Zmienia się nie tylko sposób obsługi peceta, ale i rola poszczególnych podzespołów. Dzięki DirectX 11 karty graficzne mogą przejąć część pracy procesora centralnego, a integracja obu układów w jednej kości krzemowej wydaje się kwestią czasu.Blaszak będzie też miał nowe interfejsy – USB 3.0 i SATA 3.0. Zmiana pozornie kosmetyczna w praktyce wymaga wymiany płyty głównej na model z nowymi kontrolerami.
Integracja w Intelu
Na przełomie roku Intel rozpocznie sprzedaż pierwszych procesorów wyprodukowanych w technologii 32 nm – Core i3 i Core i5. Te dwu- i czterordzeniowe układy, w cenie od 400 do 600 zł, będą zawierały na jednej podstawce rdzeń procesora centralnego i rdzeń procesora graficznego. W przyszłości oba chipy mają się znaleźć w jednej strukturze krzemowej. Podobne plany Intel ma wobec procesorów mobilnych Arrandle.
Intel chce rozszerzyć swój udział w rynku procesorów graficznych. Dotychczas produkował układy zintegrowane z płytą główną, o małej mocy obliczeniowej i niskim poborze mocy. Nowy procesor graficzny Larrabee ma wydajnie obsługiwać aplikacje potrzebujące dużej mocy obliczeniowej, np. gry.
Ostrożne AMD
AMD będzie produkować swoje układy w technologii 45 nm. Teoretycznie zużywają one więcej energii niż układy 32-nanometrowe i gorzej odprowadzają ciepło. Stąd konieczność stosowania niższego taktowania rdzenia procesora, co wpływa na wydajność układu. Producent, prawdopodobnie w celu ominięcia tych ograniczeń, wprowadzi pierwsze na rynku użytkowników domowych procesory z 6 rdzeniami – układy Thuban zadebiutują w drugim kwartale 2010 roku. Będą to drogie produkty (nieoficjalna cena ok. 900 zł) dla wymagających odbiorców.
Dla klientów, którzy poszukują tańszych procesorów, AMD nie szykuje nowinek. Zapewne wprowadzi nowe modele Phenom II, np.
z wyższym taktowaniem rdzenia.
Najbardziej oczekiwany procesor AMD, Bulldozer, wyposażony w nawet 8 rdzeni, ma mieć premierę w 2011 roku. Będzie to jednocześnie pierwszy 32-nanometrowy procesor AMD. Ma wykorzystywać podstawkę AM3 – tę samą, na której obecnie pracują procesory Phenom II. Dzięki temu użytkownicy nie będą musieli wymieniać płyt głównych.
Szkoda, że takiej polityki nie prowadzi Intel. Jego układy Core i5 i i3 wymagają innej, niż dotychczas stosowana w najnowszych procesorach Intela, podstawki LGA1156. To oznacza dla kupujących dodatkowe wydatki na sprzęt.
Popularyzacja lustrzanek
Cyfrowe kompakty mają coraz więcej dodatkowych funkcji, które automatyzują proces fotografowania. Wykrywanie twarzy, uśmiechu czy mrugnięcia oczu to jednak funkcje czysto software’owe. Pod względem jakości rejestrowanych fotografii kompakty zatrzymały się w ewolucji. Dlatego coraz chętniej będą kupowane amatorskie lustrzanki. Ich ceny będą malały, a obsługę ułatwią wprowadzane do oprogramowania urządzeń systemy pomocy. O klientów będą też walczyły tzw. kompakty z wymiennymi obiektywami. Oprócz Olympusa i Panasonica będzie je wprowadzał m.in. Samsung.