HardwareZ komputera na komputer

    Z komputera na komputer

    Nie musisz mieć routera ani punktu dostępowego, żeby korzystać z sieci Wi-Fi i przesyłać dane między dwoma komputerami. Połączenie sieciowe może być nawiązywane również w tzw. trybie ad-hoc, czyli bezpośrednio między dwoma komputerami. Pokażemy, jak je szybko zestawić.

    Z komputera na komputer

    Dane można wymieniać między komputerami na wiele sposobów. Najprostszy to pamięć flash, na której się je przenosi. Innym rozwiązaniem jest specjalny kabel USB z dwiema końcówkami typu A, którym można połączyć komputery. Jeśli nie mamy pod ręką ani pamięci, ani kabla, można wykorzystać karty Wi-Fi, co jest szczególnie łatwe w przypadku laptopa – obecnie już każdy jest wyposażony w taką kartę.

    Zakładamy zatem, że masz dwa komputery z systemem Windows 7, oba wyposażone w działające karty bezprzewodowe. Pokażemy, jak w kilka minut je połączyć i przesłać między nimi pliki. Takie połączenie może służyć również do innych celów, np. udostępniania łącza 3G, jeśli tylko jeden z komputerów ma modem tego typu.

    Zabezpieczenia

    Tryb ad-hoc wymaga tak samo silnego szyfrowania, jak sieć z punktem dostępowym. Optymalną metodą jest WPA2-Personal, która wykorzystuje zarówno zmienny w czasie klucz szyfrujący (generowany na podstawie frazy), jak i silne szyfrowanie AES. Bezpieczeństwo zapewnia również WPA-Personal, ale ze słabszym algorytmem szyfrowania RC4.

    Nawiązywanie połączenia między komputerami

    Podłączenie komputera do typowej sieci Wi-Fi, np. uzyskanej za pomocą routera, jest bardzo łatwe, ponieważ jest ona „widziana” przez system operacyjny. Jeśli takiej sieci nie ma, jeden z komputerów musi ją utworzyć, by drugi mógł się do niej podłączyć.

    Krok 1

    Kliknij w zasobniku systemowym ikonę połączenia bezprzewodowego, aby pojawiło się okno z połączeniami sieciowymi. W oknie tym kliknij link Otwórz Centrum sieci i udostępniania.

    Krok 2

    Kliknij opcję Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć. W oknie Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć, które się pojawi, wybierz Skonfiguruj bezprzewodową sieć ad hoc i w kolejnych oknach kreatora kliknij Dalej.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    W odpowiednich polach wpisz nazwę dla twojej sieci, np. polaczenie, a także klucz zabezpieczający, np. trudne_haslo. Domyślnie wybrany jest typ zabezpieczeń WPA2-Personal, ale stare karty sieciowe mogą mieć problem z jego obsługą. Należy wtedy wybrać inny rodzaj szyfrowania: WPA-Personal albo WEP.

    Obraz

    Krok 4

    System wyświetli podsumowanie o zakończeniu konfiguracji sieci:

    Obraz

    Krok 5

    Zwróć uwagę, że połączenie ad-hoc zostaje zapamiętane przez system. Jeśli w przyszłości będziesz chciał z niego skorzystać, wystarczy odnaleźć je na liście sieci i kliknąć Połącz. Pojawi się komunikat Oczekiwanie na użytkowników. Po udanym nawiązaniu połączenia z drugim komputerem zmieni się on na Połączono.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Na drugim komputerze kliknij w zasobniku systemowym ikonę połączenia bezprzewodowego, aby pojawiło się okno z połączeniami sieciowymi:

    Obraz

    Krok 2

    Zwróć uwagę, że stworzona przed chwilą sieć ad-hoc ma inną ikonę niż sieci z punktem dostępowym. Kliknij nazwę sieci, a następnie Połącz.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie Połącz z siecią podaj hasło, jakie ustawiłeś podczas konfiguracji sieci na pierwszym komputerze, np. trudne_haslo. Kliknij OK. Komputery nawiążą połączenie, ale jeszcze bez możliwości wymiany plików.

    Obraz

    Tworzenie grupy domowej

    Windows 7 jest wyposażony w mechanizm grupy domowej, który ułatwia wymianę danych między komputerami, również połączonymi siecią ad-hoc. W tym przypadku na obu komputerach trzeba wykonać takie same czynności.

    Krok 1

    Przejdź do Centrum sieci i udostępniania, a następnie sprawdź, czy w ustawieniach lokalizacji jest wybrana sieć domowa. Po pierwszej konfiguracji sieci będzie to prawdopodobnie Sieć publiczna. Kliknij typ sieci, a następnie w oknie, które się pojawi, wybierz Sieć domowa.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Wróć do Centrum sieci i udostępniania, wybierz opcję Wybierz grupę domową i opcje udostępniania.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij przycisk Utwórz grupę domowa. Następnie wybierz biblioteki, które zamierzasz udostępniać innym, np.: Obrazy, Muzyka, Wideo, Dokumenty. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 4

    W oknie Utwórz grupę domowa system wygeneruje hasło, które trzeba zapisać. To samo hasło trzeba podać na drugim komputerze w oknie Przyłącz się do grupy domowej.

    Obraz

    Krok 5

    Po tych czynnościach pojawiają się w Eksploratorze Windows skróty do połączonych komputerów. Na pierwszym widoczne są elementy udostępniane przez drugi i odwrotnie. Teraz można już łatwo kopiować dane między nimi.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie