Temat numeruGotowy do pracy

    Gotowy do pracy

    Odpowiednie przygotowanie nowego komputera zapewni nam długi czas bezawaryjnej pracy systemu i zainstalowanych w nim aplikacji. Warto dobrze system przygotować i skonfigurować, tym bardziej że wystarczy to zrobić tylko raz.

    Gotowy do pracy

    Wstępna konfiguracja Windows
    Wstępną konfigurację wykonujesz raz – podczas pierwszego uruchomienia. Dlatego należy:

    • ustawić preferencje językowe
    • zrezygnować ze zbędnych, preinstalowanych przez producenta programów
    • zoptymalizować usługi systemowe
    Obraz

    Instalacja ważnych programów
    Komputer podłączony do internetu może zostać zaatakowany już po kilkudziesięciu sekundach. Pokazujemy, jak:

    • zainstalować program ochronny
    • zarejestrować pełną wersję
    • dodać przydatne programy biurowe
    Obraz

    Dołączenie do społeczności w sieci
    Podłączenie do internetu daje dostęp do wielu usług, ale musisz je ustawić. Pokazujemy, jak:

    • ustawić przeglądarkę internetową i dodać do niej przydatne wtyczki
    • założyć własne konto pocztowe
    • ustawić program do zarządzania elektroniczną korespondencją

    W artykule znajdziesz:

    Teoretycznie przygotowanie nowego komputera do działania jest zadaniem dość prostym. Firma Micro soft od lat stara się uprościć zarówno proces instalacji systemu, jak i samo korzystanie z Windows. Nowe komputery najczęściej zawierają preinstalowany system Windows Vista, ale system ten wymaga jeszcze przeprowadzenia wstępnej konfiguracji. Od tego właśnie zaczęliśmy. Prezentując ów proces na konkretnym przykładzie, pokazujemy, z jakimi pułapkami zastawionymi przez producentów komputerów możemy się zetknąć i jak ich uniknąć, oszczędzając sobie jednocześnie zbędnej pracy np. przy usuwaniu niepotrzebnego oprogramowania, które znalazło się na dysku.

    Bez nadmiernych zmian

    Usług systemowych w Windows Vista jest bardzo wiele, ale większość z nich jest ustawiona optymalnie. W internecie można co prawda znaleźć mnóstwo informacji o wyłączaniu nawet dziesiątków usług, jednak przestrzegamy przed takimi poradami. Skorzystają na nich jedynie ci, którzy komputer wykorzystują do specyficznych zadań i z pewnych względów potrzebują większych zasobów, często jednak kosztem ograniczenia funkcji. W olbrzymiej większości przypadków w komputerach domowych warto wyłączyć jedynie kilka usług. Które? Pokazujemy to w kolejnej części naszego tematu numeru, wyjaśniając jednocześnie, gdzie szukać informacji o usługach w systemie Windows Vista i jak sterować ich pracą.

    Aplikacje i internet

    Znacznie bardziej istotne jest zabezpieczenie komputera przed niestety coraz powszechniejszymi zagrożeniami. Pomoże w tym pełna wersja pakietu zabezpieczającego, którą zamieszczamy na naszym CD. Oprócz tego proponujemy instalację przydatnego pakietu biurowego, za pomocą którego będziesz mógł tworzyć dokumenty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje itp.

    Radzimy też, jakie narzędzia zainstalować do świeżo przygotowanego i zabezpieczonego już przed hakerami i wirusami systemu, by cieszyć się z korzyści, jakie wnosi podłączenie do internetu. Oprócz przeglądarki – naszym zdaniem lepszej niż wbudowany w Windows Internet Explorer, proponujemy zestaw wtyczek i poradnik dotyczący e-maili. Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom komputer będzie służył długo.

    sprzętoprogramowanieoptymalizacja

    Wybrane dla Ciebie