Zamiast nowej płyty
Co zrobić w sytuacji, gdy potrzebujesz np. szybkich portów USB 3.0, SATA3 albo lepszego dźwięku? Oczywiście dokupić odpowiednie karty! Kontroler USB 3.0 kosztuje około 30 zł, kontroler SATA3 ok. 60 zł, a karty dźwiękowe można kupić w cenie od kilku do kilkuset złotych. Zwróć przy tym uwagę na to, jakie złącza (PCI Express czy PCI) ma twoja płyta, i kup odpowiednią kartę rozszerzeń.
Wymiana procesora
W przypadku Intela wymiana procesora jest możliwa tylko w ramach tej samej generacji (np. Core i3-6100 na i7-6700), czasem w ramach sąsiednich generacji. Jednak między odległymi generacjami brakuje zgodności, konieczna jest wymiana płyty głównej, często również pamięci RAM. Jeśli zdecydujesz się na nowy procesor Intela, dobre porównanie parametrów znajdziesz na stronie ark.intel.com.
AMD ma kilka równoległych podstawek (FM2+, AM3+, najnowszą AM4), a także niemały bałagan w nazwach procesorów, przez co np. różne odmiany Athlona pasują do różnych podstawek. W dodatku AMD nie udostępnia sensownych informacji o produktach – lepiej korzystać np. z www.cpu-world.com. A tak naprawdę najlepiej odpuścić rozbudowę obecnej platformy AMD i kupić procesor Ryzen.
W każdym przypadku podczas wymiany procesora warto zajrzeć na stronę producenta płyty głównej: sprawdzić, jaki jest najnowszy BIOS do płyty, zaktualizować ten BIOS, a dopiero później instalować procesor zgodny z płytą i danym BIOS-em.