Zrozumiesz wszystkie dialogi
W artykule pokazujemy, skąd i w jaki sposób pobierać napisy, jak je poprawiać, konwertować, synchronizować z filmem i wreszcie, jak przygotować plik wideo, który będzie zawierał napisy wewnątrz obrazu. Dowiesz się też, skąd pobrać napisy do filmu. Po lekturze tego tekstu bez większych kłopotów przygotujesz sobie filmy do oglądania na komórce czy iPodzie. Oczywiście z polskimi napisami.
W pole tekstowe widoczne w górnej części strony głównej serwisu wpisz tytuł filmu, do którego poszukujesz napisów, i kliknij przycisk Szukaj napisów.
Do okna przeglądarki WWW zostanie wczytana strona z wynikami wyszukiwania.
Każdy wynik jest zarazem odnośnikiem. Wybierz pozycję, dla której w kolumnie Ile napisów jest wymieniona największa wartość. Będziesz miał największy wybór napisów dla danego tytułu.
Jeżeli dla wpisanego przez ciebie tytułu wyszukiwarka napisów wyświetliła wiele pasujących wyników, możesz je zaznaczyć, klikając widoczne po lewej stronie każdej pozycji pole wyboru. Po zaznaczeniu pasujących pozycji kliknij widoczny pod listą wyników przycisk Pokaż napisy do zaznaczonych powyżej tytułów.
Na kolejnej stronie wyświetla się lista plików. Dla każdej pozycji na liście jest dostępny zestaw informacji, m.in.: format, w jakim dane napisy są zapisane (np. MicroDVD). Gdy naprowadzisz kursor myszy na symbol FPS, pojawi się okienko z informacją do jakiej wartości fps (klatek na sekundę) dane napisy są dostosowane. Wartość ta jest bardzo istotna. Jeżeli np. pobierzesz napisy dostosowane do filmu odtwarzanego z prędkością 25 klatek na sekundę, a film zapisany na twoim dysku jest odtwarzany z inną prędkością (np. 23,976 fps), to w trakcie odtwarzania wyświetlanie napisów nie będzie zsynchronizowane z obrazem.
Skąd możesz wiedzieć, jaką wartością fps charakteryzuje się film, który masz na dysku i do którego szukasz napisów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w ramce „Jak sprawdzić liczbę klatek na sekundę”.
Gdy już znasz właściwą wartość fps, pobierz napisy dostosowane właśnie do takiej szybkości klatek. Jeżeli nie znajdziesz napisów o właściwej wartości fps, pobierz napisy o innej prędkości, ale zwracaj uwagę na jakość danego pliku z napisami. W serwisie napisy.info napisy dobrej jakości są oznaczane na liście pięcioma zielonymi kropkami.
Jeżeli masz film w postaci jednego pliku, upewnij się, że po prawej stronie danej pozycji na liście plików jest widoczny napis 1 CD.
Kolory polskiej flagi ponad tym napisem oznaczają, że dany plik zawiera polskojęzyczne napisy dialogowe. Aby pobrać plik z napisami, kliknij ikonę Ściągnij.
Plik z napisami zostanie pobrany na dysk. Najczęściej będzie on dostępny w formie spakowanego pliku ZIP. Rozpakuj ten plik i umieść właściwy plik z napisami w tym samym folderze co plik z filmem.
Na koniec jeszcze uwaga, jeżeli pobrałeś napisy o innej prędkości fps niż prędkość pliku z filmem, pamiętaj, że będziesz musiał przeprowadzić synchronizację napisów. W przeciwnym razie napisy będą rozmijać się z dialogami. Wyjaśniamy to w kolejnym warsztacie.
Otwórz folder zawierający plik wideo z filmem i kliknij ikonę filmu prawym klawiszem myszki. Z menu kontekstowego wybierz Właściwości.
W oknie Właściwości: [nazwa pliku] uaktywnij zakładkę Szczegóły. Pod tą zakładką, w sekcji Wideo jest widoczny wiersz Szybkość klatek.
Wartość po prawej stronie tego wiersza to właśnie liczba klatek na sekundę w danym filmie. Zapamiętaj tę wartość. Przyda się, jeśli nie znajdziesz dostosowanych do tej prędkości napisów i będziesz musiał ręcznie dopasować synchronizację napisów do filmu.