Więcej z peceta
Jeśli w komputerze zostaje stary dysk, a nowy ma służyć tylko do przechowywania danych, nie musisz niczego robić. To jedyna tak prosta sytuacja.
Jeśli chcesz, aby nowy dysk stał się dyskiem systemowym, musisz przenieść na niego system. Można próbować użyć różnych programów: Acronis True Image HD, EaseUS Disk Copy albo narzędzi dostarczanych przez producentów dysków.
Często zmieszczenie zawartości starego dysku, np. 1 TB, na mniejszym SSD nie jest możliwe. Najlepszą opcją okazuje się instalacja systemu od podstaw.
Jeśli chcesz sklonować stary dysk na laptopie albo później przenieść z niego dane, kup kieszeń USB, w której umieścisz stary dysk – to wygodny sposób dostępu do danych ze starszego nośnika:
Użytkownicy Windows 10 mają spore ułatwienie – licencję do systemu ze starego dysku można przechować na OneDrive, a po świeżej instalacji Windows 10 na nowym dysku można ją „wczytać” z sieci i bez problemu aktywować system.
Jeśli w komputerze ma pracować jednocześnie stary i nowy dysk, pamiętaj o ustawieniach BIOS-u lub UEFI: jeśli system ma się uruchamiać z nowego dysku, powinien on być pierwszy na liście urządzeń bootowalnych. Dodatkowo w przypadku SSD z interfejsem SATA warto pamiętać o włączeniu trybu AHCI zamiast IDE.