Dysk HDD lub SSD
Jeśli zależy ci na zachowaniu danych, wymiana dysku może być kłopotliwa. Może też okazać się, że w komputerze nie ma miejsca albo interfejsów. Mimo to zdecydowanie polecamy wymianę zwykłego dysku na SSD.
Co potrzebne dyskowi SSD
System operacyjny musi poprawnie obsługiwać SSD – potrzebny jest Windows 7 lub nowszy. Drugi warunek to odpowiedni interfejs: w najnowszych komputerach jest to M.2 NVMe, w starszych M.2 ze wsparciem tylko dla SATA, w jeszcze starszych SATA dla dysków 2,5”.
Dysk w pececie
Jeśli w pececie nie ma odpowiedniej wnęki, dysk może nawet leżeć luzem w obudowie. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, że niektóre płyty główne mają złącza SATA3 oraz SATA2 – dysk SSD powinien być podłączony do tego pierwszego. Fizyczna instalacja dysku nie powinna nastręczać trudności.
Jeśli obudowa ma wnękę 2,5”, można od razu zamontować dysk. Jeśli ma tylko wnęki 3,5”, można umieścić dysk SSD w specjalnej przejściówce:
Następnie dysk jest montowany we wnęce. Należy też podłączyć do niego kabel zasilający oraz sygnałowy SATA.
W przypadku instalacji dysku M.2 odszukaj odpowiednie złącze na płycie głównej (czasem nawet od spodu płyty, jak na zdjęciu), wsuń dysk i przykręć śrubką:
Jeśli nie masz złącza M.2, możesz wykorzystać bardzo szybki dysk SSD w postaci karty HHHL: