Wspólny komputer
Zacznij od utworzenia folderu poza profilem użytkownika. W naszym przykładzie będzie to folder C:\Poufne.
Wciśnij lewy klawisz [Alt] i dwukrotnie kliknij folder Poufne. Wyświetli się okno Właściwości: Poufne. Uaktywnij kartę Zabezpieczenia.
W ramce Nazwy grup lub użytkowników widoczne są nazwy grup użytkowników, którzy mają jakiekolwiek uprawnienia do danego folderu. Gdy zaznaczysz którąkolwiek z grup, zobaczysz w ramce Uprawnienia dla, jakie uprawnienia do danego obiektu ma dana grupa.
Aby zablokować dostęp do folderu konkretnej osobie (w naszym przykładzie będzie to użytkownik o nazwie Adam), kliknij przycisk Edytuj.
W oknie Uprawnienia dla Poufne kliknij przycisk Dodaj. Następnie w kolejnym oknie Wybieranie: Użytkownicy lub Grupy, w polu Wprowadź nazwy obiektów do wybrania wpisz nazwę użytkownika, któremu chcesz zablokować dostęp (w naszym przykładzie Adam) i kliknij przycisk Sprawdź nazwy. Komputer odszuka nazwę użytkownika i wprowadzi ją do wymienionego pola w pełnej formie. Kliknij OK.
Powrócisz do okna Uprawnienia dla Poufne. Na liście Nazwy grup lub użytkowników pojawił się nowy wpis. Zaznacz go. W dolnej części okna zobaczysz aktualne uprawnienia wybranego użytkownika. W naszym przykładzie Adam należy do grupy Użytkownicy, toteż ma on takie uprawnienia do obiektu, jak i grupa, do której należy (mówimy, że użytkownik dziedziczy uprawnienia grupy). Aby zablokować całkowicie dostęp do folderu, zaznacz pole wyboru w kolumnie Odmów przy opcji Pełna kontrola i kliknij OK. Pojawi się okno z informacją (przeczytaj ją!). Kliknij Tak. Zestaw uprawnień jest podzielony na dwie kolumny. W kolumnie Zezwalaj określa się czynności, które użytkownik (bądź grupa) może wykonywać na danym obiekcie, natomiast w kolumnie Odmów zaznacza się czynności, których wykonać nie można.
W ten sposób zablokowałeś dostęp do folderu Poufne wybranemu użytkownikowi. Aby uzyskać dostęp do folderu, dana osoba musi znać hasło administratora.