A A A

Na Tonga wróci łączność

25 stycznia 2022, 10:05
Podmorski kabel łączący wyspy Tonga ze światem będzie naprawiony.
Na Tonga wróci łączność

Archipelag Tonga wróci do świata

Na skutek wybuchu wulkanu, który 15 stycznia miał miejsce na archipelagu Tonga, uszkodzeniu uległ podmorski kabel służący krajowi jako okno na świat. Światłowód ułożony na dnie Oceanu Spokojnego łączy Tonga z wyspami Fidżi, a stamtąd z innymi krajami.

Dokładne miejsce uszkodzenia nie jest znane, jednak specjaliści twierdzą, że jego odnalezienie oraz naprawa nie powinny nastręczyć trudności.

 

Jak naprawia się kable podmorskie?

Peter Jamieson, główny inżynier Virgin Media mówi, że przerwa w kablu będzie odnaleziona za pomocą pomiaru czasu, jakiego będzie potrzebowała wiązka lasera do osiągnięcia miejsca uszkodzenia i powrotu. Takie pomiary wykonuje się reflektometrem.

Następnie na miejsce powstania usterki zostanie wysłany specjalny statek serwisowy, którego załoga naprawi kabel po wciągnięciu na pokład. Kable podmorskie wydobywa się z dna za pomocą zdalnie sterowanych pojazdów i dźwigów. Naprawa światłowodu Tonga – Fidżi nie powinna potrwać dłużej niż 5 do 7 dni.

Obecnie na wyspach działa komórkowa sieć 2G, która opiera się na łączu satelitarnym.

fot. Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto