SoftwareStart rakiety

    Start rakiety

    Startująca, a następnie unosząca się w przestworza rakieta wytwarza kłęby dymu. Ręcznie taki efekt niezwykle trudno uzyskać. Ale od czego jest Blender? Pokażemy, jak samodzielnie wygenerować realistyczną animację.

    Start rakiety

    W ostatniej części kursu wprawimy w ruch model rakiety. Wykorzystamy do tego odmianę animacji zwaną efektami cząsteczkowymi. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie realistycznie wyglądającego ognia, dymu czy przelewających się płynów. Użyjemy też nowego rozwiązania stosowanego w programach do grafiki 3D – tekstur wolumetrycznych. Różnią się one od klasycznych materiałów tym, że są to mapy mające dodatkowo informacje o głębokości, a nie tylko wysokości i szerokości. To właśnie one podnoszą realizm tworzonego dymu czy ognia. Jeśli chcecie, aby pojawiły się kolejne odcinki kursu Blendera, dajcie nam o tym znać e-mailem, na forum, czy Facebooku. Podajcie też propozycje swoich tematów.

    Tworzenie efektu dymu ze startującej rakiety

    Aby nie zajmować się tworzeniem podstawowego otoczenia oraz samej rakiety, zamieszczamy na naszej płycie scenę z gotowymi już obiektami. Wystarczy je wczytać. Dzięki temu możemy się skupić na głównym przedmiocie tego warsztatu – na tworzeniu dymu.

    Krok 1

    Wczytaj rakietę dostępną na naszej płycie. W tym celu kliknij menu: File i Open. W nowym oknie zaznacz obiekt Rakieta.blend, po czym kliknij przycisk Open Blender File. W tym kroku utworzymy element, który będzie pełnił funkcję dyszy. To właśnie z niego będzie się wydobywał dym. Z menu wybierz kolejno: Add, Mesh i Plane.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Z prawej palety wybierz zakładkę modyfikatorów. Kliknij belkę Add Modifier i z otwartej palety wybierz Subdivision Surface. Naciśnij na klawiaturze klawisz [S], przesuń lekko kursor i naciśnij lewy przycisk myszki. Teraz w rubrykach Resize oraz Vector po lewej stronie wpisz wartość 0.2 dla dwóch wartości. Korzystając ze strzałek współrzędnych, przesuń uzyskane koło tak, by znajdowało się w końcówce dyszy wylotowej rakiety.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    W menedżerze sceny kliknij dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na obiekcie Plane.001, po czym zmień jego nazwę na Dysza wylotowa. To właśnie ten obiekt będzie odpowiedzialny za generowanie dymów. Teraz przypiszemy mu ustawienia dla efektów cząsteczkowych. Z prawego panelu wybierz zakładkę z gwiazdkami, kliknij +.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Kliknij środek rubryki Number: 1000, po czym zwiększ liczbę cząsteczek do 10000. W rubryce Lifetime wpisz wartość 1. Przejdź na dół listwy do sekcji Physics i zaznacz opcję No. Następnie przejdź do sekcji Render, kliknij także None i odznacz opcję Emitter. Dzieki tej funkcji obiekt Dysza wylotowa nie będzie widoczny na filmie końcowym. Efekt będzie wyglądał, jakby dym wydostawał się z dyszy wirtualnej rakiety.

    Obraz

    Krok 1

    Aby dym mógł powstać, potrzebne jest dołączenie dodatkowego obiektu, który będzie pełnił rolę środowiska dla powstawania dymów. W Blenderze takim środowiskiem jest nowy obiekt, z reguły graniastosłup, z nadanym mu parametrem Domain. Z menu głównego wybierz Add, Mesh i Cube.

