Temat numeru

Twoje własne miejsce w sieci
Zaistnieć w internecie
W internecie nie musisz się biernie przyglądać prezentowanym treściom. Możesz je sam współtworzyć, stając się zarazem aktywnym uczestnikiem światowej sieciowej społeczności. Załóż własną stronę WWW, swój blog albo wykorzystaj serwisy do zaprezentowania swoich poglądów i osiągnięć. Nie musisz znać żadnego języka programowania ani skomplikowanych terminów. Wyraź siebie w sieci. To proste!

Badanie komputera
Niezawodny pecet
Trzy bardzo ważne podzespoły komputera procesor, układ graficzny i chipset płyty głównej (a właściwie jego mostek północny) są najbardziej obciążonymi elementami elektronicznymi komputera.

Porządek w obudowie
Niezawodny pecet
Utrzymanie komputera w dobrym stanie zależy między innymi od tak prozaicznej rzeczy, jak porządek wewnątrz jego obudowy. Zbieranie się kurzu i spowodowane tym przegrzewanie poszczególnych elementów bywa przyczyną niestabilnego działania urządzenia, a użytkownik często nie potrafi tej przyczyny ustalić.

Dysk pod kontrolą
Niezawodny pecet
Jednym z elementów często ulegających awariom jest dysk twardy. Ponieważ zwykle przechowuje on ważne dane, warto od czasu do czasu sprawdzać jego stan. Służy do tego mechanizm o nazwie SMART wbudowany w każdy współczesny dysk twardy.

Diagnostyka na krążku
Niezawodny pecet
Nad mnogością przedstawionych w artykułach tematu numeru programów do diagnostyki płyt głównych, procesorów, pamięci, dysków twardych i innych komponentów może być trudno zapanować, ponieważ każdy producent udostępnia aplikacje tylko do swoich produktów.

Twój komputer zawsze sprawny
Niezawodny pecet
Łatwiej zapobiegać niż leczyć. To znane powiedzenie świetnie się sprawdza w przypadku komputera. Istnieje mnóstwo prostych w użyciu, bezpłatnych narzędzi do diagnozowania jego pracy. Trzeba tylko chcieć i umieć z nich korzystać.

Optymalna konfiguracja
Komputer dla ucznia i studenta
Komputer do zastosowań edukacyjnych musi spełniać wymagania typowych aplikacji biurowych, multimedialnych encyklopedii i witryn internetowych. Będziesz mógł uruchamiać na nim programy do nauki języków obcych, przeglądać zasoby sieci WWW, a nawet oglądać filmy z zachowaniem ich wysokiej jakości.

Niezbędne i przydatne
Komputer dla ucznia i studenta
Do pracy na optymalnie skonfigurowanym pececie niezbędne są jeszcze urządzenia peryferyjne, takie jak monitor, klawiatura i mysz. Oprócz nich warto dokupić dodatkowe akcesoria, które wprawdzie nie są konieczne, ale przydadzą się, i to nie tylko do uczenia się i odrabiania prac domowych, Do tej grupy urządzeń zaliczamy np. drukarkę, skaner, jak również głośniki lub słuchawki czy pamięci flash.

Z krążka lub z sieci
Komputer dla ucznia i studenta
Komputer staje się w pełni użytecznym narzędziem wspomagającym naukę, jeśli korzystasz na nim z programów edukacyjnych. Większość takich aplikacji jest do kupienia na krążkach CD/DVD. Niektórzy producenci udostępniają wybrane programy w postaci płatnych kursów w internecie.

Rozszerz horyzonty
Komputer dla ucznia i studenta
Dostęp do internetu pozwala w pełni wykorzystać możliwości komputera. W sieci szybko wyszukasz potrzebne informacje. Wspólnie z innymi osobami, które też są online, możesz rozwiązywać jakiś problem z danego przedmiotu, konsultować projekty, zadawać pytania ekspertom w danej dziedzinie, uczyć się języków i w ogóle studiować zdalnie bez potrzeby przenoszenia się do innego miasta.

Na zakupy!
Komputer dla ucznia i studenta
Na poprzednich stronach doradzamy, jaki sprzęt i oprogramowanie należy wybrać, by komputer stanowił skuteczną pomoc w nauce. Gdy przyjdzie już zakupić odpowiednie produkty, zwykle okazuje się, że nie ma ich w najbliższym sklepie.

Nauka może być przyjemna
Komputer dla ucznia i studenta
Nie tylko efektywną, ale również przyjemną naukę zapewnią przystępne źródła w ciekawej formie graficznej. Jest sporo takich programów, a w internecie wiele portali. Aby móc z nich korzystać, potrzebujesz komputera. Model, który sprawdzi się w nauce, będzie się też nadawał do rozrywki: odtwarzania muzyki, filmów, a także do gier. Nie musi mieć wyśrubowanych parametrów ani drogo kosztować.

Anonimowo i bezpiecznie
Bezpiecznie w internecie
Internet jest niewątpliwie skarbnicą wiedzy i rozrywki, ale jest także pełen zagrożeń. Z pewnością nieraz słyszałeś tego typu ostrzeżenia. Bez obaw, nie będziemy straszyć. Wręcz przeciwnie. Pokażemy, że możesz korzystać z internetu zupełnie bezpiecznie i na dodatek anonimowo. Zobaczysz także, jak pobierać pliki audio i wideo, nie łamiąc prawa.

Świadomy wybór stron WWW
Bezpiecznie w internecie
Gdy korzystasz z przeglądarki WWW, interesuje cię wyłącznie treść przeglądanych stron. Nie sprawdzasz, jak jest zbudowana strona i jaki zawiera kod. Tymczasem dwie bardzo podobnie wyglądające witryny mogą się od siebie bardzo różnić głównie pod względem obecności w nich złośliwego kodu czy np. odsyłaczy do złośliwego oprogramowania szpiegowskiego bądź reklamowego.

Anonimowe peer-to-peer
Bezpiecznie w internecie
Jeżeli już korzystasz z sieci P2P, w których każdy połączony użytkownik wymienia się z innymi dowolnymi plikami, warto się zatroszczyć o ochronę własnych danych. Anonimowe używanie sieci P2P jest jak najbardziej możliwe, wystarczy skorzystać z tzw. anonimowych serwerów proxy.

Muzyka bez ryzyka
Bezpiecznie w internecie
Pobieranie muzyki z internetu nie musi się wiązać z korzystaniem z nielegalnych sieci wymiany plików czy piractwem komputerowym. W internecie istnieje wiele miejsc, gdzie muzyka jest nadawana w postaci strumieni danych audio, niejako na żywo, oczywiście zupełnie legalnie. Takie strumienie możesz nagrać na dysk.

Wideo na żądanie
Bezpiecznie w internecie
Witryn internetowych, na których możesz oglądać nagrania wideo i inne filmy, jest mnóstwo, a ilość materiału filmowego zebranego choćby na najpopularniejszych serwisach, takich jak YouTube.com czy Google Video, starczy na całe lata oglądania. Dzięki przedstawionym przez nas wskazówkom bez większych problemów, a także bez obaw o łamanie czyichkolwiek praw autorskich, będziesz mógł zapisać odtwarzany film na dysku.

Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto