Zalety domowych systemów monitoringu
- Bogaty wybór kamer dostosowanych do pracy w różnych warunkach
- Łatwe uruchomienie i obsługa
- Możliwość wykorzystania domowej sieci do instalacji kamer
- Różne sposoby wykrywania zdarzeń (obraz, dźwięk, temperatura)
- Liczne warianty rejestracji nagrań
- Możliwość obsługi systemu przez przeglądarkę lub aplikację mobilną
W sprzedaży są setki kamer przeznaczonych do pracy w różnych warunkach, a także mnóstwo innych dodatkowych urządzeń. Jednak dla przeciętnego użytkownika domowego nie jest istotne posiadanie skomplikowanego i drogiego monitoringu, a wręcz przeciwnie – raczej to, by system był łatwy w budowie i prosty w obsłudze. Właśnie pod tym kątem przyjrzeliśmy się rozwiązaniom kilku firm. Po zapoznaniu się z ich możliwościami będziesz wiedział, które rozwiązanie byłoby dla ciebie najlepsze.
Rodzaj połączenia sieciowego
Podstawowym składnikiem systemu monitoringu jest oczywiście kamera. Istnieją różne rodzaje kamer, na przykład tzw. kamery CCTV wykorzystywane w systemach telewizji przemysłowej, ale nasz test obejmował wyłącznie kamery IP, czyli podłączane bezpośrednio do sieci komputerowej. Kamera IP musi mieć interfejs Ethernet lub Wi-Fi.
Każdy interfejs ma zalety i wady. Kamera Wi-Fi jest wygodna w instalacji, jedyny kabel służy do doprowadzenia zasilania. Są też kamery zasilane z baterii, więc całkowicie bezprzewodowe. Jednak przy zbyt dużej odległości między kamerą a routerem istnieje ryzyko zerwania połączenia bezprzewodowego, więc jeśli zależy ci na niezawodności, wybierz kamerę z portem Ethernet.
Sposób zasilania kamer
Korzystając z połączeń Ethernet, możesz wykorzystać jedną z zalet tej sieci, mianowicie zasilanie Power over Ethernet (PoE). Rozwiązanie jest popularne w firmach, ale używając specjalnych adapterów PoE (ceny zaczynają się od 10 zł), można wykorzystać je również w domu. Warunkiem jest to, że kamera również musi być zgodna z PoE – „umie” pobrać zasilanie ze złącza Ethernet.
Kamery, które nie obsługują PoE, można instalować tylko w pobliżu gniazdek elektrycznych. Niektóre mają typowy zasilacz z kabelkiem o długości 1,5–2 metrów, ale są też takie, których zasilacz ma np. 5-metrowy kabel lub przedłużacz, co znacznie zwiększa elastyczność instalacji.