A A A

Graj i nie płać

PC Format 9/2013
Wiele gier typu free to play jest darmowych jedynie z nazwy gdy tylko wciągniesz się w zabawę, jesteś zmuszany do kupowania drogich dodatków. Są jednak wyjątki. Wybraliśmy i prezentujemy siedem najlepszych i naprawdę darmowych gier. KRZYSZTOF WOŹNIAK

World of Tanks

Rejestracja: http://pcformat.pl/u/635
Poradnik: http://pcformat.pl/u/636
Gra popularnie zwana czołgami. Zabawa polega na pojedynkach piętnastoosobowych drużyn pojazdów pancernych, których zadaniem jest zniszczenie wozów przeciwnika lub zajęcie wskazanego obszaru (np. bazy przeciwnika). Każdy gracz kontroluje jeden pojazd. Może to być niszczyciel czołgów, artyleria samobieżna lub lekki, średni bądź ciężki czołg. Każdy typ wozu ma swoje przeznaczenie, np. lekkie czołgi to zwiadowcy, a niszczyciele to tzw. snajperzy atakujący z dużej odległości. Ponadto w miarę postępów w grze odblokowujesz coraz lepsze maszyny należące do poszczególnych klas, znacznie różniące się parametrami, takimi jak: prędkość poruszania, szybkostrzelność, siła przebijająca pocisków itd. Rozgrywka jest więc urozmaicona i nie nudzi się przez długie miesiące, a nawet lata. Kluczem do zwycięstwa w bitwach jest nie tylko doskonałe opanowanie prowadzenia pojazdu i poznanie jego specyfiki, ale również zdolność do współpracy z drużyną oraz znajomość słabych stron pojazdów przeciwników. Strzelanie we wrażliwe miejsca w pancerzu wroga jest kluczem do zniszczenia nawet o wiele silniejszego przeciwnika. World of Tanks jest tytułem stale rozwijanym. Średnio co kilka miesięcy wychodzi duże uaktualnienie wprowadzające do zabawy nowe pojazdy lub poprawiające model rozgrywki (np. fizykę zachowania maszyn). Wargaming.net, wydawca gry, regularnie organizuje także konkursy z cennymi nagrodami.

Duel of Champions

Rejestracja: http://pcformat.pl/u/638
Poradnik: http://pcformat.pl/u/639
Kolekcjonerska gra karciana, czerpiąca sporo z prekursora gatunku – Magic The Gathering. Gracze przez przyzywanie stworów i czarów starają się zredukować punkty wytrzymałości przeciwnika. Kluczem do zwycięstwa jest przewidywanie posunięć przeciwnika oraz posiadanie dobrze zbalansowanej talii. Jak w każdej karciance również tu, by wygrywać, trzeba poświęcić dużo czasu na zdobycie pokaźnej liczby kolorowych kartoników. Za postępy w grze zdobywasz wystarczającą ilość wirtualnej waluty, by kupić sobie tyle kart, ile potrzeba.

Elsword

Rejestracja: http://pcformat.pl/u/643
Połączenie zręcznościowej platformówki, bijatyki, z cRPG i MMO. Wcielając się w jednego z wojowników, toczysz pojedynki z coraz to mocniejszymi przeciwnikami sterowanymi przez komputer. Walki odbywają się w stylu znanym ze Street Fighter czy Mortal Kombat. Po każdej wygranej otrzymujesz pieniądze i doświadczenie, możesz więc zwiększać umiejętności swojej postaci i kupować jej lepszy ekwipunek. Gdy twój awatar będzie już rozwinięty, warto zainteresować się pojedynkami z innymi graczami.

