Na płyciePełny Office na rok

    Pełny Office na rok

    Pakiet biurowy zawierający edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz narzędzie do tworzenia prezentacji to software niezbędny w każdym biurze. W tym wydaniu PC Formatu mamy na DVD hit w postaci polskiej komercyjnej wersji WPS Office Business.

    Pełny Office na rok

    W skład WPS Office’a wchodzą edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji (odpowiedniki Worda, Excela i PowerPointa). Jeśli do tej pory korzystałeś z pakietu Microsoftu, to przesiadka na WPS Office’a nie sprawi ci najmniejszego problemu. Bardzo podobny, czytelny interfejs pozwala na intuicyjną obsługę. Edytor Writer pomoże tworzyć dokumenty tekstowe, ma dziesiątki gotowych szablonów, zaawansowane funkcje formatowania tekstu, akapitów i kształtów. W arkuszu kalkulacyjnym Spread sheets znajdziesz wszystko, co potrzebne do porządkowania i analizowania danych, przeprowadzania obliczeń, tworzenia zestawień i wykresów. W pakiecie jest też narzędzie do tworzenia prezentacji Presentation, dzięki któremu zaprojektujesz pokaz slajdów i urozmaicisz go tłami, animacjami oraz klipami audio i wideo. Interfejs WPS Office jest spolszczony, do dyspozycji użytkownika oddano również polski słownik.

    WRITER - tworzenie spisów treści

    W przygotowaniu zestawienia tytułów i śródtytułów określających rozdziały i podrozdziały dużego dokumentu pomogą funkcje oznaczania nagłówków oraz tworzenia spisu treści.

    Krok 1

    Otwórz dokument i odszukaj tytuły mające stanowić strukturę przyszłego spisu treści. Każdemu należy nadać odpowiedni styl. W tym celu zaznacz tytuł rozdziału, np. Instalacja wirtualnego..., i przypisz mu styl Heading 1 wybierając go z listy na karcie Narzędzia główne.

    Obraz

    Krok 2

    W ten sam sposób zaznacz nagłówki, które program rozpozna jako podrozdziały. Pamiętaj tylko o wyborze stylu nagłówka odpowiadającego jego lokalizacji w strukturze dokumentu. Do oznaczenia podrozdziałów wykorzystaj style z kolejnej numeracji Heading 2.

    Krok 3

    Gdy wszystkie nagłówki zostały już zdefiniowane, przejdź do karty Sekcja, kliknij ikonę Spis treści i z rozwiniętego menu wybierz jeden z formatów. Proces automatycznego generowania spisu treści według wskazanego wzoru zostanie wykonany.

    Obraz

    Krok 4

    Po chwili na pierwszej stronie zobaczysz gotowy spis treści. Zawiera on aktywne odnośniki do zawartych w nim tytułów rozdziałów i podrozdziałów. Aby wypróbować ich działanie, naciśnij klawisz Ctrl i wskaż wybrany nagłówek.

    Krok 5

    W razie zmiany układu nagłówków, czy dodania nowych rozdziałów bądź podrozdziałów, konieczna jest aktualizacja spisu treści. W tym celu kliknij prawym klawiszem myszki na spisie i z rozwiniętego menu kontekstowego wybierz opcję Aktualizuj pole. Na ekranie wyświetli się okno służące do odświeżenia struktury wykazu. Zaznacz w nim opcję Aktualizacja całego spisu i wciśnij OK.

    Obraz

    WRITER - wstawianie tabel

    Edytor Writer ma kilka funkcji, dzięki którym można szybko skorygować wymiary tworzonej tabeli, a także określić liczbę wchodzących w jej skład kolumn i wierszy. Dodatkowo style tabeli zadbają o jej estetyczny wygląd.

    Krok 1

    W celu wstawienia tabeli do dokumentu ustaw kursor w miejscu jej docelowej lokalizacji, po czym wybierz kartę Wstaw, kliknij ikonę Tabela i w pokratkowanym obszarze zaznacz odpowiednią liczbę wierszy i kolumn przeciągając po nich kursorem. Gdy zwolnisz klawisz myszy, tabela pojawi się we wskazanym miejscu.

    Obraz

    Krok 2

    Aby zmodyfikować wymiary tabeli, dopasować wielkość komórek lub dodać nowe wiersze i kolumny, najedź myszką na wstawioną tabelę – wokół niej pojawią się szare znaczniki. Za pomocą ikony cztery strzałki możesz przemieszczać tabelę, ikoną w dolnym prawym rogu określisz jej docelowe wymiary.

    Krok 3

    Jeśli zechcesz zwiększyć liczbę wierszy w tabeli, kliknij strzałkę przy dolnej krawędzi i, przytrzymując ikonę, przeciągnij w dół obserwując jednocześnie dorysowujące się komórki. Gdy uznasz ich liczbę za wystarczającą, puść lewy przycisk myszki. Na podobnej zasadzie możesz zwiększyć liczbę kolumn w tabeli. Zrobisz to za pomocą znacznika po prawej stronie.

