AI udawali ludzie z Filipin. Były CEO firmy Nate oskarżony
Brzmi to naprawdę kuriozalnie. Firma Nate swego czasu reklamowała swoją aplikację jako przełomową w wykorzystaniu sztucznej inteligencji – w rzeczywistości zaś kluczowe operacje realizowano ręcznie, dzięki setkom pracowników na Filipinach. Teraz były CEO odpowie za to przed sądem.
Sprawę wytoczył amerykański Departament Sprawiedliwości. Albert Saniger, twórca aplikacji zakupowej Nate, zmierzy się z oskarżeniami o wprowadzenie inwestorów w błąd i defraudację milionów dolarów.
Nate i "sprytny" sposób na pozyskanie inwestorów
Firma Nate powstała w 2018 roku i szybko zdobyła zaufanie inwestorów obietnicą rewolucyjnego sposobu zakupów online. Wypuszczona przez startup aplikacja miała umożliwiać finalizowanie transakcji na dowolnej stronie e-commerce za pomocą jednego kliknięcia – a wszystko dzięki wykorzystaniu zaawansowanej sztucznej inteligencji. O tym, że była to kusząca wizja, najlepiej świadczy fakt, że ogółem firma na dalszy rozwój pozyskała od różnych inwestorów przeszło 50 milionów dolarów.
Jak się jednak okazało, były to pieniądze wyrzucone w błoto. Wedle informacji ujawnionych przez amerykański Departament Sprawiedliwości, transakcje dokonywane za pośrednictwem aplikacji były tak naprawdę… realizowane ręcznie przez pracowników w centrum obsługi klienta na Filipinach. Rzekome możliwości automatyzacyjne, które przed inwestorami roztaczał Albert Saniger, w praktyce okazały fikcją – według śledczych nie było ich wręcz w ogóle, o czym CEO miał oczywiście doskonale wiedzieć.
Oskarżenie o defraudację
Saniger cały czas jednak przekonywał inwestorów, że aplikacja Nate działa niemal całkowicie bez udziału ludzi, a interwencja ręczna była wymagana jedynie w rzadkich przypadkach. Choć firma rzeczywiście zatrudniła zespół naukowców i nabyła pewne technologie, które miały prowadzić do osiągnięcia zamierzonych celów, to nie przełożyło się to na faktyczne działanie AI – zatrudnienie za niewielkie pieniądze Filipińczyków było więc jedynym sposobem, by aplikacja w ogóle działała.
Problemy Nate zostały nagłośnione już w 2022 roku przez serwis The Information, który ujawnił skalę uzależnienia firmy od ludzkiej pracy. W styczniu 2023 roku firma zbankrutowała, a jej aktywa zostały sprzedane, pozostawiając inwestorów z niemal całkowitymi stratami.
Grzegorz Karaś, dziennikarz pcformat.pl