Unia Europejska: Koniec szyfrowania end‑to-end, Europol jak FBI. Zwiastun dużych zmian
Unijna strategia bezpieczeństwa zakłada wzmocnienie działań policyjnych oraz dostęp do szyfrowanych danych. Innymi słowy, backdoory najpewniej staną się powszechne.
Jak podaje The Record, Unia Europejska przedstawiła we wtorek nową strategię bezpieczeństwa wewnętrznego pod nazwą ProtectEU. Wśród jej głównych założeń znalazło się opracowanie rozwiązań umożliwiających organom ścigania dostęp do zaszyfrowanych danych w sposób zgodny z prawem i zasadami ochrony prywatności oraz wzmocnienie roli Europolu jako operacyjnej agencji policyjnej.
Dostęp do zaszyfrowanych danych
Zmiany mają obejmować kilka obszarów, z których wyróżniono dwa. Przede wszystkim Komisja Europejska planuje opracowanie rozwiązań technologicznych, które umożliwią organom ścigania dostęp do zaszyfrowanych danych. Podkreślono przy tym, że wszelkie działania w tej kwestii muszą jednocześnie zapewniać ochronę cyberbezpieczeństwa i przestrzeganie praw podstawowych.
Celem jest zidentyfikowanie i ocenienie rozwiązań technologicznych, które pozwolą organom ścigania na dostęp do zaszyfrowanych danych w sposób zgodny z prawem, przy jednoczesnym zachowaniu fundamentalnych zasad ochrony prywatności.
Europol niczym unijne FBI
Nowa strategia zakłada również przekształcenie Europolu w instytucję bardziej przypominającą amerykańskie FBI. Komisja Europejska podkreśla, że celem jest zwiększenie jego operacyjności, zwłaszcza w zakresie prowadzenia dochodzeń dotyczących transgranicznych i skomplikowanych spraw zagrażających bezpieczeństwu wewnętrznemu Unii.
W oficjalnym komunikacie podkreślono, że UE funkcjonuje w "zmienionym środowisku bezpieczeństwa i ewoluującym krajobrazie geopolitycznym". W związku z tym potrzebne jest dostosowanie podejścia do wewnętrznych zagrożeń i wzmocnienie współpracy państw członkowskich w dziedzinie egzekwowania prawa.
Grzegorz Karaś, dziennikarz pcformat.pl