Bezpieczne dane
Sieciowe dyski mają dziesiątki zastosowań. Jednym z ważniejszych jest przechowywanie kopii zapasowych danych z wielu urządzeń. Na przykładzie rozwiązań firmy Synology pokazujemy, jak to zrobić.
Zaletą dobrych systemów NAS jest uniwersalność, którą zapewnia sam system operacyjny dysku, jak również współpracujące z nim usługi i aplikacje. Dzięki temu jedno proste w obsłudze rozwiązanie pozwala tworzyć kopie zapasowe danych lub zapewnić synchronizację między urządzeniami różnego rodzaju.
W przypadku produktów Synology korzystających z systemu DiskStation Manager bazą pozwalającą na wymianę plików jest pakiet oprogramowania o nazwie Cloud Station. Pozwala na synchronizację danych między różnymi urządzeniami, dzięki czemu kopię danych zawsze znajdziesz na własnym serwerze Synology. Co więcej, można zapewnić danym jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, do czego służy rozwiązanie Cloud Station ShareSync – umożliwia ono replikowanie danych między dwoma serwerami NAS, np. pracującymi w różnych lokalizacjach.
Instalacja i wstępna konfiguracja usługi Cloud Station
Zanim zaczniesz korzystać z dobrodziejstw rozwiązań Synology, musisz uruchomić w systemie DSM usługę Cloud Station.
Krok 1
Zaloguj się przez przeglądarkę do dysku Synology jako administrator, otwórz Centrum pakietów, odszukaj Cloud Station i kliknij Zainstaluj. Po instalacji pakietu naciśnij Otwórz.
Krok 2
Zgodnie z sugestiami programu w systemie DSM w pierwszej kolejności włącz usługę o nazwie Użytkownik domowy, a dopiero później uruchom właściwą usługę z pakietu Cloud Station.
Krok 3
Aby ułatwić sobie dostęp do chmury, skorzystaj z funkcji Synology QuickConnect. Z menu Akcja wybierz opcję: Ustawienia usługi QuickConnect.
Krok 4
W opcjach QuickConnect zaznacz Włącz QuickConnect. By stworzyć nowe konto w usłudze, kliknij. Następnie utwórz identyfikator dla swojego urządzenia. Gdy klikniesz Zastosuj, konfiguracja powinna wyglądać mniej więcej tak poniżej.
Krok 5
W oknie Cloud Station przejdź jeszcze do sekcji Uprawnienia i zaznacz, którzy użytkownicy powinni być uprawnieni do korzystania z chmury. Kliknij Zapisz. Podstawowa konfiguracja chmury została zakończona.
Cloud Station Drive – synchronizuj, co tylko chcesz
Pracując w sieci lokalnej, masz zawsze dostęp do plików przechowywanych na serwerze NAS znajdującym się w tej samej sieci. Poza domem tracisz do nich dostęp, warto więc wykorzystać program Synology Cloud, który działa podobnie jak Dysk Google czy Microsoft OneDrive.
Krok 1
Przejdź do strony firmy Synology, odszukaj centrum pobierania, a w nim aplikację Cloud Station odpowiednią dla twojej wersji urządzenia.
Krok 2
Po pobraniu programu i jego instalacji pojawi się kreator, którego rolą jest włączenie i skonfigurowanie odpowiednich funkcji programu. Kliknij Rozpocznij teraz.
Krok 3
Podaj identyfikator QuickConnect (w naszym wypadku – pcformat), a także nazwę użytkownika uprawnionego do korzystania z Cloud Station oraz jego hasło. Kliknij Dalej. Jeśli twój NAS nie ma prawidłowego certyfikatu SSL, może pojawić się taki komunikat, jak na obrazku poniżej. Kliknij Kontynuuj mimo to.
