Philips
Firma zaprezentowała chyba więcej telewizorów na 2016 rok niż jakikolwiek inny producent (ciekawostka – są one produkowane w Gorzowie Wielkopolskim). Modele 4K stanowią tylko część oferty, bo jest też sporo nowych modeli Full HD, jednak to głównie urządzenia z UHD mają najciekawsze rozwiązania, przede wszystkim charakterystyczny Ambilight, a w najwyższej serii 8900 – AmbiLux. W przypadku tego ostatniego diody LED zostały zastąpione mikroprojektorami, dzięki którym obraz wyświetlany poza ramką ekranu jeszcze lepiej „przedłuża” to, co jest na ekranie.
Najtańszy telewizor 4K od Philipsa to 43-calowy model z serii 4900. Nie wykorzystuje żadnych szczególnych metod poprawiania obrazu. Producent wspomina o funkcji Micro Dimming, ale nie ma ona niestety związku ze strefowym podświetleniem obrazu. Seria nie wykorzystuje także rozwiązania Smart TV. W obrębie serii 5000 nowe telewizory to tylko modele Full HD, dopiero w obrębie serii 6000 pojawiają się lepiej wyposażone modele z Ambilight 2, Android TV, a także HDR (choć w specyfikacji o tym ostatnim rozwiązaniu nie ma mowy).
Modele z serii 7000 zapewniają poszerzoną paletę wyświetlanych na ekranie barw, niektóre oferują wsparcie dla HDR Premium oraz zaawansowane podświetlenie Micro Dimming Premium. Seria 8610 została wyposażona w Ambilight 4
i pozwala skorzystać z ciekawego systemu odłączanych głośników.
Samsung
Ta firma proponuje cztery serie telewizorów LCD z ekranami 49–65”. Wszystkie łączy wykorzystanie kropki kwantowej, technologii HDR 1000 (maks. jasność 1000 nitów), a także systemu operacyjnego Tizen. Telewizory Samsunga są zróżnicowane, np. serie KS9000 oraz KS7500 są zakrzywione i wykorzystują rozwiązanie Auto Depth Enhancer, które zwiększa wrażenie głębi, automatycznie ustawiając inne poziomy kontrastu dla różnych obszarów ekranu – na pierwszym i drugim planie oraz w tle. Poza tym dwie serie, KS9000 i KS8000, korzystają z technologii wygładzania obrazu Supreme Motion.
Nawet tańsze modele z wymienionych serii (od 4500 zł) mają kilka ciekawych rozwiązań: silnik remasterujący obraz (podbija jakość na wiele różnych sposobów), technologię UHD Dimming, Precision Black oraz Ultra Black. Żaden z nowych modeli Samsunga nie wyświetla 3D.
Sony
Producent proponuje cztery serie telewizorów 4K – wszystkie zgodne z technologią HDR, a także wyposażone w system Android TV. Niestety są one potwornie drogie, bo za najtańszy, 55-calowy model z serii XD8505 trzeba zapłacić aż 6500 zł. Znajduje się w nim m.in. procesor obrazu X1 oraz wyświetlacz Triluminos Display, jednak w żadnym wypadku nie uzasadnia to takiej ceny. Podobna seria SD8505 obejmuje dwa modele (55” i 65”) z zakrzywionymi ekranami – w tym roku to jedyna konkurencja dla Samsunga.
Dwie najwyższe serie to XD9305
i XD9405 – przede wszystkim z nowym podświetleniem i technologią X-tended Dynamic Range Pro. Telewizory z ostatniej wymienionej serii mają bezpośrednie podświetlenie tylne i są dostępne tylko w wersji 75-calowej, w cenie ok. 27 tys. zł.