HardwarePliki w chmurze

    Pliki w chmurze

    Jednymi z najlepszych funkcji dysków sieciowych są uruchamianie własnej usługi chmurowej oraz synchronizowanie danych z chmurami innych firm. Omawiamy to na przykładzie Synology.

    Pliki  w chmurze

    Funkcje chmurowe ma obecnie niemal każdy dysk NAS, ale najlepiej realizują to dyski firmy Synology. Jeśli masz takie urządzenie, zwróć uwagę na pakiety Cloud Station, Cloud Sync oraz Cloud Station Client. Pokazując ich możliwości, zakładamy, że urządzenie jest uruchomione, system DSM jest skonfigurowany, a ty masz dostęp do konta administracyjnego.

    Własna chmura o dowolnej pojemności

    Cloud Station jest jednym z opcjonalnych pakietów systemu DSM, który pozwala udostępnić przestrzeń dyskową w postaci usługi chmurowej.

    Krok 1

    Korzystając z przeglądarki zaloguj się do dysku jako administrator i otwórz Centrum pakietów. W oknie, które się pojawi, odszukaj Cloud Station i kliknij przycisk Zainstaluj. Po instalacji pakietu kliknij Otwórz.

    Krok 2

    Zgodnie z sugestiami programu w systemie DSM najpierw włącz usługę Użytkownik domowy, a następnie właściwą usługę Cloud Station. Chmura już działa!

    Krok 3

    Aby ułatwić dostęp do chmury, polecamy skorzystanie z funkcji Synology QuickConnect. Z menu Akcja wybierz Ustawienia usługi QuickConnect.

    Obraz

    Krok 4

    W opcjach zaznacz Włącz QuickConnect. Kliknij: Zaloguj się na koncie MyDS lub je zarejestruj by stworzyć nowe konto w usłudze. Następnie stwórz identyfikator dla swojego urządzenia. Gdy klikniesz Zastosuj, konfiguracja zostanie zapisana:

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    W oknie Cloud Station przejdź jeszcze do sekcji Uprawnienia i zaznacz, którzy użytkownicy powinni mieć uprawienia do korzystania z chmury. Kliknij przycisk Zapisz. Podstawowa konfiguracja chmury jest zakończona.

    Obraz

    Synchronizacja z usługami innych dostawców

    Przydatnym pakietem w systemie DSM jest również Cloud Sync. Pozwala łączyć się z usługami Microsoft One Drive, Dysk Google oraz Dropbox, a także mniej znanymi Baidu, Box oraz hubiC. Dzięki temu twoje dane są przechowywane nie tylko w poszczególnych chmurach, ale i w domu, na dysku sieciowym.

    Krok 1

    Korzystając z przeglądarki zaloguj się do dysku jako administrator, otwórz Centrum pakietów, odszukaj Cloud Sync i kliknij Zainstaluj. Po ukończeniu instalacji kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierz usługę, do której chcesz się podłączyć np. Dropbox. Kliknij Następne, aby przejść do konfiguracji konta w konkretnej usłudze.

    Obraz

    Krok 3

    Zaloguj się na swoje konto, np. w usłudze Dropbox, podając w odpowiednich polach e-mail i hasło.

    Obraz

    Krok 4

    Musisz też wyrazić zgodę na połączenie obu usług. Kliknij przycisk Zezwól, a w następnym oknie przycisk Agree.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Po powrocie do okna Cloud Sync wskaż lokalny folder do synchronizacji, np. /home/Dropbox i kliknij przycisk Następne by przejść do dalszych ustawień.

    Obraz

    Krok 6

    Wybierz też foldery z konkretnej usługi, w tym przypadku Dropboksa, które mają być synchronizowane – nie musisz synchronizować całego konta. Kliknij Zastosuj. W tym momencie rozpocznie się synchronizacja plików między wybraną usługą chmurową a dyskiem NAS, która potrwa kilka minut albo kilka godzin, zależnie od ilości danych.

    Obraz

    W podobny sposób dodasz konta pozostałych usług chmurowych. Co ważne, konfiguracja Cloud Sync może być wykonana nie tylko przez administratora dysku sieciowego, ale także niezależnie przez każdego użytkownika, bo przecież każda osoba może używać różnych usług chmurowych, a na pewno różnych loginów i haseł. Moduł Synology jest na to przygotowany, w sumie potrafi synchronizować dane nawet z dziesiątek kont jednocześnie.

    sprzętoprogramowanieinternet

    Wybrane dla Ciebie