Krok 4
W kolejnym kroku musisz wybrać tryb konfiguracji. Aby mieć możliwość ustalenia kilku detali kliknij: Zaawansowana konfiguracja. Na przykład możesz zdecydować, że twój folder Dokumenty na komputerze lokalnym będzie synchronizowany z zawartością folderu public na dysku NAS:
Krok 5
Kliknij Reguły synchronizacji, aby móc włączyć synchronizację selektywną, np. wybranych podfolderów albo typów plików.
Krok 6
Naciśnij Dalej, a w ostatnim oknie kreatora – Zrobione. Od tego momentu pliki będą automatycznie synchronizowane zgodnie z ustalonymi regułami.
Krok 7
Jeśli chcesz, by również inne foldery z twojego komputera podlegały synchronizacji, dwukrotnie kliknij w zasobniku systemowym ikonę Cloud Station, a następnie w głównym oknie programu naciśnij Utwórz i dodaj nowe zadanie synchronizacji:
DS cloud – bezpieczna mobilność
Dla użytkowników smartfonów i tabletów firma Synology przygotowała mobiln ą aplikację DS cloud. Funkcjonowanie aplikacji pokazujemy na przykładzie wersji dla Androida.
Krok 1
Po pobraniu, zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu aplikacji DS cloud wpisz dane potrzebne do połączenia z NAS-em: identyfikator QuickConnect oraz nazwę i hasło osoby uprawnionej do korzystania z Cloud Station.
Krok 2
Gdy pojawi się lista folderów z serwera NAS, kliknij nazwę jednego z nich, by wejść głębiej. Gdy już dotrzesz do folderu, który chcesz synchronizować ze smartfonem lub tabletem, oznacz go, korzystając z pola z lewej strony jego nazwy. Potem kliknij Następne.
Krok 3
W podobny sposób wybierz folder docelowy, wchodząc np w sdcard0. Jeśli chcesz utworzyć nowy folder lokalny dla synchronizowanych plików, kliknij znak plusa w prawym górnym rogu ekranu, a w polu, które się pojawi, wpisz jego nazwę.
Krok 4
Zaznacz folder lokalny i naciśnij Następne. Pozostaje jeszcze wybrać kilka opcji synchronizacji, np: Synchronizuj podfoldery.
Krok 5
Po tych czynnościach na liście pojawi się pierwsze zadanie synchronizacji. Jeśli chcesz dodać kolejne zadania, wystarczy kliknąć znak plusa widoczny w prawym górnym rogu ekranu.
Backup na zewnętrznym dysku USB
Skoro wszystkie dane są składowane na serwerze NAS, to co stanie się w przypadku jego awarii? Być może dojdzie do całkowitej utraty danych. Prostym sposobem zabezpieczenia całej zawartości serwera NAS jest jej skopiowanie na zewnętrzny dysk USB.
Krok 1
Podłącz dysk do portu USB serwera NAS (najlepiej USB 3.0). Zaloguj się do systemu DSM przez przeglądarkę. Wśród aplikacji znajdź i uruchom Kopia zapasowa i replikacja.
Krok 2
Kliknij Miejsce docelowe kopii zapasowych, a następnie przycisk Utwórz. W kolejnym oknie zaznacz Lokalne miejsce docelowe kopii zapasowych i kliknij Następne. Następnie wybierz Wykonaj kopię zapasową danych do lokalnego folderu... po czym z listy folderów wybierz usbshare2, i naciśnij Zastosuj.
Krok 3
Kliknij Kopia zapasowa, a następnie Utwórz i Zadanie kopii zapasowej danych.
Krok 4
Z listy Istniejące miejsce docelowe kopii wybierz Local Share Storage 1 i naciśnij przycisk Następne. W kolejnym oknie zaznacz foldery, które chcesz uwzględnić w kopii, i kliknij Następne.
Krok 5
Następnie możesz wybrać różne opcje wykonywania backupu, na przykład ustawić dni oraz godziny automatycznego uruchamiania operacji. Kliknij Zastosuj.
Krok 6
Jeśli chcesz natychmiast wykonać kopię zapasową, wybierz utworzone wcześniej zadanie i kliknij Stwórz teraz kopię zapasową.