    Obraz

    Krok 2

    Naprowadź kursor w pobliże centralnej części sześcianu, a następnie naciśnij klawisz [S] i przytrzymując przycisk [Ctrl], powiększ sześcian 11-krotnie. Przy przeskalowywaniu obiektu monitoruj wskazania, jakie pojawią się w lewym dolnym rogu okna podglądu. Zakończ powiększanie, naciskając lewy przycisk myszki.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Teraz naciśnij klawisz [S], a następnie klawisz [Z]. Przytrzymując klawisz [Ctrl], powiększ wysokość sześcianu 3-krotnie. W panelu po prawej stronie kliknij ostatnią zakładkę, kliknij funkcję Smoke, a następnie zaznacz opcję Domain. W rubryce Divisions zwiększ wartość do 64, Density do 4.5, a Temp Dif do -5.00. Bez zmian pozostaw parametr Scale, natomiast wartość Vorticity zmień do 0.2.

    Obraz

    Krok 4

    Zaznacz też opcję Dissolve i zwiększ parametr Time do 80. Ta ostatnia opcja będzie powodowała, że utworzony dym zacznie się rozwiewać po określonym czasie. Kliknij belkę Vertically Open i z rozwiniętej palety wybierz funkcję Collide All. Zaznaczając tę funkcję, spowodujesz, że tworzony dym będzie reagował z krawędziami przestrzeni Domain. W przeciwnym wypadku będzie wylatywał poza nią bez żadnych interakcji.

    Obraz

    Krok 5

    Korzystając ze strzałek współrzędnych obiektu Domain, przesuń go tak, by rakieta znajdowała się centralnie w jego wnętrzu, a jednocześnie tuż nad jego dolną krawędzią. Zaznacz funkcję Smoke High Resolition. Rozwiń tę funkcję, klikając trójkąt, i wartość Divisions zwiększ do 2.00.

    Obraz

    Krok 6

    Funkcja Smoke High Resolution odpowiada za generowanie dymów w wysokiej rozdzielczości i jest już używana tuż przed przygotowaniem renderingu. Jeśli będziesz eksperymentował z ustawieniami dymu, pozostaw tę funkcję nieaktywną, gdyż jej włączenie znacząco spowalnia cały proces renderowania. Poza tym włączenie tej funkcji znacząco zwiększa zapotrzebowanie procesu obliczeniowego na wielkość pamięci RAM.

    Krok 7

    Teraz w menedżerze sceny kliknij obiekt Dysza wylotowa. Następnie na prawym panelu zaznacz ostatnią zakładkę i znów wybierz z niej funkcję Smoke. Tym razem zaznacz jednak funkcję Flow. Wskazuje ona obiekt, który będzie generatorem dymu. W otwartym panelu zaznacz opcję Initial Velocity i zwiększ wartość Multiplier do 2.00.

    Obraz

    Animacja rakiety i ustawienia materiałów

    Ustawienia dla dymu mamy już zdefiniowane. Teraz pozostaje wprawić rakietę oraz dysze w ruch. Ponieważ rakieta podczas unoszenia się wyleci z obszaru rejestrowanego przez wirtualną kamerę Blendera, także ten obiekt będzie trzeba wprawić w ruch, by poruszająca się rakieta była cały czas śledzona.

    Krok 1

    Kliknij na środek rubryki End i wpisz w nią wartość 200. Tym zabiegiem ograniczysz długość animacji do 200 klatek. Prawym przyciskiem myszki kliknij rakietę, by ją zaznaczyć. Naciśnij klawisz [I], a z otwartego menu wybierz funkcję Location. Tak ustawisz początkową pozycję rakiety.

    Obraz

    Krok 2

    Przesuń wskaźnik linii czasu do 50. klatki, ponownie naciśnij na klawiaturze [I], a z otwartego menu znów wybierz Location. Do 50. klatki animacji rakieta będzie stała w jednym miejscu. Teraz przesuń wskaźnik animacji do klatki 250, czyli do klatki znajdującej się już poza czasem animacji. Jest to ważne, bo jeśli ustawisz wskaźnik na końcowej klatce animacji (200), to rakieta będzie zwalniała przed tą klatką, a w rezultacie dym będzie nienaturalnie emitowany.

    Obraz

    Krok 3

    Następnie przesuń rakietę wzdłuż współrzędnej [Z] na samą górę środowiska Domain. Naciśnij [I] na klawiaturze i z otwartego menu wybierz Location. Zostanie zapamiętana ostatnia lokalizacja rakiety, a Blender na bazie tych informacji utworzy animację unoszącej się rakiety.

    Obraz

    Krok 4

    W menedżerze obiektów kliknij obiekt Dysza wylotowa. Przesuń wskaźnik animacji do zerowej klatki i wstaw klatkę kluczową, naciskając klawisz [I], a następnie z otwartego menu wybierz funkcję Location. Przesuń wskaźnik animacji do klatki 50. i ponownie wstaw klatkę kluczową z użyciem funkcji Location. Teraz, podobnie jak w przypadku rakiety, przesuń wskaźnik do 250. klatki animacji i przesuń dyszę w odpowiednią pozycję za rakietą. Naciśnij klawisz [I] i w wybranym menu wskaż Location.

    Obraz

    Krok 5

    W menedżerze urządzeń zaznacz teraz kamerę, klikając obiekt Camera. Przejdź do widoku z kamery, naciskając klawisz [0] na klawiaturze numerycznej. Przesuń wskaźnik czasu animacji do klatki 0 i naciśnij kombinację klawiszy [Shift]+[F]. Poruszając myszką, ustaw kamerę tak, by w środku jej widoku było widać rakietę. Teraz naciśnij klawisz [I] i z otwartego menu wybierz Rotation.

    Obraz

    Krok 6

    Przesuń kursor animacji do 50. klatki, gdzie rakieta pozostaje jeszcze w pozycji startowej. Ponownie naciśnij klawisz [I], a z otwartego menu wybierz opcję Rotation. Teraz przesuń kursor animacji do klatki 200. Naciśnij kombinację klawiszy [Shift]+[F] i obróć kamerę w górę tak, by rakieta znajdowała się ponownie na środku widoku. Naciśnij klawisz [I] i wybierz opcję Rotation. Nowa pozycja kamery zostanie zapamiętana.

    Obraz

    Krok 1

    Zaznacz domenę, klikając na niej prawym przyciskiem myszki. W prawym panelu wybierz zakładkę materiałów, a następnie kliknij przycisk New. Zmień rodzaj materiału na materiał wolumetryczny, klikając Volume.

    Obraz

    Krok 2

    Następnie w sekcji Density ustaw wartość parametru Density na 0.00, a Density Scal na 6.00. Parametr Scattering ustaw na 6.00 i parametr Emission na 4.00. Przejdź do zakładki szachownicy i kliknij przycisk New, by dodać nową teksturę. Zmień jej rodzaj, klikając belkę Clouds i z rozwiniętego panelu wybierz Voxel Data.

    Obraz

    Krok 3

    Lewym przyciskiem myszki kliknij rubrykę Domain Object i z rozwiniętej palety wybierz Cube. Przejdź na dół opcji do sekcji Influence i zaznacz opcję Density. Kliknij też różowe okienko i ustaw w nim jasnoszarą barwę o wartościach 0.68 dla składowych R, G, B.

    Obraz

    Krok 4

    Przejdź do ostatniej zakładki. Następnie, klikając trójkąt, rozwiń sekcję Smoke Cache. Teraz kliknij przycisk Bake All Dynamics. W ten sposób program zacznie obliczać poruszanie się dymu i zapisze je w postaci animacji. Poczekaj, aż program przeliczy wszystkie klatki animacji.

    Obraz

    Krok 5

    Przejdź do zakładki z aparatem fotograficznym. Kliknij belkę PNG i z rozwiniętej palety wybierz H.264. Kliknij 5 w sekcji Anti-Aliasing, a następnie ikonę Browse i w nowym okienku wskaż katalog, w którym będzie zapisana animacja. Naciśnij przycisk Accept.

    Obraz

    Krok 6

    Rozwiń sekcję Encoding, klikając na trójkąt. Kliknij na środku rubryki Bitrate i wpisz w niej wartość 8000, by film cechował się dobrą jakością. W celu rozpoczęcia renderowania animacji kliknij przycisk Animation.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie