A A A

Sprawne biuro

PC Format 12/2008
Z pakietu biurowego Microsoftu korzysta olbrzymia rzesza użytkowników. Korzysta, ale czy wykorzystuje go optymalnie? Przygotowaliśmy zestaw porad, które odkryją tajniki pakietu Office i ułatwią pracę z nim.

Obiekty 3D w prezentacji (PowerPoint)

Co prawda PowerPoint nie jest programem do tworzenia grafiki 3D, ale pewnym obiektom umieszczanym w prezentacji możesz nadawać głębię. Pokazujemy to na przykładzie tzw. autokształtów.


Uruchom PowerPointa. Domyślnie otworzy się pusta prezentacja. Na pasku narzędziowym rysowanie, widocznym w dolnej części okna PowerPointa, kliknij Autokształty.


W naszym przykładzie z listy, która rozwija się po kliknięciu elementu Autokształty, wybraliśmy pozycję Kształty podstawowe, a następnie symbol. Po wybraniu kształtu narysuj go na slajdzie. Powinieneś zobaczyć symbol słoneczka, ale wciąż jako obiekt dwuwymiarowy.


Kliknij teraz ikonę 3-W i z rozwiniętego panelu wybierz rodzaj przestrzennego efektu, jaki chcesz zastosować do obiektu, który dodałeś właśnie do slajdu. Po kliknięciu tego efektu zmiana będzie natychmiast widoczna.

Szablony projektu (PowerPoint 2003)

Tworzenie prezentacji całkowicie od podstaw, zwłaszcza gdy nie nabyłeś jeszcze wprawy w tej dziedzinie, to dość żmudne zajęcie. Radzimy skorzystać z szablonów.


Uruchom PowerPointa. Jeżeli otworzy się pusta prezentacja, zamknij ją. Następnie z menu Plik wybierz Nowy.



Na panelu zadań Nowa prezentacja kliknij odnośnik Z szablonu projektu.



Na kolejnym panelu zadań o nazwie Projekt slajdu zobaczysz miniatury dostępnych szablonów. Kliknięcie którejkolwiek miniatury powoduje zaaplikowanie wybranego szablonu do aktualnego projektu prezentacji.

Zapis na płycie CD (PowerPoint 2003)

Gotową prezentację możesz bezpośrednio z programu PowerPoint zapisać na CD. Gdy zastosujesz tę metodę, na krążku, oprócz pliku prezentacji znajdzie się także darmowy program PowerPoint Viewer umożliwiający obejrzenie nagranej na CD/DVD prezentacji także na komputerach, na których nie ma zainstalowanego PowerPointa.


Zakładamy, że prezentację, którą chcesz zapisać na CD, masz już otwartą w programie PowerPoint. Jeżeli tak jest, rozwiń menu Plik i wybierz z niego pozycję Spakuj na dysk CD.



Zobaczysz okno Pakowanie na dysk CD. Tutaj w polu Nazwij dysk CD możesz wpisać własną nazwę płyty (będzie się ona pojawiała w Eksploratorze Windows), np. CD-prezentacja. Następnie włóż do nagrywarki czystą płytę i kliknij przycisk Kopiuj na dysk CD.

PowerPoint – szybciej

1. Chcesz szybko przejść do konkretnego slajdu podczas pokazu? Wpisz numer slajdu, do którego chcesz przejść, i wciśnij klawisz [Enter]. PowerPoint automatycznie wyświetli slajd o wskazanym przez ciebie numerze.

2. Jeżeli chcesz przerwać pokaz, to najbardziej eleganckim sposobem będzie po prostu wygaszenie ekranu. Efekt ten uzyskasz, wciskając klawisz [B] lub [.] (kropka). Powrót do pokazu slajdów uzyskasz, wciskając ponownie któryś z tych klawiszy. W analogiczny sposób działają klawisze [W] oraz [,] (przecinek), z tą różnicą, że zamiast czarnego ekranu pojawia się biała plansza.

3. Myszki bezprzewodowe są obecnie bardzo popularne. Taką myszkę możesz łatwo wykorzystać jako prosty pilot sterujący przebiegiem prezentacji. Gdy tylko uruchomisz pokaz klawiszem [F5], kliknięcie lewego przycisku myszki spowoduje przejście do kolejnego slajdu w prezentacji.

4. Wiesz już, że lewy przycisk myszki działa jako przełącznik kolejnych slajdów. Gdy przytrzymasz oba przyciski myszki przez 2 sekundy, powrócisz do pierwszego slajdu prezentacji.

Office – prościej

1. Chcesz wyświetlić zawartość schowka Office? Wciśnij dwukrotnie skrót klawiszowy [Ctrl]+[C].

2. Potrzebujesz szybko wstawić znak paragrafu? Wciśnij [lewy Alt]+[0167] (z klawiatury numerycznej) lub [lewy Alt]+[21] (także z klawiatury numerycznej).

3. Chcesz błyskawicznie zmienić wielkość czcionki we fragmencie tekstu bez stosowania stylów i funkcji formatujących? Zaznacz odpowiedni fragment tekstu, następnie wciśnij skrót klawiszowy [Ctrl]+[[] (lewy nawias kwadratowy; zmniejszenie czcionki) lub [Ctrl]+[]] (prawy nawias kwadratowy; zwiększenie czcionki).

4. Format jednego akapitu do drugiego możesz skopiować także za pomocą klawiatury. Po zaznaczeniu źródłowego akapitu wciśnij kombinację klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[C], a po zaznaczeniu docelowego akapitu, wciśnij [Ctrl]+[Shift]+[V]. Format zostanie wklejony.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto