle wygodniejsze, choć ujemnie wpływają na wentylację ucha. Słuchawki zakrywające szczelnie całe ucho powodują nadmierne pocenie. Kupując słuchawki, zwróć więc uwagę, czy ich budowa umożliwia dobry przepływ powietrza.
Dobrze, gdy dany model słuchawek ma regulowaną długość pałąka, umożliwiając dopasowanie ich do głowy. Podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na masę słuchawek. Zbyt ciężkie modele szybko okażą się męczące w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli będziemy z nich korzystać przez kilka godzin dziennie.
Technologia Bluetooth w rzeczywistości również wykorzystuje do transmisji danych fale radiowe, tyle że o wyższej częstotliwości (2,4 GHz) i mniejszej mocy, a więc zapewnia mniejszy zasięg. Większość słuchawek Bluetooth umożliwia odbiór sygnału do maksymalnie 12–15 metrów. W miarę zwiększania się odległości sygnał zupełnie zanika.
Urządzenie do transmisji bezprzewodowej znajduje się zwykle w zestawie. Bardziej uniwersalne jest podłączane bezpośrednio do gniazda słuchawkowego komputera, ale można je też podłączyć do wyjścia słuchawkowego, np. wieży audio. Niestety, zajmuje port audio i odbiera możliwość podłączenia np. głośników do komputera.
Niestety, modułu USB nie można podłączyć do wieży audio. W celu korzystania z wieży trzeba zrezygnować z modułu dołączonego do słuchawek i zaopatrzyć się w drugi, z wejściem w postaci wtyczki mini-jack. Musisz wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Na wybór może wpłynąć cena. Słuchawki z Bluetooth są z reguły znacznie droższe od modeli wykorzystujących inne rozwiązania radiowe.