A A A

Migiem zrozumieć się z internetem

PC Format 2/2020
W Polsce od 23 maja 2019 roku obowiązuje ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Obejmuje ona m.in. urzędy, placówki zdrowia czy teatry. Dzięki temu osoby z ograniczeniami funkcjonalnymi będą mogły komfortowo korzystać ze stron www tych instytucji. Wciąż bywa z tym różnie, jednak ludzi ze specjalnymi wymaganiami wcale to nie zraża. PAULA JEZIORSKA

Tak migam

Na stronie internetowej tłumacz.migam.org umieszczono wykaz firm, które obsługują swoich klientów ze wsparciem tłumacza PJM – zarówno online, jak i na miejscu. Wśród placówek, w których skorzystać można z takiego udogodnienia, znaleźć można przykładowo salony Orange, Najwyższą Izbę Kontroli, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, banki: Millennium, Pocztowy, Credit Agricole, niektóre sklepy (Ikea, Euro-Net) i uczelnie wyższe (Politechnika Opolska i Białostocka) itd. Po wyszukaniu interesującej nas firmy, widzimy godziny „urzędowania” tłumacza oraz przycisk umożliwiający połączenie z nim. Po wybraniu takiej opcji, należy zaakceptować regulamin, (zgoda na uczestnictwo osoby trzeciej, czyli tłumacza) i wówczas nawiązana zostaje rozmowa asystowana przez osobę wyspecjalizowaną w PJM.


Platforma migam.pl


Z proponowanego przez Migam udogodnienia korzysta coraz więcej usług i firm, jest to więc warte śledzenia narzędzie, które pozwoli głuchym na sprawne poruszanie się nie tylko po internetowych zasobach danych koncernów, ale także załatwianie spraw bieżących i dostęp do ofert offline. W Migam pracowała m.in. niesłysząca od urodzenia Iwona Cichosz, Miss Świata Głuchych z 2016, odtwórczyni roli Maryny z Leśniczówki. Iwona jest członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich Języka Migowego. Dla migających użytkowników internetu prowadziła też vlogi za pośrednictwem platformy migam.pl. Natomiast m.in. Samsung w ramach kampanii „Pomagamy migiem”, również za pośrednictwem Migam, powołał do życia internetowy punkt obsługi klienta głuchego.

 


Kadry wyspecjalizowanej w PJM jest mało. Za mało. Migający tłumacze, którzy pomaga- ją załatwiać wszelkiego rodzaju kwestie za pośrednictwem internetu, urzędując w ściśle określonych godzinach, są na wagę złota. Do wygodniejszego załatwiania spraw urzędowych przyda się również rekomendowany przez Polski Związek Głuchych profil zaufany, który dostosowany został do potrzeb osób z ubytkami słuchowymi. Największym problemem jest zawsze wypełnianie druków urzędowych, również za pośrednictwem internetu. To do tego najbardziej potrzebna jest pomoc, jakaś aplikacja z czytelnie określonymi zadaniami w formie piktogramów, czy po prostu wsparcie ze strony tłumacza PJM wbudowane w interfejs strony urzędu, twierdzi Ewa Hernyk z ośrodka dla głuchych i niedosłyszących.

 


Takie spostrzeżenia nie przechodzą bez echa i coraz częściej spotkać się można ze wspomnianymi uaktualnieniami stron. Nowe przepisy o dostępności internetowej przewidują zresztą kary pieniężne dla instytucji, które nie uwzględniają osób ze specjalnymi potrzebami. Brak wdrożenia przez podmioty publiczne rozwiązań poprawiających dostępność cyfrową stron www i aplikacji mobilnych ma skutkować grzywną w wysokości nawet 10 tysięcy złotych.

 


Ułatwianie dostępu


 

Osoby z ubytkami słuchu mogą sięgnąć po aplikacje ułatwień dostępu wbudowane w systemy Android i iOS. Androidowe Wzmacniacz dźwięku oraz Transkrypcja na żywo mają pomagać osobom z ubytkami słuchu w codziennym korzystaniu z sieci. Pierwszy program działający przy wykorzystaniu słuchawek przewodowych umożliwia wzmacnianie cichych dźwięków z urządzenia oraz wygłuszanie drażniących odgłosów wyłapywanych z otoczenia. Dodatkowo istnieje funkcja wizualizacji dźwięku. Apka Transkrypcja w czasie rzeczywistym automatycznie rozpoznaje mowę i tworzy jej zapis w postaci dźwięków oraz tekstu. W aplikacji można uczestniczyć w rozmowie poprzez wpisywanie odpowiedzi na zapis generowany przez Transkrypcję.

 


wzmacniacz dźwięku


 


Wzmacniacz dźwięku


 


Aplikacje iOS to m.in. FaceTime, za pomocą której można prowadzić konwersacje przez sieć przy użyciu języka migowego. Materiały wideo w sklepie iTunes Store są natomiast rozszerzone o napisy dla niesłyszących (CC), jak i niedosłyszących (SDH).


 


iOS ulatwianie dostepu


 


iOS FaceTime


 


 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto