AktualnościNowa wersja PlayStation Portal jeszcze w tym roku? Urządzenie ma otrzymać wyświetlacz OLED

Nowa wersja PlayStation Portal jeszcze w tym roku? Urządzenie ma otrzymać wyświetlacz OLED

Istnieje spora szansa na to, że nim będziemy mieli okazję zobaczyć w akcji pełnoprawny handheld od Sony, w nasze ręce trafi PlayStation Portal z OLED-owym wyświetlaczem. Wedle plotek premiera urządzenia ma mieć miejsce jeszcze w tym roku, niemniej doniesienia te nie zostały potwierdzone przez Sony.

PlayStation Portal
PlayStation Portal
Źródło zdjęć: © Sony

PlayStation Portal to nietypowe urządzenie. Przez większą część swojego żywota było praktycznie bezużyteczne po odcięciu go od dostępu do PlayStation 5 i dopiero jedna z późniejszych aktualizacji, wprowadzająca możliwość strumieniowania gry z chmury Sony, sprawiła, iż poręczna "konsolka" (o ile możemy tak nazwać coś, co nie jest w stanie samo z siebie uruchomić żadnego tytułu) stała się naprawdę przydatna. Obecnie sieć żyje plotkami na temat nadchodzącego, tym razem pełnoprawnego, handhelda spod szyldu PlayStation. Projekt Canis, bo pod takim mianem jest on obecnie znany, wciąż jednak nie został oficjalnie ujawniony przez producenta i wszystko wskazuje na to, iż może jeszcze upłynąć nieco czasu, nim to się stanie. Na osłodę mamy zaś otrzymać zaktualizowaną odsłonę Portala, wyposażoną w wyższej klasy, OLED-owy wyświetlacz.

PlayStation Portal OLED jeszcze w tym roku?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że doniesienia na temat OLED-owej wersji PlayStation Portal również nie pochodzą bezpośrednio od Sony, a jednego z leakerów. KeplerL2, bo o nim mowa, może pochwalić się pokaźną liczbą udostępnionych przedwcześnie, a zarazem sprawdzonych, informacji, co pozwala sądzić, że Portal rzeczywiście doczeka się odświeżenia. Najlepsza część? Ma mieć ono miejsce jeszcze w tym roku. Wzmianka na ten temat znalazła się na forum Neogaf, w wątku poświęconym układom Panther Lake Intela.

Wpis KepleraL2 dotyczący OLED-owej wersji PlayStation Portal
Wpis KepleraL2 dotyczący OLED-owej wersji PlayStation Portal© Neogaf, Własny zrzut ekranu

KeplerL2 nadmienił przy tym, że PlayStation Portal okazał się sporym sukcesem, w związku z czym Sony postanowiło pójść za ciosem i przygotować wersję wyposażoną w lepszy wyświetlacz. Leaker zdradził także, iż nadchodzący Projekt Canis oparty będzie na architekturze RDNA5, tym samym ucinając spekulacje na temat potencjalnego skorzystania z technologii Intela przez Sony.

Wypada podkreślić, że istnienie PlayStation Portal z OLED-owym ekranem nie zostało potwierdzone przez Sony, a w kanałach stosowanych przez korporację do komunikacji ze społecznością na próżno szukać jakichkolwiek wzmianek na temat istnienia takiego urządzenia. Nie oznacza to oczywiście, że ono nie powstaje – istnieje spora szansa, iż Japończycy pokażą światu swoje nowe dzieło chwilę przed jego premierą. Zagadką pozostaje, kiedy będzie ona miała miejsce.

Co zaś tyczy się Projektu Canis – ma on być związany z PlayStation 6, ale, w przeciwieństwie do Portala, nie będzie uzależniony od dostępu do "dużej" konsoli i poradzi sobie z uruchomieniem gier w pełni samemu. Podobno to właśnie z myślą o tym handheldzie Sony wprowadziło tryb oszczędzania energii podczas rozgrywki do PS5. Biorąc jednak pod uwagę, że do debiutu PS6 może jeszcze upłynąć sporo czasu, co zdają się potwierdzać wieści na temat przedłużenia cyklu życia PlayStation 5, Canis prawdopodobnie nie zobaczymy w najbliższej przyszłości. Czy powstałą dziurę w kalendarzu premier Sony ma zamiar załatać właśnie za sprawą PlayStation Portal OLED? Wiele na to wskazuje.

Jakub Dmuchowski, redaktor pcformat.pl

Wybrane dla Ciebie