Na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało OK. Z posta zamieszczonego na Reddicie przez ZittiLarta wynikało, że jego sprzęt ma całkiem przyzwoitą, choć już trochę starszą konfigurację, ale mimo tego jego właściciel doświadczał podczas grania lub dużego obciążenia karty graficznej anomalii w postaci zawieszania się peceta. Przyczyna stała się jasna, gdy wykręcił zasilacz.
Zasilacz źródłem kłopotów
Zasadniczo można byłoby przyporządkować ten wpis serii kolejnych problemów z kartą graficzną i topiącymi się kablami. Tyle że tym razem sprawa nie do końca była jasna.
Konfiguracja peceta autora postu: Ryzen 5 5600X, RTX 4070 Ti Gigabyte Eaglem ASUS TUF B550-Plus WiFi II, 32 GB DDR4, zasilacz Seasonic Focus Plus Gold 650 W (ok. 6 lat)
Przez kilka tygodni miałem dość dziwne objawy: występowały one tylko podczas grania lub przy dużym obciążeniu karty graficznej; oba ekrany nagle robiły się czarne, komputer zdawał się być włączony, logo RGB karty graficznej pozostawało zapalone, czasami w pobliżu złącza zasilania RTX pojawiała się biała dioda LED. Kilkakrotnie czułem delikatny zapach spalenizny wydobywający się z komputera.
ZittiLart
Użytkownik początkowo błędnie identyfikował przyczyny, potem zaś znalazł główną przyczynę problemu.
Na początku myślałem, że to problem ze sterownikiem, kartą graficzną, a może nawet temperaturą. Kiedy dziś rozmontowałem zasilacz, odkryłem, że złącze PCI-E po stronie zasilacza się stopiło. Kabel był nawet trudny do odłączenia. Na zdjęciach wyraźnie widać ślady przegrzania i stopiony plastik.
ZittiLart
Komentujący najprawdopodobniej zidentyfikował problem
Na podstawie innej historii z Reddita pisaliśmy już o tym, że kable mogą się topić po stronie zasilacza i warto o tym pamiętać. Na pierwszy rzut oka jest to ten sam problem, co tutaj. Tyle że komentujący znalazł być może główną przyczynę problemu – i nie jest to do końca sama karta graficzna, a błąd po stronie użytkownika.
Adapter Nvidii wyraźnie zaleca użycie 2 różnych kabli PCIe. Jeśli używasz jednego kabla z końcówką typu „piggy tail”, to właśnie w tym tkwi problem. Używam tego samego adaptera z kartą graficzną 5070 i działa bez zarzutu (XPG Core Reactor 650W gen. 1). Unikaj ponownego używania tego kabla i złącza. Jeśli Twój zasilacz został dostarczony tylko z dwoma kablami, spróbuj znaleźć je w internecie (uwaga, kable powinny być przeznaczone do konkretnego modelu, a nie uniwersalne, ponieważ mogą uszkodzić zasilacz: układ kabli nie jest taki sam dla każdego zasilacza). Ale na Twoim miejscu zaoszczędziłbym trochę pieniędzy i kupił zasilacz kompatybilny ze złączem 16-pinowym (po prostu poszukaj zasilacza z napisem „ATX 3.1 ready” lub podobnym).
Nezzoh
To bardzo ważna uwaga: stosując przejściówkę, należy ją podłączać do możliwie jak największej liczby osobnych kabli PCI-E. W ten sposób rozłożymy obciążenie, być może unikając właśnie takiej sytuacji, jak opisana w poście. Oczywiście przegrzanie i stopienie gniazda po stronie samej karty graficznej grozi nam tak czy inaczej – zwłaszcza już, gdy używamy RTX-a 5090.










![Prawdziwy powód, dla którego GTA 6 nie wyjdzie na płycie jest bardzo nieprzyjemny [FELIETON]](https://pcformat.pl/wp-content/uploads/2026/06/gta_6_jason_lucia_new_art-scaled-1-768x432.jpeg)

0 komentarzy