    Krok 4

    Aby nadać tabeli atrakcyjniejszy wygląd, skorzystaj ze stylów graficznych umieszczonych pod kartą Styl tabeli. Wybranie jednej z kolorowych miniatur spowoduje, że utworzona tabela automatycznie dopasuje się do wybranego stylu. Masz również do dyspozycji zestaw narzędzi, dzięki którym dobierzesz wygląd poszczególnych elementów tabeli np. Cieniowanie lub Obramowanie, Gumka służy do usuwania komórek.

    Obraz

    Zabezpieczanie dokumentu znakiem wodnym

    Jeśli zechcesz zabezpieczyć utworzony dokument przed kopiowaniem, możesz umieścić na nim znak wodny.

    Krok 1

    Wybierz kartę Wstaw, na pasku narzędziowym poniżej znajdź i rozwiń menu Znak wodny, a następnie wybierz jeden z gotowych znaków wodnych. Zostanie on nałożony na dokument.

    Obraz

    Krok 2

    Aby utworzyć własny znak (tekstowy lub z obrazka), kliknij Add. W oknie Znak wodny wybierz rodzaj np. Tekstowy znak wodny, z listy zawartość wybierz jeden z napisów, sformatuj go, ustaw przezroczystość i zatwierdź zmiany OK. W oknie głównym ponownie rozwiń menu Znak wodny i kliknij ikonę nowego znaku wodnego widoczną w sekcji Niestandardowe – zostanie on nałożony.

    Obraz

    PRESENTATION - animowane przejścia

    Aby uatrakcyjnić tworzoną prezentację, można zastosować animowane przejścia między slajdami oraz dodać dźwięki.

    Krok 1

    Wskaż slajd, na którym chcesz zastosować efekt. Z listy znajdującej się na karcie Animacje wybierz np. Wycinanie. Gdy to zrobisz, w głównym obszarze edycji wyświetlony zostaje jego podgląd, a obok jego miniatury pojawi się znaczek gwiazdki.

    Obraz

    Krok 2

    Aby sprecyzować dokładne ustawienia animowanego przejścia, naciśnij ikonę Efekty przejścia. Spowoduje to wysunięcie prawego panelu, w którym zobaczysz listę wszystkich przejść. W sekcji Modyfikacja przejścia znajdziesz narzędzia służące do zmiany ich parametrów.

    Obraz

    Krok 3

    Korzystając z rozwijanego menu Prędkość, ustaw czas trwania przejścia. Opcja Dźwięk pozwoli określić, jaki dźwięk ma temu towarzyszyć. Jeśli chcesz, aby zdefiniowane właśnie efekty towarzyszyły podczas całej prezentacji, wybierz Zastosuj do wszystkich slajdów. Na koniec pozostało sprawdzenie prezentacji w działaniu. Odtwarzanie uruchomisz przyciskiem Play.

    Obraz

    Wstawianie klipów wideo

    Warto używać klipów wideo jako elementów składowych prezentacji, ponieważ przekazują więcej treści niż najlepiej opracowany tekst. Aby dodać wideo do prezentacji, wskaż slajd, w którym chcesz umieścić film, po czym wybierz kartę Wstaw i kliknij ikonę Film. Następnie w standardowym oknie dialogowym wskaż interesujący cię plik i wybierz Otwórz. Gdy klip pojawi się już na slajdzie, możesz dopasować jego wymiary i zmienić położenie.

    Obraz

    PRESENTATION - prezentacje w formacie PDF

    Wbudowany konwerter może zapisać utworzoną prezentację w formacie PDF, dzięki czemu łatwiej będzie przedstawić pracę osobom, które nie mają pakietu Office ani przeglądarki plików PPT.

    Krok 1

    Aby wyeksportować pokaz do formatu PDF, rozwiń menu główne i wybierz polecenie Eksportuj do PDF. W oknie eksportu nie musisz nic zmieniać. Domyślny zakres eksportowania Wszystkie pozwoli przekonwertować wszystkie slajdy prezentacji.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli jednak chciałbyś określić, które klatki pokazu mają zostać wyeksportowane do nowego pliku, zaznacz pole Slajdy, podaj zakres np. 1–3 i zatwierdź OK. Na ekranie pojawi się okno informujące o postępie eksportu. Po jego zakończeniu kliknij Otwórz plik, aby wyświetlić utworzony plik PDF.

    KONWERSJA Z FORMATU PPT DO DOC

    Gdy zechcesz szybko zmienić plik PPT w dokument DOC, wykorzystaj do tego celu konwerter. Uruchom aplikację Presentation, załaduj prezentację, którą chcesz przekształcić, wybierz kartę Funkcje specjalne i kliknij Konwertuj do Word/WPS Writer. W oknie Konwertowanie wybierz, które slajdy mają być przetwarzane (możesz zaznaczyć Wszystkie), a jeśli chcesz zachować oryginalny układ, pozostaw zaznaczoną opcję Zgodnie z oryginalnym układem. Naciśnij <b.OK, nadaj plikowi nazwę, wybierz format, folder docelowy i zapisz go na dysku.

    Obraz

    SPREADSHEETS - tabele przestawne

    Tabele przestawne umożliwiają wygodną analizę danych w arkuszach. Dzięki możliwości wybiórczego wyświetlania pól zawarte w nich informacje są bardzo czytelne.

    Krok 1

    Do utworzenia tabeli przestawnej potrzebne są dane źródłowe w postaci tabeli z nagłówkami. Po otwarciu takiego pliku zaznacz całą tabelę, a następnie przejdź do zakładki Wstaw i wybierz ikonę Tabela przestawna.

    Obraz

    Krok 2

    Na ekranie zobaczysz okno z zaznaczonym polem Wybierz zakres. Wybrane dane będą analizowane w tworzonej właśnie tabeli przestawnej. Standardowo zakres obejmuje wszystkie wypełnione pola. Dla ułatwienia pozostaw domyślną lokalizację tabeli Nowy skoroszyt i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Wyświetli się nowy arkusz Arkusz2, w którym zobaczysz gotową do pracy tabelę przestawną. Po prawej stronie okna znajdziesz listę pól tabeli Lista pól oraz jej obszary Obszary tabel przestawnych. Teraz trzeba zadecydować, które pola mają znaleźć się w tabeli i w jakich obszarach trzeba je umieścić.

    Krok 4

    Kliknij wybraną pozycję z listy pól np. Lp. i, nie zwalniając przycisku myszki, przeciągnij ją do pożądanego obszaru np. ROWS. W tej samej chwili w tabeli przestawnej pojawią się dane wybranej pozycji. Kontynuując budowanie tabeli przeciągnij pozostałe interesujące cię pola do ich obszarów docelowych.

    Krok 5

    W każdej chwili możesz zmienić wygląd tabeli przestawnej tak, aby w inny sposób przedstawić zgromadzone dane. Dokonasz tego modyfikując zawartość obszarów tabeli przestawnej usuwając z nich dotychczasowe pola, zmieniając ich kolejność i przeciągając w ich miejsce nowe interesujące cię pozycje w sekcji Obszary tabeli przestawnej.

    SPREADSHEETS - zabezpieczanie hasłem

    Aplikacja umożliwia ochronę skoroszytów z poufnymi danymi przed nieautoryzowanym dostępem.

    Krok 1

    Aby włączyć ochronę arkusza, rozwiń menu główne, wybierz opcję Informacje o pliku i PassWord Encryption. Gdy na ekranie pojawi się okno Opcje, wpisz dwukrotnie hasło w pola Hasło dokumentu i Wpisz ponownie…, po czym wciśnij OK.

    Obraz

    Krok 2

    Zabezpieczenie uaktywni się po zamknięciu arkusza. Podczas jego ponownego otwarcia zobaczysz okno Hasło z komunikatem o konieczności wprowadzenia hasła. Przed nieuprawnioną edycją możesz również zabezpieczyć skoroszyt udostępniony w grupie roboczej dla większej liczby osób. Wystarczy, że w opisywanym wyżej oknie Opcje w sekcji Opcje udostępniania plików dla tego skoroszytu wprowadzisz dwukrotnie hasło.

    Obraz

    Krok 3

    W takim przypadku możesz uruchomić arkusz w trybie „tylko do odczytu” za pomocą przycisku Tylko do odczytu. Pełen dostęp do danych otrzymasz zaś wyłącznie po podaniu hasła. Pamiętaj, że zagubionych haseł nie da się odzyskać!

    Obraz

    HURTOWE WYPEŁNIANIE KOMÓREK

    Przy tworzeniu tabel w arkuszach kalkulacyjnych często zachodzi potrzeba szybkiego wypełnienia wielu komórek tą samą zawartością (którą w razie potrzeby będzie można automatycznie zmieniać). Jest na to sposób.

    Krok 1

    Uruchom Spreadsheets, naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+G, w oknie Przejdź do zaznacz pole Puste i kliknij Przejdź do. Przykładowo: w kolumnie naszego arkusza Status wpisz Gotowe. Następnie zaznacz obszar poniżej, który będzie automatycznie wypełniany tą nazwą, wpisz z klawiatury znak = a następnie naciśnij klawisz strzałka w górę.

    Obraz

    Krok 2

    Nazwa <Gotowe> zostanie otoczona linią przerywaną. Teraz naciśnij jednocześnie klawisze Ctrl+ENTER. Zaznaczony pusty obszar wypełni się zawartością pierwszej komórki Gotowe. Gdy wpiszesz inną nazwę do pierwszej komórki np. Niegotowe, zawartość komórek zostanie zaktualizowana.

    Obraz
    oprogramowaniebiurodruk/skan

    Wybrane dla Ciebie