Wybrane zestawy chłodzące do procesorów
1. miejsce - SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012
Radiator o klasycznej konstrukcji, z dwiema parami ciepłowodów. Jego zaletą jest bardzo łatwa instalacja na procesorach AMD (wystarczy zapiąć sprężynę) oraz układach Intela (w otworach płyty trzeba zamocować specjalną ramkę. Skuteczność zestawu nie jest najwyższa, ale wyróżnia go cicha praca, a producent deklaruje żywotność 50 tys. godzin.
PLUSY:
- Łatwa instalacja
- Cicha praca
MINUSY:
- Nie najlepsza skuteczność
2. miejsce - Zalman CNPS5X Performa
Zestaw z trzema ciepłowodami, a także szybkim wentylatorem (podczas testów prędkość sięgała 2350 obr./min), czemu zawdzięcza wysoką skuteczność, choć niestety przy maksymalnym obciążeniu procesora wentylator jest wyraźnie słyszalny. Zestaw jest równie łatwy w montażu na procesorach Intela, jak i AMD. Po latach użytkowania minusem może być brak możliwości dokupienia wentylatora, gdy fabryczny się popsuje.
PLUSY:
- Najlepsza skuteczność
- Łatwa instalacja
MINUSY:
- Niestandardowy wentylator
3. miejsce - AAB Super Silent P1 PWM Rev.2
Prosty i niedrogi zestaw chłodzący, z radiatorem o miedziano-aluminiowej konstrukcji. Ma standardowy wentylator 92 mm zamocowany na gumowych kołkach eliminujących drgania. Na procesorach AMD jest montowany za pomocą sprężyny, natomiast w przypadku Intela konieczna jest instalacja dodatkowej, metalowej ramki w otworach płyty głównej. Jeśli chodzi o skuteczność zestawu, jest ona całkiem przeciętna.
PLUSY:
- Niewygórowana cena
- Łatwa instalacja
MINUSY:
- Nie najlepsza skuteczność
4. miejsce - LC-Power LC-CC-97
Zestaw o najprostszej konstrukcji, wyposażony w tylko jeden miedziany ciepłowód – prawdopodobnie to jest przyczyną niskiej skuteczności. Jednak i tak jest lepszy od miedzianego chłodzenia AMD, nie mówiąc już o zestawach aluminiowych. Jego plusem jest łatwa instalacja na procesorach AMD (na standardowej ramce procesora), jak również na procesorach Intela (trzeba założyć dodatkową ramkę). Nie bez znaczenia jest niska cena.
PLUSY:
- Najlepsza cena
- Łatwa instalacja
MINUSY: