InternetZarządzanie treścią witryny

    Zarządzanie treścią witryny

    Z tej części kursu dowiesz się, jak tworzyć nowe podstrony i zapełnić witrynę treścią, publikując pierwsze wpisy lub artykuły. Pokazujemy też, jak wykonać menu, które ułatwi nawigację w obrębie strony.

    Zarządzanie treścią witryny

    Budując własną witrynę, dokładnie przemyśl jej koncepcję. Zaplanuj, jakie działy i podstrony powinny pojawić się na stronie, a jeśli wcześniej nie utworzyłeś kategorii wpisów, zrób to właśnie teraz.

    W przypadku witryny o tradycyjnym układzie w formie bloga wpisy będą pojawiać się chronologicznie, według daty ich dodania – nowsze zawsze na górze, bez względu na rodzaj kategorii. Jednak w zależności od wybranego szablonu prezentowanie treści może znacząco się różnić. Na stronie w układzie portalowym treść może być podzielona na bloki tematyczne. Dlatego aby internauci łatwiej docierali do treści, a na stronie panował ład i porządek, stwórz odpowiednie kategorie i podstrony, a następnie na ich podstawie przygotuj menu nawigacyjne, które ułatwi poruszanie się po stronie. W tej części kursu WordPressa pokazujemy, jak dodawać nowe wpisy, tworzyć podstrony oraz utworzyć nowe menu.

    Darmowy serwer z WordPressem

    W ramach wspólnej akcji PC Formatu i firmy hostingowej Cal.pl możesz korzystać za darmo nawet przez rok z serwera o pojemności 5 GB – bez limitu transferu i z preinstalowanym WordPressem. Promocję rozpoczęliśmy w numerze 5/2016 – co trzy miesiące będziemy zamieszczać kolejny kod przedłużający ważność usługi. Archiwalne numery możesz zamówić, kontaktując się z działem prenumeraty.

    Jak tworzyć podstrony i dodawać wpisy

    Zanim utworzysz pierwszy artykuł na stronie, sprawdź, czy masz przygotowane odpowiednie kategorie wpisów. Porady, jak je utworzyć, znajdziesz w pierwszym odcinku naszego kursu, w numerze 5/2016. Przemyśl też dokładnie konstrukcję swojej witryny i zastanów się, z jakich podstron powinna się składać.

    Krok 1

    Z lewego menu wybierz kolejno Wpisy i Dodaj nowy, a następnie na stronie Dodaj nowy wpis, w polu Wprowadź tytuł, wpisz tytuł swojego wpisu.

    Obraz

    Krok 2

    Pod tytułem widoczne jest duże pole tekstowe z wbudowanym wizualnym edytorem treści, przypominającym popularne pakiety biurowe. Do dyspozycji masz podstawowe narzędzia do formatowania tekstu: pogrubianie, kursywę, przekreślanie, tworzenie list wypunktowanych lub numerowanych, wstawianie bloków z cytatem, linii poziomych oraz narzędzia do wyrównywania tekstu lub tworzenia hiperłączy.

    Krok 3

    Jeśli klikniesz ostatnią ikonę na pasku narzędziowym więcej, aktywujesz dodatkowe narzędzia formatowania. Służą do zarządzania akapitami i nagłówkami, podkreślania, justowania i kolorowania tekstu, do wstawiania znaków specjalnych.

    Obraz

    Krok 4

    Wprowadź treść wpisu w polu tekstowym i dostosuj ją według własnych upodobań, wykorzystując narzędzia do formatowania. Gdy to zrobisz, musisz podzielić swój artykuł na zajawkę (tzw. lead) i pełną treść. Zajawka będzie fragmentem, który pojawi się na stronie głównej lub na podstronie z kategorią wpisów, do której przypisałeś dany artykuł. Ważne, by lead zawierał najistotniejsze informacje dotyczące pełnej treści i zachęcał do przeczytania całego artykułu. W miejscu, w którym chcesz przedzielić tekst, postaw kursor myszki i kliknij ikonę Wstaw znacznik 'czytaj dalej'.

    Obraz

    Krok 5

    Podział tekstu wizualizuje linia, która będzie niewidoczna dla czytelników, a tobie służy tylko do pokazania, w którym miejscu została umieszczona zajawka.

    Obraz

    Krok 6

    Następnie w sekcji Kategorie zaznacz kategorię wpisu, przykładowo Aktualności. Jeśli nie utworzyłeś wcześniej kategorii, możesz to zrobić teraz. W tym celu kliknij link Dodaj nową kategorię i w polu tekstowym wpisz pożądaną nazwę, po czym naciśnij przycisk Dodaj nową kategorię.

    Obraz

    Krok 7

    W sekcji Tagi wpisz krótkie frazy lub słowa kluczowe opisujące twój artykuł. Na przykład dla artykułu dotyczącego kursu WordPressa można utworzyć takie tagi jak: wordpress, kurs wordpressa, poradnik wordpress.

    Krok 8

    Warto wzbogacić swój artykuł o zdjęcie lub obrazek powiązany z treścią, dlatego w ostatniej sekcji Obrazek wyróżniający kliknij odnośnik Ustaw obrazek wyróżniający. Po chwili otworzy się okno dodawania obrazków. Aby przesłać zdjęcie z dysku lokalnego, przeciągnij je do okna przeglądarki lub kliknij przycisk Wybierz pliki i wskaż plik, który ma zostać załadowany na serwer. Gdy pojawi się jego miniatura i szczegóły dotyczące przesłanego pliku, naciśnij Ustaw obrazek wyróżniający. Pamiętaj, że maksymalna wielkość przesyłanego pliku nie może przekraczać 2 MB.

    Krok 9

    W oknie dodawania wpisu mogą być widoczne dodatkowe narzędzia, które pojawiają się po zainstalowaniu dodatkowych wtyczek. Skorzystaj z nich zgodnie z wymaganiami i wskazówkami z instrukcji, a następnie przejdź do sekcji Opublikuj. Możesz opublikować artykuł niezwłocznie po kliknięciu przycisku Opublikuj lub zaplanować publikację materiału w późniejszym terminie, definiując dokładny termin po kliknięciu odnośnika Edytuj obok napisu Opublikuj natychmiast. Po opublikowaniu artykułu, klikając odnośnik Zobacz wpis, możesz zobaczyć, jak artykuł wygląda na stronie, w naszym przykładzie:

    Obraz

    Tworzenie podstron i menu

    Aby dodawać nowe strony, w panelu administracyjnym z lewego menu wybierz kolejno pozycje Strony i Dodaj stronę. Proces dodawania stron jest niemal taki sam jak w wypadku dodawania nowego wpisu. Pamiętaj, że podstrony powinny zawierać statyczną treść, która nie wymaga częstych aktualizacji. Proces tworzenia menu jest prosty i intuicyjny, lecz miejsce położenia menu na stronie zależy od wybranego motywu graficznego.

    Krok 1

    Po dodaniu wszystkich podstron możesz przejść do budowania menu nawigacyjnego, które utworzysz po wybraniu z menu Wygląd opcji Menu.

    Krok 2

    W polu Nazwa menu wpisz nazwę, np. Menu główne, i kliknij przycisk Utwórz menu. Następnie w sekcji Strony wybierz z listy strony, które mają wejść w skład menu, np. O nas i Kontakt, i kliknij przycisk Dodaj do menu. Jeśli w menu chcesz utworzyć odnośniki do kategorii, rozwiń sekcję <Kategorie> i z listy wybierz te, które mają pojawić się w menu.

    Obraz

    Krok 3

    Po dodaniu stron i kategorii pojawią się one w sekcji Struktura menu. Tam za pomocą metody przeciągnij i upuść możesz dowolnie zmieniać ich kolejność. W naszym przykładzie układ menu wygląda tak jak poniżej. Następnie w sekcji Ustawienia menu zaznacz opcję Główne menu i kliknij przycisk Zapisz menu.

    Obraz

    Poniżej prezentujemy najlepsze wtyczki do WordPressa

    Google Analytics Dashboard for WP

    Obraz

    Jeden z najpopularniejszych mechanizmów do analizowania oglądalności twojej witryny. Po instalacji wtyczki moduł profesjonalnych statystyk pojawi się jako dodatkowa funkcja w panelu administracyjnym.
    Zastosowanie: profesjonalne statystyki
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2465

    Yoast SEO

    Obraz

    Wtyczka, która wspiera działania SEO prowadzące do uzyskiwania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Dzięki rozszerzeniu możesz lepiej tworzyć tytuły, definiować słowa kluczowe i opisy meta description.
    Zastosowanie: pozycjonowanie
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2466

    W3 Total Cache

    Obraz

    Dzięki tej wtyczce zadbasz o optymalizację swojej witryny pod kątem szybkości jej wczytywania i ogólnego działania. Plug-in przechowuje w pamięci podręcznej zawartość strony, która została już wcześniej pobrana i załadowana z serwera przez innego użytkownika. Jeśli twoja strona jest często aktualizowana, możesz ustawić odświeżanie co kilka godzin. Jeżeli rzadziej modyfikujesz treść, ustaw odświeżanie co kilka lub kilkanaście dni.
    Zastosowanie: optymalizacja witryny
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2467

    internetwwwporady

    Wybrane dla Ciebie