A A A

Zerkamy w przyszłość

PC Format 01/2010
Rok 2009 kończy się pod znakiem premiery Windows 7. System, który zwalnia użytkowników z konieczności używania średnio udanej Visty, wprowadza sporo nowości, m.in. biblioteki DirectX 11 i obsługę ekranów dotykowych. Te ostatnie, do niedawna będące domeną nowoczesnych telefonów, wkraczają do komputerów.

Telewizja cyfrowa i internet – pora zmienić odbiornik

Uruchomione w połowie roku cyfrowe nadawanie telewizji DVB-T i zaplanowane na 2013 rok zakończenie nadawania analogowego na pewno wpłynie na zwiększenie sprzedaży nowych telewizorów. Niemal wszystkie przystosowano do odbioru telewizji cyfrowej w obowiązującym w Polsce standardzie MPEG-4. Najnowsze modele odbiorników mają też coraz więcej funkcji sieciowych. Za rok gniazdko ethernetowe w obudowie nawet taniego telewizora nikogo nie zdziwi. Za pomocą większości telewizorów sprawdzimy online pogodę, najnowsze wiadomości ze świata i obejrzymy filmiki w serwisie YouTube. Prawdopodobnie zagramy także w zaawansowane gry i odwiedzimy profil na portalu społecznościowym.

Dotyk rządzi

Najbliższych 12 miesięcy będzie należało do smartfonów z dotykowym ekranem. Posiadanie w ofercie takiego urządzenia to kwestia prestiżu dla każdego liczącego się producenta. Im więcej takich urządzeń się pojawi, tym niższe będą ich ceny. Niedoścignionym wzorem dotykowego telefonu wciąż pozostaje iPhone, który oprócz doskonałej jakości ekranu ma także bardzo dobry interfejs. Tuż za nim plasuje się system operacyjny Google Android. Pierwsze telefony HTC, w których zainstalowano nowy OS, mogą śmiało konkurować z produktem Apple.

Ale sam system nie odniesie sukcesu bez odpowiednich aplikacji poszerzających możliwości telefonu. Te można pozyskać głównie w cyfrowych sklepach dostępnych bezpośrednio ze smartfonu. Popularyzacja takich usług w Polsce jest niestety ograniczona kwestiami licencyjnymi – Apple wciąż nie uruchomiło polskiej wersji usługi iTunes. Natomiast Android Store nie ma tej wady.

Hity i rozczarowania roku 2009 – opinie redaktorów magazynu PC Format

Ewa Hutny
Redaktor naczelny

Produkt roku: Fiber Power. Oferta UPC na bardzo szybki internet „dla ludzi”. Prędkość 120 Mb/s (pobieranie), 10 Mb/s (wysyłanie) to 5 razy więcej (a w wy­padku wysyłania nawet 10) niż oferuje konkurencja. Na razie jednak „ludzie” powinni mieszkać w Warszawie lub okolicach.

Rozczarowanie roku: Brak w Polsce e-booków oraz czytników do nich, mimo że w cywilizowanym świecie to był gorący produkt mijającego roku. Jeden Jetbook firmy Ectaco, zresztą siermiężny, inteligentów z nas nie uczyni.

Jan Zieliński
Telekomunikacja

Produkt roku: Android. System operacyjny do smartfonów stworzony przez Google. Jest aplikacją otwartą, dzięki czemu mogą z niego korzystać wszyscy producenci telefonów komórkowych. Dodatkowe aplikacje umożliwiają łatwe poszerzanie jego możliwości.

Rozczarowanie roku: Nokia 5800 XpressMusic. Pierwszy smartfon tego producenta z dotykowym interfejsem. Niestety nie można go uznać za produkt udany – kuleje mało intuicyjny interfejs, doskwiera brak obsługi gestów.

Artur Wyrzykowski
Szef Hardware

Produkt roku: Dyski SSD. Jeszcze nie zdobyły wielkiej sławy, ale w bieżącym roku przeszły ogromne przeobrażenia. Przy takim tempie ich rozwoju bardzo szybko zaczniemy się pozbywać klasycznych dysków z talerzami, które są najwolniejszym elementem komputera.

Rozczarowanie roku: Technologia CUDA. Dzięki niej procesor graficzny ma wspomagać CPU w obliczeniach. Choć kierowana jest na szeroki rynek, znalazła zastosowanie głównie w specjalistycznych aplikacjach inżynierskich i naukowych.

Dariusz Hałas
Szef Software i Internet

Produkt roku: Windows Seven. System, który ma szansę być najbardziej udanym produktem Microsoftu od czasów Windows XP. Szybszy niż Vista, nowoczesny, niemal w pełni kompatybilny z XP, dopracowany w szczegółach; działa nie tylko w najnowszych komputerach.

Rozczarowanie roku: Windows Mobile 6.5. Nowy mobilny system Microsoftu, który w istocie nie jest żadną nowością, bo nieco zmodyfikowany ekran główny czy zmiana wyglądu elementów interfejsu nie tłumaczą zmiany numeracji.

Paweł Bijata
Internet

Produkt roku: Google Wave. Wieloplatformowa aplikacja do komunikacji, która wykorzystuje potęgę Gmaila. Połączenie komunikatora, poczty, serwisów społecznościowych oraz mikroblogów. Zapowiada się wreszcie coś nowego.

Rozczarowanie roku: OdSiebie.com. Ogromna popularność (według Gemius), spore zyski (według prokuratury), brak walki z piractwem (według ZPAV). Właściciele zatrzymani, użytkownicy przestraszeni, podobne serwisy działają. Kiedyś już tak ścigali tłumaczy (napisy.org).

Maciej Płochocki
Aktualności

Produkt roku: Elektroniczny PIT. To bardzo ważny krok w kierunku e-administracji w Polsce. Nie chodzi nawet o samą możliwość rozliczenia z fiskusem przez sieć, ale budowanie świadomości Polaków o zaletach i bezpieczeństwie internetu także w tej dziedzinie życia.

Rozczarowanie roku: iTunes. Brak wszystkich funkcji w polskiej wersji to traktowanie Polaków jako drugiej kategorii konsumentów. Skoro posiadam iPhone’a lub iPoda, to chcę korzystać z niego na tych samych zasadach co moi zachodni sąsiedzi.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto