Zamiana na cyfry
Z pojęciem digitalizacji i jej efektami spotkał się prawdopodobnie każdy. Obrazy, dokumenty i muzyka w postaci cyfrowej to najlepiej znane przykłady tej praktyki. Digitalizacja to jednak bardzo złożone zjawisko, które opisać można za pomocą licznych pojęć, procedur i standardów. Profesjonalnie przeprowadzona digitalizacja to też efekt pracy wielu specjalistów z różnymi branż. Do podstawowych, amatorskich działań digitalizacyjnych wystarczą urządzenia, które posiada prawie każdy – np. smartfon i komputer. Profesjonaliści potrafią za to zrobić użytek np. z kosztownych i zaawansowanych skanerów 3D.
Za pierwszą inicjatywę związaną z ucyfrowieniem należy uznać rozpoczęty przez Michaela Harta w 1971 roku Projekt Gutenberg, w ramach którego
w sieci opublikowano m.in. dzieła Szekspira i Biblię. W zasadzie wszystkie pierwsze usystematyzowane działania związane z tworzeniem cyfrowych kopii dotyczą zasobów bibliotek. W 1976 roku założono Oxford Text Archive, w 1982 przy współpracy rządu francuskiego i uniwersytetu w Chicago rozpoczęto projekt ARTFL, a prowadzący szwedzki Projekt Runberg koncentrują się na dziełach literatury nordyckiej.