Runes of Magic

Rejestracja: http://pcformat.pl/u/640
Popularny RoM bywa zwany darmową wersją World of Warcraft i faktycznie grafika oraz system rozgrywki obu tytułów mają wiele wspólnego. Zasadnicze zręby rozgrywki krążą wokół stworzenia postaci, rozwijania jej umiejętności i kompletowania coraz potężniejszego ekwipunku, by mogła sprostać coraz większym wyzwaniom. Na początku zabawy będą to głównie potyczki z potworami sterowanymi przez system gry. Z czasem coraz częściej przyjdzie się jednak mierzyć z żywymi ludźmi. Runes of Magic ma rozbudowany system Player vs Player (PvP) mocno łączący się z systemem gildii, czyli swoistych stowarzyszeń graczy. Pojedyncza postać sama nie może bowiem za wiele. Każda klasa ma swoje wady i zalety. Jedni umieją spowodować wiele obrażeń, ale są wrażliwi na ciosy wrogów. Drudzy mają odporność, ale brak im zdolności ofensywnych. Jeszcze inni potrafią leczyć lub podnosić parametry towarzyszy (bufować) itd.

War Thunder

Rejestracja: http://pcformat.pl/u/641
Poradnik: http://pcformat.pl/u/642
To odpowiednik World of Tanks, tyle że z samolotami. Produkt znajduje się obecnie w fazie otwartej bety i jest już w pełni grywalny. Drużyny biorące udział w zmaganiach muszą wykonać różnorodne misje, zwykle krążące wokół likwidacji rozmaitych celów naziemnych i nawodnych, od bunkrów i stanowisk artylerii przeciwlotniczej począwszy, przez konwoje pojazdów, na flotach okrętów kończąc. Do zwalczania celów „nielatających” służą bombowce, samoloty szturmowe i torpedowe. Niestety słabo sobie radzą z wrogimi maszynami latającymi. Muszą więc być osłaniane przez myśliwce wdające się w podniebne pojedynki. Kluczem do zwycięstwa jest nie tylko perfekcyjne opanowanie pilotażu, ale również umiejętność współpracy z kolegami.

Goblin Keeper

Rejestracja: http://pcformat.pl/u/644
Poradnik: http://pcformat.pl/u/645
Wysokiej jakości przeglądarkowa wariacja na temat legendarnego Dungeon Keepera. Podobnie jak w oryginale wcielasz się w mrocznego pana podziemi, który musi wybudować podziemną infrastrukturę zapewniającą wyżywienie, miejsca do spania i pracę dla dziesiątków przerażających stworów. Potworną armię wykorzystujesz do obrony swoich lochów oraz do napadania na fortyfikacje NPC-tów (tych dobrych) oraz lochy zarządzane przez innych ludzi. Gra, jak na tytuł odpalany w przeglądarce, wygląda prześlicznie i ma bardzo ładne animacje postaci. Cechuje ją również oryginalny klimat i duża grywalność.

TERA

Rejestracja: http://pcformat.pl/u/637
Poradnik: http://pcformat.pl/u/688
Gra łączy najlepsze cechy klasycznego MMO RPG z grą akcji. Mamy więc fabułę, questy, ogromny, przepiękny świat, rozwijanie postaci, kompletowanie ekwipunku i współpracę z przyjaciółmi, ale także zręcznościowy system walki oparty na skill shotach i ciosach wyprowadzanych w konkretnym kierunku, a nie we wcześniej zaznaczonego przeciwnika. Dzięki temu pojedynki zyskują na atrakcyjności, gdyż zwycięstwo zależy nie tylko od wyćwiczenia postaci i jej ekwipunku, ale również umiejętności samego gracza. Liczne elementy zręcznościowe znacznie urozmaicają także drużynowe zmagania z potworami sterowanymi przez komputer. Na przykład Tank, czyli postać skupiająca na sobie ataki przeciwników, musi fizycznie stanąć między wrogiem a chronionym sojusznikiem. Nie wystarczy już jak w innych grach zaznaczyć nieprzyjaciela i kliknąć umiejętność „przyciągnij uwagę”.


Tagi: internet gry
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto