Firefox OS – kolorowe ikonki
Darmowy Firefox OS miał zdobyć rynek smartfonów, ale większą popularność może zyskać w telewizorach. Panasonic ogłosił, że wykorzysta go w swoich odbiornikach UHD.
Uruchomienie systemu odbywa się sprawnie, nie wyświetla on tak wielu materiałów do przeczytania i zaakceptowania jak inne systemy, a instalacja ma niewiele kroków. Ale nie odbywa się bez przeszkód, bo np. system informuje o braku połączenia z internetem (mimo że działa ono prawidłowo).
Główny interfejs systemu zawiera początkowo trzy ikony: telewizja na żywo, aplikacje i urządzenia. Obok można przypinać kolejne skróty, np. do wejść HDMI. Całość wygląda dość dziecinnie, bo ikony są okrągłe i mają jaskrawe kolory – nie wygląda to jak „poważny” interfejs. Oprócz tego interfejs ma cztery wysuwane paski przy każdej krawędzi ekranu: z pogodą, powiadomieniami, polecanymi treściami oraz programami telewizyjnymi – w ten sposób można dotrzeć do informacji, nie przerywając oglądania aktualnego programu.
Na liście preinstalowanych aplikacji znajduje się kilka klasycznych tytułów, m.in. Netflix, YouTube, Chili Cinema, Tuba.FM, Player, Eurosport player, AccuWeather, wybieram.tv, ipla czy Kalendarz. Co ciekawe, jest nawet iplex.pl, mimo że serwis formalnie nie istnieje już od roku. Lista aplikacji pozwala także uzyskać dostęp do funkcji systemowych: Viera Link, EPG czy nagrań z telewizji.
Aplikacji, łącznie z tymi w sklepie, jest ponad setka, a wśród nich: Deezer, TuneIn, Vimeo, Eurosport, Picasa, Twitter oraz gry, np. pasjans, tetris, sudoku czy 2048. Baza nie jest więc zbyt bogata.
System czasami traci płynność, w menu jest sporo irytujących skrótów, nie da się też pominąć aktualizacji aplikacji.
Aplikacje mobilne
Każdy z producentów oprócz własnych aplikacji „telewizyjnych” ma również rozwiązania dla systemów mobilnych. Przede wszystkim pozwalają one przesyłać całą zawartość ekranu urządzenia mobilnego do telewizora – służą do tego Screen Share (LG), Screen Mirroring (Samsung), Kopia ekranu (Android TV) czy Dublowanie Ekranu (Firefox OS). Dodatkowo Android TV jest odbiornikiem Google Cast (a także Chromecast) i może odbierać treści (a nie cały ekran) z aplikacji mobilnych.
W Sklepie Play jest też sporo aplikacji, które coraz częściej pełnią podwójną rolę: wysyłają treści z urządzenia mobilnego na telewizor i działają jako pilot zdalnego sterowania. Oferują je zarówno producenci telewizorów, jak i firmy trzecie.
Nagrywanie z telewizora
Dobre telewizory mają funkcję nagrywania programów na dysk USB. Odbywa się to na żądanie lub zgodnie z harmonogramem. Warto jednak pamiętać, że możliwość ta dotyczy jedynie zintegrowanych tunerów – jeśli masz zewnętrzny dekoder podłączony przez HDMI, nagrywanie nie będzie możliwe. To w sumie dziwne, bo systemy próbują na równi traktować wszystkie źródła sygnału.