A A A

W Polsce rośnie liczba infekcji Confickerem

5 listopada 2009, 12:33
W Polsce rośnie liczba infekcji Confickerem

Firma ESET opublikowała raport wyszczególniający zagrożenia atakujące polskich użytkowników sieci w październiku bieżącego roku. Uwagę zwraca relatywnie duża liczba infekcji spowodowana popularnym robakiem internetowym - Confickerem.

Mimo drugiej pozycji na październikowej liście Conficker wydaje się niemal pewnym kandydatem do objęcia pozycji lidera w kolejnym rankingu dotyczącym zagrożeń, które najczęściej atakowały polskich internautów. Conficker wykorzystuje podczas infekowania lukę jednej z usług systemów Windows, którą Microsoft załatał w październiku ubiegłego roku. Mimo to robak nadal bardzo skutecznie przenika do kolejnych komputerów.

Najprawdopodobniej przyczynia się do tego fakt korzystania przez wielu użytkowników z pirackich kopii systemów Windows. Odcięci od serwisu aktualizacyjnych i często pozbawieni jakiejkolwiek ochrony antywirusowej stają się łatwym celem dla Confickera i pozostałych zagrożeń. Często nieświadomie tacy użytkownicy stają się dilerami wirusów, robaków, koni trojańskich itp, budując kolejne statystyki dotyczące najaktywniejszych zagrożeń w sieci. Co grozi użytkownikowi, który padnie ofiarą Confickera? Robak po zagnieżdżeniu się w systemie najprawdopodobniej najpierw unieszkodliwi zabezpieczenia systemu, a następnie umożliwi przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem.

Powodem największej liczby infekcji komputerów polskich użytkowników w październiku, podobnie jak we wrześniu, były zagrożenia określane mianem Win32/PSW.OnLineGames, które niepostrzeżenie instalują się na komputerze użytkownika, a następnie bardzo skutecznie maskują swoją obecność.

Działają jak keyloggery rejestrując wszystkie znaki, które użytkownik wprowadza za pośrednictwem klawiatury podczas logowania się do gry w sieci i przesyłają je prosto do hakera. Wśród pozostałych zagrożeń znalazła się m.in. rodzina złośliwych aplikacji INF/Autorun ukrywających się w plikach autostartu różnego typu nośników, infekujących m.in. za pośrednictwem pamięci przenośnych USB.

Na liście pojawił się również robak internetowy Pacex.Gen, który bardzo skutecznie potrafi ukrywać swoją obecność przed użytkownikiem i jest wykorzystywany przez konie trojańskie wykradające hasła do maskowania swojej obecności na komputerze ofiary


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto