Karta graficzna
Jeśli chodzi o wydajność w grach, ten element ma kluczowe znaczenie. W pececie łatwo go wymienić i warto to regularnie robić, bo grafiki kolejnych generacji dają odczuwalny przyrost wydajności. W laptopie wymiana grafiki jest w praktyce niemożliwa – co z tego, że część komputerów ma karty graficzne w postaci wymiennych modułów MXM, skoro tych modułów nie ma w sklepach?
Kiedy warto?
W kilkuletnim komputerze znajduje się prawdopodobnie karta graficzna sprzed kilku generacji. Najnowsza grafika z pewnością pozwoli uzyskać zupełnie inny poziom animacji i obrazu w grach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że komputer ma ograniczenie w postaci starego procesora i niezbyt pojemnej pamięci RAM. Prawdopodobnie jest do niego podłączony monitor Full HD (albo o niższej rozdzielczości). Jeśli tak właśnie jest, jedynym sensownym wyborem jest najtańsza współczesna grafika Nvidii za około 500 zł (czyli GeForce GTX 1050) albo równoważna karta AMD (czyli Radeon RX 560).
W wyjątkowych przypadkach, gdy masz dobrze wyposażonego peceta, np. z procesorem Core i7 poprzedniej generacji, a także przynajmniej 8 GB pamięci RAM, możesz pokusić się o grafikę wyższej klasy, w cenie do około 1000 zł. Najgorszym skrajnym przypadkiem są komputery ze starymi układami Intel Celeron i Pentium lub AMD Athlon i Sempron, a także płyty główne wyposażone w stare magistrale, np. PCI Express 1.0 x4. Instalacja współczesnej grafiki mija się z celem.
Warto pamiętać, że istnieje jeszcze jedno ograniczenie w postaci złączy wideo – najnowsze karty graficzne mają tylko cyfrowe wyjścia obrazu. Jeśli więc masz monitor tylko z wejściem VGA, szukaj starszej karty.
Wymiana karty
Po zakupie odpowiedniej grafiki sama wymiana karty jest już prosta. Wyłącz system, odłącz zasilanie i otwórz obudowę.
Jeśli do karty podłączone jest zasilanie PCIe, odłącz ten kabel. Następnie odkręć śrubę (lub śruby) mocującą kartę graficzną do obudowy:
Wyjmij grafikę z gniazda PCIe – pamiętaj, że prawie każde gniazdo ma taki lub podobny zatrzask mocujący kartę, który trzeba odchylić w bok podczas jej demontażu:
Wsuń nową grafikę w pasujące gniazdo, przykręć śrubą do obudowy:
Jeśli karta ma gniazdo zasilające PCIe, podłącz odpowiednie zasilanie:
Jeśli zasilacz nie ma takiego kabla zasilającego, użyj przejściówki PCIe-Molex.
Zamknij obudowę, podłącz kable, włącz komputer. Jeśli masz aktualne sterowniki graficzne, nie musisz niczego instalować. Jeśli masz stare, usuń je i pobierz najnowsze ze strony AMD, Nvidii lub producenta karty.