A A A

Zerkamy w przyszłość

PC Format 01/2010
Rok 2009 kończy się pod znakiem premiery Windows 7. System, który zwalnia użytkowników z konieczności używania średnio udanej Visty, wprowadza sporo nowości, m.in. biblioteki DirectX 11 i obsługę ekranów dotykowych. Te ostatnie, do niedawna będące domeną nowoczesnych telefonów, wkraczają do komputerów.

Cała moc GPU

Tradycyjnie procesor graficzny GPU jest używany wyłącznie do generowania grafiki. Wprowadzona dwa lata temu technologia Nvidia CUDA pozwala zaprząc go do skomplikowanych obliczeń matematycznych – dotychczasowej domeny procesorów centralnych. Aplikacje, które pozwalają indywidualnym użytkownikom wykorzystać tę dodatkową moc obliczeniową, to głównie profesjonalne programy do edycji filmów i grafiki. Ale już gracze komputerowi mogą być zadowoleni z tego, że wymagające dużej mocy obliczeniowej zjawiska fizyczne w grach nie obciążają teraz procesora, lecz karty graficzne – Nvidii i AMD.

Nowy sposób wykorzystania procesorów graficznych spopularyzuje funkcja Microsoft DirectCompute (DC) zawarta w Windows 7. DC to interfejs programowania aplikacji wchodzący w skład bibliotek DirectX 11 (od nich zależy m.in. wyświetlanie grafiki i obsługa dźwięku np. w grach). Tworzone przy użyciu DirectCompute aplikacje traktują GPU jako setki wirtualnych rdzeni procesora, co umożliwi przeprowadzanie ogromnej liczby równoczesnych obliczeń, które normalnie wykonuje procesor centralny.

Wszystkie nowe karty graficzne Nvidii i AMD pozwolą uruchomić aplikacje wykorzystujące pakiet DirectX 11. Także układy graficzne AMD przeznaczone do laptopów będą dostosowane do DX11.

Tańsze pamięci i dyski SSD

Pod koniec 2009 roku zrównały się wreszcie ceny pamięci DDR3 i DDR2. Dobra wiadomość dla nabywców najnowszych procesorów Intela i AMD, projektowanych z myślą o kościach DDR3. W parametrach pamięci niewiele się zmienia. Pracują z coraz wyższymi częstotliwościami, które dochodzą do 1666 MHz. Jednak większość klientów sięga po przystępne cenowo, wolniejsze modele, np. 1066 MHz.

Dyski SSD wciąż są znacznie droższe od dysków magnetycznych, nie oferują dużych pojemności, a jedynie wyższą wydajność przy odczycie danych. Z tego względu często są wykorzystywane jako dyski, na których instaluje się system operacyjny. Ten trend dostrzegli producenci. W pierwszym i drugim kwartale przyszłego roku do sprzedaży trafią tanie dyski SSD o pojemności 40 GB – wystarczającej, aby zainstalować system i najpotrzebniejsze programy. Urządzenia mają kosztować około 400 zł. Działania takie zapowiada np. Intel, który dotychczas sprzedawał wydajne, ale drogie nośniki. Koncern chce obniżyć ceny dysków o 40 proc., stosując tańsze układy pamięci flash. W niedrogiej serii Intela znajdą się też nośniki o pojemności 50, 100 i 200 GB.

Niepewne standardy

Małą popularność zdobyły napędy blu-ray. Firma badawcza iSuppli szacuje, że do 2013 roku znajdą się w zaledwie 16,3 proc. komputerów. Problemem nie jest cena – czytnik blu-ray można kupić już za 300 zł, lecz brak zastosowań dla urządzenia. Do przenoszenia dużej ilości danych lepiej nadaje się pendrive niż płytka blu-ray.

Interfejs USB 3.0 jest gotowy od kilku miesięcy, ale na razie wykorzystuje go tylko kilka urządzeń. Aby się rozpowszechnił, potrzebna jest jego integracja z nowymi płytami głównymi. Tymczasem Intel prawdopodobnie nie wprowadzi chipsetów do płyt głównych ze zintegrowanym kontrolerem USB 3.0 przed rokiem 2011. Plany AMD nie są znane. Z analizy firmy In-Stat wynika, że USB 3.0 przejmie ok. 1/3 rynku USB dopiero w roku 2013.

Sytuacja standardu SATA 3.0 jest lepsza. Płyty główne z kontrolerami dysków tego standardu zaprezentowały np. Asus i Gigabyte. Dyski w standardzie 3.0 sprzedaje już Western Digital. Ale w najbliższym roku z pewnością pojawi się jeszcze wiele nowych dysków HDD z wejściem SATA 2.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto