W obronie systemu
Windows 10 jest obecnie najpopularniejszym stacjonarnym systemem operacyjnym. Z tego powodu jest celem ataku coraz większej liczby wirusów. Mimo że to najbezpieczniejsza wersja Okienek w historii, nadal można wiele poprawić, konfigurując odpowiednio ustawienia.
1. Menu
Pasek boczny zawierający różne kategorie funkcji centrum bezpieczeństwa. Te same kategorie widoczne są w centralnej części okna.
2. Ochrona antywirusowa
Informacje dotyczące programu antywirusowego zainstalowanego w systemie. Może to być aplikacja zewnętrzna bądź Windows Defender.
3. Ochrona konta
Kategoria związana z zabezpieczeniem logowania do systemu, kontem Microsoft czy blokadą bazującą na połączeniu Bluetooth.
4. Zapora i ochrona sieci
Otwórz tę kategorię, jeżeli chcesz zmienić ustawienia wbudowanej w Windowsa bądź zewnętrznej zapory sieciowej.
5. Kontrola aplikacji i przeglądarki
Ustawienia filtra SmartScreen oraz konfiguracja ochrony przed exploitami (złośliwym kodem wykorzystującym błędy w oprogramowaniu).
6. Zabezpieczenia urządzenia
Funkcje zabezpieczeń sprzętowych DEP (Data Execution Prevention), TPM (Trusted Platform Module) czy Secure Boot.
7. Wydajność i kondycja urządzenia
Raport dotyczący stanu systemu operacyjnego, dysków twardych, sterowników i zainstalowanego oprogramowania.
8. Opcje rodzinne
Skorzystaj z tej kategorii, aby określić sposób używania tego komputera przez innych domowników.
9. Ostrzeżenia
Jeżeli przy danej kategorii wyświetlony jest żółty znak ostrzeżenia, oznacza to konieczność wykonania jakiejś operacji, zielony znaczek widoczny jest, gdy wszystko jest w porządku.
Ochrona przed exploitami
Exploit to program mający za zadanie wykorzystywać luki i błędy w innych programach, zazwyczaj błędy przepełnienia bufora. Pozwala mu to na przejęcie kontroli nad procesami systemowymi i wykonanie własnego kodu. Windows 10 wyposażony został w mechanizmy blokujące tego typu operacje. W oknie ustawień kliknij Aktualizacja i zabezpieczenia, Zabezpieczenia systemu Windows i Kontrola aplikacji i przeglądarki. Wybierz łącze Ustawienia funkcji Exploit protection. W każdej sekcji ustaw Użyj ustawień domyślnych (Włączone).
Aktualizuj system
Jedna z najważniejszych zasad, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa Windowsa oraz danych użytkownika, dotyczy obowiązku instalacji najnowszych poprawek i aktualizacji. Łaty chronią przed nowymi zagrożeniami, likwidują wykryte luki. Aby upewnić się, czy system jest aktualny, otwórz okno ustawień, kliknij grupę Aktualizacja i zabezpieczenia, kategorię <Windows update> i przycisk Sprawdź aktualizacje.
Hasła i inne sposoby ochrony logowania
Hasło logowania do systemu powinno być odpowiednio długie i trudne do odgadnięcia. Obecnie przyjmuje się, że powinno składać się przynajmniej z 12 znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz koniecznie znaki specjalne. W Windows 10 hasło to jednak nie jedyny sposób zabezpieczenia dostępu do komputera.
Krok 1
Rozwiń menu startowe i kliknij Ustawienia. Wybierz grupę Konta i kategorię Opcje logowania. U góry okna, w sekcji Wymagaj logowania, możesz określić, czy nieużywany komputer powinien zostać zablokowany. Warto to zrobić, jeżeli używasz go na przykład w pracy. Ustaw na liście opcję Gdy komputer wychodzi ze stanu uśpienia, a wybudzany system poprosi o hasło.
Krok 2
Windows Hello to mechanizm logowania oparty na systemach biometrycznych. Skorzystasz z niego, gdy twój komputer wyposażony jest w skaner linii papilarnych czy kamerę rozpoznającą twarz. Sekcja Windows Hello oferuje niezbędne funkcje, gdy do komputera podłączone jest odpowiednie urządzenie biometryczne.
Krok 3
Sekcje Numer PIN i Hasło obrazkowe pozwalają zmienić tradycyjne hasło na kod PIN bądź zestaw gestów. Kod nie jest na pewno tak bezpieczny jak wieloznakowe hasło, ale związany jest za to z konkretnym komputerem. Zestaw gestów to natomiast mechanizm przeznaczony do użycia przez osoby posiadające komputer z ekranem dotykowym. Korzystając z tego trybu, użytkownik wybiera sobie obraz, na którym palcami rysuje różne symbole i znaki, stosuje uderzenia. Wraz z obrazem stają się one integralną częścią „hasła”. Aby zalogować się do systemu, trzeba je dokładnie odtworzyć. Kliknij przycisk Dodaj w sekcji Hasło obrazkowe i wpisz tradycyjne hasło. Użyj przycisku Wybierz obraz i wskaż plik graficzny na dysku. Potwierdź wybór przyciskiem Użyj tego obrazu. Zrób palcem bądź myszą trzy gesty na ekranie, a następnie je potwierdź. Zakończ procedurę przyciskiem Zakończ.
Krok 4
Innym wygodnym sposobem na blokowanie i odblokowywanie dostępu do komputera jest połączenie go w parę z dowolnym urządzeniem Bluetooth, na przykład telefonem (komputer musi być oczywiście wyposażony w odpowiedni interfejs). Gdy użytkownik, a właściwie telefon, zbliży się do komputera, system zostanie automatycznie odblokowany, a gdy oddali się – Windows się zablokuje. Aby skonfigurować funkcję, przejdź do sekcji Blokada dynamiczna, kliknij Bluetooth i inne urządzenia i dodaj urządzenie. Wybierz urządzenie i zaznacz Zezwalaj systemowi Windows na automatyczne blokowanie urządzenia, gdy jesteś z dala od niego.
Używaj funkcji SmartScreen
SmartScreen to funkcja zabezpieczająca przed szkodliwymi plikami i stronami internetowymi. Ostrzega przed pobraniem niebezpiecznej aplikacji bądź otworzeniem groźnej witryny. Aby skonfigurować jej działanie, otwórz okno ustawień, kliknij Aktualizacja i zabezpieczenia i Zabezpieczenia systemu Windows. Wybierz kategorię Kontrola aplikacji i przeglądarki. Zaznacz odpowiednie ustawienie dla plików i programów, przeglądarki oraz Sklepu Windows. W dwóch pierwszych przypadkach najlepiej ustawić opcję Zablokuj, w trzecim Ostrzegaj.
Używaj funkcji SmartScreen
BitLocker to funkcja dostępna w Windows 10 Pro. Służy ona do szyfrowania zawartości dysku. Niezalogowany i nieuprawniony użytkownik, na przykład złodziej, nie uzyska dostępu do danych nawet po przełożeniu nośnika do innego komputera. Otwórz Eksploratora plików i kliknij prawym przyciskiem myszy dysk, który chcesz zaszyfrować. Wybierz Włącz funkcję BitLocker. Skonfiguruj działanie funkcji w oparciu o hasło albo kartę, którą trzeba będzie umieścić w odpowiednim czytniku, by uzyskać dostęp do plików.
A może konto Microsoft?
Korzystanie z logowania do konta Microsoft zamiast konta lokalnego niesie ze sobą różne zagrożenia, ale daje również pewne korzyści. Osoby przeciwne tej funkcji krytykują ją na przykład za zbyt dużą ilość udostępnianych na zewnątrz danych. Z drugiej strony tylko w ten sposób można choćby śledzić w sieci działanie oraz położenie swoich urządzeń i zlokalizować skradziony sprzęt. Aby przełączyć się na konto Microsoft, otwórz okno ustawień i wybierz grupę Konta. Kliknij kategorię Twoje informacje i łącze Zamiast tego zaloguj się za pomocą konta Microsoft.